Ladies' Jazz Festival: Tanita Tikaram Teatr Muzyczny Gdynia Sprawdź!
stat
Impreza odwołana

Ladies' Jazz Festival: Tanita Tikaram Opinie (3)

Teatr Muzyczny rozbrzmi wybranymi przebojami Tanity Tikaram spośród tych, które poznaliśmy w przeszło 30letniej jej karierze muzycznej obejmującej 9 regularnych longplayów, wydanie specjalne najważniejszej płyty oraz zbiory typu The Best czy Greatest.

A wszystko zaczęło się niewinną próbą przedstawienia swojego spojrzenia na świat w postaci piosenek napisanych przez cichą, grzeczną studentkę literatury. We wrześniu 1988 roku zdarzyło się coś rzadkiego i wyjątkowego: "Ancient Heart", debiutancki album, album świeżo upieczonej 19-latki. Ten album był ze wszech miar jesienną płytą wykorzystującą absolutnie odmienny zestaw instrumentów niż przyzwyczaiły nas do tego rock czy pop, instrumentów takich jak obój i flugelhorn, a ponadto w jej centrum tkwił ciemny, niemal pochmurny głos, który przeczył młodości artystki.

jazz - koncerty w Trójmieście


Album tak surowy i melancholijny był anomalią. W tych czasach nie robiło się takich rzeczy, a mimo to sprzedał się w 5 milionach egzemplarzy i dał światu cztery wielkie przeboje. Pierwszy: "Good Tradition", dotarł do pierwszej dziesiątki, zaś następny "Twist in My Sobriety" tak trafił w gusta, że znalazł się w repertuarze kilkunastu innych artystów, w tym u Lizy Minnelli. Długa, roczna trasa koncertowa, nagrody i przebojowe hity: młoda artystka nie spodziewała się czegoś takiego - spokojnie studiowała na uniwersytecie w Manchesterze anglosaską literaturę, a tu "Antient Heart" stała się hitem, a ona sama z dnia na dzień została uznana za przyszłość muzyki i jeden z najważniejszych głosów młodego pokolenia brytyjskich artystów.

Tanita Tikaram jest brytyjską piosenkarką i autorką tekstów, artystką, która wiele lat przed Riot Grrl i Lilith Fair, pisała własne piosenki, w których opisała całkowicie własne, dziewczyńskie spojrzenie na świat i siebie samą. W 2019 roku Tanita świętowała swoje 50 urodziny i 30lecie swojej kariery wypuszczając specjalne wydanie "Ancient Heart" oraz wyjątkowy zestaw 14 utworów wyselekcjonowanych z jej 9 wcześniejszych płyt w nowych aranżacjach - muzyczny rarytas pt. "To Drink The Rainbow: An Anthology". Obecnie Tanita Tikaram pracuje w studiu nad nowym projektem, a 25 lipca o 20:00 wystąpi na XVI Ladies' Jazz Festival 2020 w Teatrze Muzycznym w Gdyni.