stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Laboratorium Nowej Muzyki Sakralnej

Już w sobotę 11 grudnia o godz. 19:30 w Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku odbędzie się wyjątkowy koncert zatytułowany "Laboratorium Nowej Muzyki Sakralnej". Oprócz utworów twórców tak wybitnych, jak Henryk Mikołaj Górecki czy Marian Borkowski zabrzmią także - po raz pierwszy - kompozycje nagrodzone na 25. Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim "Musica Sacra Nova".

muzyka poważna
Kup bilet
maj 14

wtorek, g. 18:00, 20:30

Gdynia,
Nowa inicjatywa Polskiego Chóru Kameralnego - "Laboratorium Nowej Muzyki Sakralnej" to idea, przez którą chcemy ożywiać procesy powstawania ciekawej i wartościowej muzyki chóralnej. Taki cel przyświeca także konkursowi "Musica Sacra Nova", który swoją tradycją sięga roku 1996. Dziś, dzięki prestiżowym nagrodom i szerokiemu gronu międzynarodowych partnerów, konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodych kompozytorów z całego świata.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Formuła "laboratorium", którą wprowadzamy do nazwy naszego projektu, oznacza, że pragniemy uruchomić i wzmacniać proces poszukiwania i powstawania nowych brzmień i nowych rozwiązań formalnych (budowa utworu, obsady wokalne i instrumentalne). Chcemy też konfrontować, zestawiać ze sobą utwory sakralne uznanych kompozytorów współczesnych - Profesorów Laboratorium - takich jak Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Stanisław Moryto, Marian Sawa z utworami najmłodszych polskich kompozytorów - Studentów Laboratorium - którzy urodzili się w drugiej połowie XX w lub już w wieku XXI.

Chcemy ludziom Kościoła, duchownym i świeckim, ale także osobom niedeklarującym przynależności do Kościoła, przedstawić i rekomendować nowe propozycje ciekawych kompozycji sakralnych Muzyka współczesna niektórym wydaje się trudna w odbiorze, jednak bogactwo uroku i ekspresji obecnych w repertuarze prezentowanym przez Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, na długo pozostaną w Państwa pamięci.

PROGRAM

Henryk Mikołaj Górecki 1933-2010 Przybądź, Duchu Święty
Marian Borkowski *1934 Libera me
Aleksandra Chmielewska *1993 Veni, Emmanuel
Łukasz Farcinkiewicz *1981 Pater noster

Utwory nagrodzone na 25. Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Musica Sacra Nova:

Michał Malec: Rorate caeli - III nagroda

Paolo Orlandi: In paradisum - II nagroda

Andreu Diport: O vos omnes - I nagroda

WYKONAWCY
Polski Chór Kameralny
Jan Łukaszewski - dyrygent


Michał Malec
Jak wspomnieliśmy, repertuar "Laboratorium nowej muzyki sakralnej" obejmuje m.in. utwory nagrodzone podczas tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego "Musica Sacra Nova". III miejsce zajął wówczas Michał Malec - to wybitny kompozytor młodego pokolenia, wielokrotnie doceniany przez międzynarodowe środowiska chóralne i kompozytorskie, zdobywca prestiżowych nagród, zarówno w kategoriach dzieł instrumentalnych, jak i kompozycji na chóry a cappella. Utwory Michała Malca znalazły się już na pięciu niezależnych płytach wydanych przez takie zespoły jak Chór Narodowego Forum Muzyki czy Zespół wokalny "Art'n'Voices". Dwa spośród owych albumów doczekały się nominacji do nagrody Fryderyk (2019, 2020). Za jedną z najważniejszych dotychczasowych nagród kompozytor uznaje II nagrodę w Konkursie Kompozytorskim JP2, przyznaną w 2018 roku za utwór na chór mieszany a cappella do tekstu św. Jana Pawła II - "Prayer to our Lady of the Divine Love". Podczas koncertu wysłuchamy jego utworu "Rorate caeli".

Paolo Orlandi
Kolejnym kompozytorem, którego utwór znalazł się w repertuarze "Laboratorium nowej muzyki sakralnej" jest Paolo Orlandi. Nasz bohater równie dobrze, co z partyturą, czuje się z klawiszami - naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 8 lat. W lipcu 2011 roku uzyskał Dyplom Akademicki I stopnia w Konserwatorium F. A. Bonporti w Trento. W marcu 2014 roku uzyskał natomiast Dyplom Akademicki II stopnia Konserwatorium Trydenckiego. Ponadto, od 2012 roku jest nauczycielem fortepianu i muzyki zespołowej w S.M.A.G. (Szkoła Muzyczna Alto Garda) Riva del Garda, koncertuje też jako pianista. Wreszcie, od listopada 2020 studiuje kompozycję pod kierunkiem prof. Massimo Priori w Konserwatorium Bonporti w Trydencie i Riva del Garda. Podczas koncertu wysłuchamy jego utworu "In paradisum" (II miejsce na "Musica Sacra Nova").

Andreu Diport
Czas wreszcie na Andreu Diporta, kompozytora, którego dzieła, "O vos omnes", wysłuchamy w najbliższą sobotę. Andreu Diport wygrał wspomnianą kompozycją 25. Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski "Musica Sacra Nova" (2021). W swoim dorobku ma też szereg innych wyróżnień, w tym I nagrodę na Konkursie Kompozytorskim "La Sardana de Stravinsky", wyróżnienie na "Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim AERCO: moje pierwsze 50 lat", a także I nagrodę na "I Konkursie Kompozycji Chóralnej im. Joan Maragall". Na co dzień studiuje kompozycję na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Projekt zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.