Zapraszamy na spotkanie "LGBT+Diversity@3City", organizowane przez gdańskie organizacje (Stowarzyszenie Tolerado, Waga) i firmy, które wdrażają ideę politykę różnorodności (Google, State Street), 18 stycznia 2019 roku.
Pierwsza, warsztatowa część spotkania, na której pomorskie firmy zaprezentują swoje doświadczenia i najlepsze rozwiązania w zarządzaniu różnorodnością, odbędzie się w siedzibie Nordea, w Gdyni od godziny 09:00 do 15.15 (na zaproszenie).
AGENDA:
09:00 - 15:15 Spotkanie z różnorodnością w Gdyni siedziba Nordea (LGBT+ Network meeting at Nordea)
09:00 Danuta Sowińska Model na Rzecz Równego Traktowania w Gdańsku (Model for equal treatment)
10:15 przerwa
10:30 Blanka Rozbicka RBS różnorodność w praktyce (Diversity in practice)
11:45 przerwa
12:00 Kuba Piwowar Google różnorodność w praktyce (Diversity in practice)
13:15 lunch
14:00 Anna Szabowska-Walaszczyk State Street różnorodność w praktyce (Diversity in practice)
15:15 koniec
18:00 - 21:00 Uroczysta część Europejskie Centrum Solidarności Gdańsk (The official part of the European Solidarity Center Gdańsk)
18:00 - 19:00 Spektakl (Spectacle) Maria K.
19:00 - 20:00 Debata o roli sztuki, miasta i firm we wdrażaniu różnorodności LGBT+ (Debate about the role of art, city and firm in LGBT+ Diversity) moderuje (moderator) Lidka Makowska.
uczestniczki (participant): Agnieszka Bresler, aktorki (spectacle), prof. Izabela Morska (author), dr hab. Anna Kłonkowska, Wojciech Mrugalski(State Street), Kuba Piwowar (Google), Blanka Rozbicka (RBS), Danuta Sowińska (Fundacja Diversity), Debate about the role of art, city and firm in LGBT+ Diversity
Część artystyczna odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności. Uczestnicy obejrzą spektakl "Maria K." Kolektywu Kobietostan oraz grupy teatralnej Impro z Zakładu Karnego w Krzywańcu w oparciu o "Inną od siebie" Brygidy Helbig i "Księgę Em" Izabeli Filipiak (Morskiej)" Spektaklowi towarzyszyć będzie debata z udziałem reżyserki Agnieszki Bresler, pisarki Izabeli Morskiej, dr hab. Anny Kłonkowskiej, Kuby Piwowara z Google, Wojciecha Mrugalskiego ze State Street i organizatorki wydarzenia Danuty Sowińskiej. Rozmowa dotyczyć będzie roli sztuki, biznesu i samorządów w realizacji idei zarządzania różnorodnością (bilety
https://mariak.evenea.pl/)
OPIS SPEKTAKLU:
Maria K. spektakl Kolektyw Kobietostan oraz grupy teatralnej Impro z Zakładu Karnego w Krzywańcu
Spektakl "Maria K." to opowieść o niezwykłej kobiecie, polskiej poetce i prekursorce przemian społecznych, odtrąconej przez społeczeństwo i napiętnowanej za radykalną odwagę Marii Komornickiej - kobiecie, która stała się mężczyzną. Komornicka w wieku trzydziestu jeden lat w społecznym buncie i metaforycznym akcie samospalenia wrzuciła do pieca wszystkie swoje kobiece suknie i oświadczyła światu, że jest mężczyzną. Tak narodził się Piotr Odmieniec Włast, o którym na kartach historii literatury polskiej głównie się milczy - bo przecież [mówić] nie wypada. Historia Marii jest naszą wspólną opowieścią o kobietach-bohaterkach, o zbiorowej sile kobiet i o solidarności, którą rodzi radykalny akt odwagi jednostki.
Spektakl powstał przy wsparciu Funduszu Feministycznego w ramach minigrantów na feministyczne działania.
