Ladies' Jazz Festival: Tanita Tikaram Teatr Muzyczny Gdynia Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Ladies' Jazz Festival: Tanita Tikaram Opinie (8)

Wydarzenie w ramach

Relacja z imprezy

jazz
Kup bilet
lip 16

niedziela, g. 20:00

Gdynia,
lip 24

poniedziałek, g. 20:00

Ladies' Jazz Festival 2022 koncerty Gdynia

jazz - koncerty w Trójmieście


Tanita Tikaram jest brytyjską piosenkarką i autorką tekstów. Jej mama jest Malezyjką, a tata ma pochodzenie fidżijsko-hinduskie i był brytyjskim żołnierzem zawodowym.

Zadebiutowała jako 19-latka w 1988 roku rewelacyjnym albumem "Ancient Heart" - płytą wykorzystującą instrumenty takie jak obój i flugelhorn, a ponadto w jej centrum tkwił ciemny, niemal pochmurny głos, który przeczył młodości artystki. Album tak surowy i melancholijny był anomalią, a mimo to sprzedał się w 5 milionach egzemplarzy i dał światu cztery wielkie przeboje. Pierwszy: "Good Tradition," dotarł do pierwszej dziesiątki, zaś następny "Twist in My Sobriety" tak trafił w gusta, że znalazł się w repertuarze kilkunastu innych artystów, w tym u Lizy Minnelli.

Długa, roczna trasa koncertowa, nagrody i przebojowe hity: młoda artystka nie spodziewała się czegoś takiego - spokojnie studiowała na uniwersytecie w Manchesterze anglosaską literaturę, gdy album "Ancient Heart" stał się hitem, a ona sama z dnia na dzień została uznana jednym z najważniejszych brytyjskich głosów.

Po "Ancient Heart" szybko ukazały się trzy albumy - "The Sweet Keeper" (1990), "Everybody's Angel" (1991) i "Eleven Kinds of Loneliness" (1992). Każdy album od początku lat 90. jest całkowicie zamierzonym, przemyślanym, przeżytym dziełem, po którym artystka znikała z centrum uwagi, prowadziła cicho pracowite życie we Włoszech, Francji i Anglii, uczyła się języków, oddawała tai chi i pisaniu nowych osobistych piosenek.

Następne płyty za każdym razem pokazują tak wiele i dają słuchaczom wszechświat złożonych, niebanalnych przeżyć, jak choćby wyrafinowane "The Cappuccino Songs" z 1998 czy jakże jazzowy w swym przyciemnionym, barowym nastroju "Sentimantal" z 2005 uznany za "zagubiony klasyk - świstoklik z przeszłości".

W 2019 roku Tanita świętowała swoje 50 urodziny i 30-lecie swojej kariery wypuszczając specjalne wydanie "Ancient Heart" oraz wyjątkowy zestaw 14 utworów wyselekcjonowanych z jej 9 wcześniejszych płyt w nowych aranżacjach - muzyczny rarytas pt. "To Drink The Rainbow: An Anthology."