stat
Wydarzenie już się odbyło

18 stycznia - 2 lutego 2025, g. 11:00

Gdynia,
bilety 20 zł
ulgowy 20 zł

18 stycznia - 2 marca 2025, g. 10:00

Gdynia,
bilety 20 zł
ulgowy 20 zł
Laboratorium Indeksu 73 - kursy > Kurs w Gdańsku - Hubert Bilewicz

Tytuł kursu: Wolność / twórczość / polityczność

Koncepcja i prowadzenie: Hubert Bilewicz

Miejsce: Gdańsk, Stowarzyszenie Kultura Miejska, ul. Kilińskiego 1 (budynek dyrekcji na terenie dawnego browaru, I piętro)

Opis zajęć:
Idea Laboratorium Indeksu73 dla twórców kultury dotyczy szeroko rozumianej refleksji nad zagadnieniami wolności w kulturze (w zakresie jej tworzenia, uczestnictwa i upowszechniania).
Zadaniem jest zarówno diagnoza i analiza mechanizmów liberacyjnych oraz antyliberacyjnych w kulturze, jak również wypracowanie nowych metod (badawczych i edukacyjnych) promujących wolność twórczą oraz wolną kulturę, a także, przeciwdziałających reglamentacji swobody twórczej. Celem jest sprowokowanie namysłu nad mechanizmami funkcjonowania współczesnej kultury, podniesienie świadomości obywatelskiej w zakresie możliwości i ograniczeń wolności w kulturze, wyostrzenie zmysłu krytycznej analizy działań kulturowych, rewizja procedur jej interpretacji oraz dekonstrukcji hegemonicznych dyskursów kulturowych.
Standardowe kompetencje uczestnika kultury (odbiorcy, twórcy, obserwatora), zostaną wzbogacone o alternatywne optyki i niekanoniczne sposoby widzenia, poszarzające obszary wolności twórczej i otwierające perspektywy emancypacji oraz wolnej partycypacji w kulturze. Transdyscyplinarne pole problemowe określają: zagadnienia prawne, filozofia, historia idei, antropologia kulturowa, historia sztuki, socjologia i psychologia sztuki, historia obyczajów, współczesna kultura wizualna, medioznawstwo.
Spotkania odbywać się będą w formule konwersatoryjno-warsztatowej.

Program zajęć:

Spotkanie 1: Wolność / twórczość / nauka: kwestie filozoficzne, etyczne i prawne
14 listopada 2009 (sobota), godz. 12-16.30
Wprowadzeniem będzie zarysowanie filozoficznych kontekstów wolności twórczej. Zapoznamy się z regulacjami prawnymi oraz kwestiami etycznymi dotyczącymi twórczości i badań naukowych (etos twórcy / etos naukowca). Poddamy również pod rozwagę tzw. kontratyp sztuki.

Spotkanie 2: Wolna twórczość / strategie artystyczne
12 grudnia 2009 (sobota), godz. 12-16.30
Zajmiemy się historią relacji sztuki i wolności, przyglądając się m.in. historycznym toposom i mitom wolności artystycznej. Określimy stymulatory wolności twórczej, analizując mechanizmy liberacyjne i emancypacyjne twórczości artystycznej. Zapoznamy się również z aktualnymi strategiami artystycznymi (m.in. prowokacja, eksces, subwersja, apriopriacja, culture jamming, subvertising, detournement, crossover) oraz metodami czy technikami twórczymi (m.in. kolaż, bricolage, ready made, found footage, sampling, cytat, adaptacja, parafraza, pastisz, trawestacja).

Spotkanie 3: Style odbioru kultury / stereotypy i uprzedzenia
luty 2010
Rozważymy psychologiczne i socjologiczne mechanizmy stereotypizacji i uprzedzeń w zakresie sztuki. Przyjrzymy się związkom sztuki i tabu, określając współczesne obszary tabuizacji oraz poświęcając uwagę fenomenom skandalu, zgorszenia i bluźnierstwa artystycznego.

Spotkanie 4: Inhibitory wolności twórczej: cenzura / autocenzura
marzec 2010
Kwestie ograniczeń wolności twórczej ujęte zostaną jako symptom i rezultat relacji estetyki i polityki, a zwłaszcza ideologicznych uwarunkowań pojmowania statusu i funkcji sztuki. Zapoznamy się z mechanizmami reglamentacji swobód twórczych i przykładami cenzury artystycznej, uwagę szczególną zwracając na problem pornografii.

Spotkanie 5: Wolność twórcza - analiza dyskursów
kwiecień 2010
Zdefiniujemy możliwe formy dyskursu dotyczącego swobód twórczych (m.in. debata, diagnoza, polemika, krytyka, recenzja, relacja, pamflet). Posługując się casusem Nieznalskiej przeanalizujemy dyskurs krytyki artystycznej, dyskurs publicystyczno-medialny, dyskurs prawno-sądowy oraz ich społeczny rezonans.

W ramach kursu przewidziano udział ekspertów, m.in. prawnika.

Kurs zawiera 25 godzin lekcyjnych. Zajęcia są bezpłatne.

Liczba miejsc ograniczona - 30 osób.

Rekrutacja: Osoby zainteresowane udziałem w gdańskim kursie prosimy o wypełnienie kwestionariusza (doc) / (odt) i odesłanie go do Agnieszki Kaim (akaim@indeks73.pl) do dnia 16 października 2009. 20 października na stronie www.laboratorium.indeks73.pl opublikujemy listę zakwalifikowanych uczestników i uczestniczek.

Certyfikat: Osoby, które aktywnie uczestniczyły w przynajmniej czterech spotkaniach otrzymają certyfikat ukończenia kursu Laboratorium Indeksu 73 zorganizowanego dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego "Edukacja kulturalna i diagnoza kultury", priorytet 2: "Obserwatorium Kultury".

Biogram:

Hubert Bilewicz - pracuje jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Gdańskim oraz w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i muzealnictwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odbył podyplomowe studia w Ośrodku Badań nad Tradycją Antyczną Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów pedagogiki zdolności i twórczości UMK w Toruniu, gender studies na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz queer studies.
Zajmował się zagadnieniami architektury 19. i pierwszej połowy 20. wieku. Prowadził badania nad architektami polskimi studiującymi w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych. Interesuje się również pedagogiką artystyczną oraz pograniczem sztuki i edukacji. Obecnie kończy pisanie rozprawy z problematyki polskiej sztuki użytkowej i designu 20. wieku (przewód doktorski na Wydziale Historycznym UW). Zajmują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych, redaktorem książki o architekcie Włodzimierzu Padlewskim oraz współautorem podręcznika sztuki dla gimnazjum.

https://www.fh.univ.gda.pl/struktura_wydzialu/instytut_historii/hist_bio.html#Bilewicz

Stacjonarne kursy Laboratorium Indeksu 73 odbywają się także w Warszawie i Poznaniu. Prowadzimy również edukację on-line. Czytaj więcej o założeniach całego cyklu.

Informacja o biletach

Rekrutacja: Osoby zainteresowane udziałem w gdańskim kursie prosimy o wypełnienie kwestionariusza (doc) / (odt) i odesłanie go do Agnieszki Kaim (akaim@indeks73.pl) do dnia 16 października 2009. 20 października na stronie www.laboratorium.indeks73.pl opublikujemy listę zakwalifikowanych uczestników i uczestniczek.