Scenariusz i reżyseria: Agnieszka Bresler na postawie powieści "Inna od siebie" Brygidy Helbig oraz "Księgi Em" Izabeli Filipiak
Światła: Dawid Ilczyszyn
Opieka i koordynacja: Natalia Górska
Zdjęcia: Paulina Anna Galanciak
Premiera: 25 kwietnia 2018, Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu
Czas trwania: 45 minut
Nagrody:
I miejsce oraz specjalne wyróżnienie od Teatru Ósmego Dnia na V Ogólnopolskim Konkursie Więziennej Twórczości Teatralnej w Poznaniu, kwiecień 2018;
II miejsce oraz główna nagroda aktorska na XXVII Ogólnopolskim i XV Międzynarodowym Przeglądzie Sztuki Więziennej w Sztumie, czerwiec 2018
Kolektyw Kobietostan to nieformalna grupa złożona z artystek i działaczek społecznych, realizujących wspólnie inicjatywy dla kobiet, o kobietach i przez kobiety. Kobietostan wyrasta z niezgody na marginalizację społeczną kobiet ze środowisk defaworyzowanych i ich głosów, promując równouprawnienie, umocnienie i siłę kobiet funkcjonujących poza główną tkanką społeczną. Kolektyw powstał z inicjatywy wrocławskiej aktorki i działaczki społecznej, laureatki nagrody 30 Kreatywnych Wrocławia 2018, Agnieszki Bresler, która od 2012 roku współtworzy i współprowadzi we Wrocławiu projekty teatralne skierowane do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W wyniku realizowanego przez nią od 2016 roku w kobiecych zakładach karnych, schroniskach i domach samopomocy projektu Kobietostan powstał spektakl Kobietostan. Chór na jedną aktorkę - monodram Agnieszki Bresler w reżyserii Joanny Lewickiej, według scenariusza Magdaleny Mróz pisanego w oparciu o rozmowy z kobietami, z wykorzystaniem zdjęć Pauliny Anny Galanciak i Magdaleny Mądrej oraz wideo Marii Porzyc. Premiera spektaklu miała miejsce w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu 8 marca 2018 roku.
Więcej informacji: https://facebook.com/kobietostan/
Grupa teatralna Impro została założona w roku 2015 przez kobiety odsiadujące wyroki pozbawienia wolności na terenie Zakładu Karnego w Krzywańcu pod Zieloną Górą. Pierwszym przedstawieniem zespołu, opracowanym i zaprezentowanym na oddziałach mieszkalnych zakładu, były Cztery kobiety przedstawiające historie życia skazanych kobiet oraz powody, z jakich znalazły się w zakładzie karnym.
Grupa co roku przygotowuje jasełka oraz bajki dla najmłodszych, w tym Niebieskiego Kapturka i Aksamitkę córkę Diabła, które były grane na terenie jednostki oraz m.in w przedszkolach czy na warsztatach terapii zajęciowej w Gubinie. W 2017 roku wielkim sukcesem grupy było przedstawienie Poczta Anielska, zrealizowane według oryginalnego scenariusza i z autorską scenografią. Osadzone wystąpiły w Lubskim Domu Kultury, a następnie podczas IV Ogólnopolskiego Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej, gdzie otrzymały wyróżnienie.
Latem 2017 roku członkinie grupy wzięły udział w warsztatach teatralnych, prowadzonych przez artystki Kolektywu Kobietostan, w ramach których uczestniczyły we współtworzeniu scenariusza do spektaklu Kobietostan. Chór na jedną aktorkę. Od stycznia 2018 roku grupa pracuje w dziesięcioosobowym składzie pod opieką aktorki i reżyserki Agnieszki Bresler. Przygotowały wspólnie spektakl Maria K., którego premiera miała miejsce 25 kwietnia 2018 w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu.
ORGANIZATORZY:
Europejskie Centrum Solidarności
Fundacja Diversity Polska (w organizacji)
Stowarzyszenie Tolerado
Stowarzyszenie Waga
Trójmiejska Akcja Kobieca
Krytyka Polityczna Świetlica w Trójmieście
PARTNERZY:
Google
State Street
RBS
Ben&Jerry