stat
Impreza odwołana

Latające Gruszki

Już teraz zapowiadamy koncert jaki odbędzie się 31 X. Po dłuższej przerwie wystąpią efemeryczne, kapryśne i niedefiniowalne Latające Gruszki, w składzie Włodzimierz Kiniorski, Dawid Majer i Sylwia Nadgrodkiewicz. Należy się spodziewać niespodziewanego.

paź 11

piątek, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 130 zł
przedsprzedaż 100 - 120 zł
Kup bilet
paź 26

sobota, g. 22:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Dodajmy, że na miejscu będzie można nabyć debiutancką płytę projektu.

koncerty w Trójmieście


LATAJĄCE GRUSZKI
Wiosną 2011 roku Dawid Majer, poeta, proponuje Włodzimierzowi Kiniorskiemu, muzykowi, połączenie sił na scenie. Artyści rozpoczynają próby w Zagnańsku - najpierw latem, a następnie zimą tego samego roku. Zaraz potem, bo w grudniu 2011, debiutują oficjalnie w Teatrze w Oknie w Gdańsku. Poproszony wtedy o podanie nazwy projektu, Majer odpowiada spontanicznie i kabotyńsko: Latające Gruszki. W improwizowanym utworze otwierającym ich pierwszy występ wyjaśnia, iż kilka dni wcześniej miał sen, w którym po niebie fruwały....gruszki. I tak już zostało.

W marcu 2012 roku dołącza do nich wokalistka jazzowa Sylwia Nadgrodkiewicz. Od tego czasu Gruszki występują na przemian jako duet albo trio. Mają na swoim koncie m.in. koncerty w klubie Mózg w Bydgoszczy, klubie Fractal w Mikołowie, na festiwalu Słowodaję w Lublinie, Złoty Środek Poezji w Kutnie., czy na imprezie Obrazy Ogniem Malowane w Plamie w Gdańsku. Projekt zakończył pracę nad debiutancką płytą "Życie jako podróż niezamierzona. A do utworu Odpowiedź trójmiejski artysta Elvin Flamingo nakręcił oficjalny klip.

W muzyce L.G. znajdziemy m. in. elementy free jazzu, ambientu, etno, minimalu, czy reagge. Jak wyjaśnia Kinior, twórca stylu Flap: Styl Flap oznacza Obecność. Obecność nosi w sobie oczywiście znamiona samopoznania (...) muzyka Flap jest to muzyka łącząca barwy naturalne i wirtualne. Natomiast cały nurt kulturowy Flap dotyczy transformacji sztuki i jej ciągłych zmian.Wieloletnie działania Kiniora na polu muzyki teatralnej oraz fascynacja Majera sztuką performance wyraźnie ukształtowały charakter ich występów. Z każdym występem coraz bardziej odbiegali oni od stereotypowego modelu, w którym to poeta kolaboruje luźno z muzykiem, czytając, czy też melorecytując swoje utwory. W rezultacie ich poszukiwania skierowały się w stronę bliżej niesprecyzowanej formy teatralnej, gdzie happening, muzyka improwizowana i monodram łączą się w jedno.

Występy L.G. to interaktywne spotkanie osobowości twórczych z publicznością, żywe wariacje oparte na wstępnie tylko opracowanych aranżacjach. Wpływa to na sposób prezentacji samych tekstów przez Majera, które są improwizowane pod wpływem określonych sytuacji scenicznych. Robi to za każdym razem inaczej. Nie stroni przy tym od ekspresyjnego wykorzystania podręcznych rekwizytów, takich jak maszyna do pisania, odzież, czy kartki papieru. W ten sposób Majer realizuje koncepcję, nazwaną przez siebie jako Action Writing, która polega na performatywnym tworzeniu tekstu na żywo. To literacki odpowiednik tego, co Kinior w muzyce określa właśnie jako Flap.

W Ł O D Z I M I E R Z " K I N I O R" K I N I O R S K I
(ur. 1952 r. w Zagnańsku) kompozytor i multiinstrumentalista, grający m.in. na saksofonie, gitarze, flecie i bębnach. Twórca stylu Flap, promującego eklektyzm muzyczny. Związany ze sceną jazzową, etniczną i elektroniczną. Znany jest też jego związek z polskim reagge. Nagrał ponad 20 płyt sygnowanych własnym nazwiskiem . Ponadto współpracował lub współpracuje stale z Jackiem Bieleńskim, Normanem Grantem, Sony Robertsonem, Twinkle Brothers, zespołem Trebunie Tutki, Kinior Orchestra, Stan d'Art, Young Power, R.A.P., Free Cooperation, Izraelem, Brygadą Kryzys, Tie Breakiem, Mamadou Diouf. Krzysztofem Knittelem, Tomaszem Stańko, Stanisławem Sojką, Michałem Urbaniakiem, Radosławem Nowakowskim, Makarukiem czy Grzegorzem Ciechowskim. Komponuje muzykę do spektakli teatralnych (m.in. dla Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, czy Teatru im. Witkacego w Zakopanem). Mieszka w Zagnańsku pod Kielcami.

D A W I D M A J E R
(ur. w 1981 w Gdyni), ukończył filozofię na Uniwersytecie Gdańskim. Wiersze publikował w "Toposie, "Kresach", "Tyglu Kultury", "Blizie", "Tygodniku Powszechnym" i wielu innych pismach literackich w kraju. W latach studenckich redaktor i współzałożyciel magazynu "Przesuw", a także organizator wydarzeń literacko-muzycznych w Trójmieście związanych z tym pismem. Wydał tom poezji "Księga grawitacji"(nagroda za najlepszy debiut w roku 2009 przyznana w Kutnie na festiwalu Złoty Środek Poezji oraz nominacja do nagrody Silesius w tej samej kategorii) oraz audiobook "Popielniczka". Mieszka na przemian w Gdańsku oraz Kielcach.

SYLWIA NADGRODKIEWICZ
(ur. 1977 r.) swoją podróż muzyczną zaczynała od rocka, potem na długo związana z jazzem klasycznym. Użyczała głosu do muzyki teatralnej i filmowej. Obecnie nazywa siebie wokalistką poszukującą. Współtwórczyni takich projektów jak Wieża Bab L - współpraca z Galerią Białą w Lublinie, Lublin 9 Ta Obca, czy Studium Instrumentów Etnicznych. Jako wokalistka występowała w spektaklach Kieleckiego Centrum Kultury. Zajmuje się również nauczaniem śpiewu oraz animacją kultury. Doktor nauk humanistycznych. Autorka książki "Seyla Benhabib - feminizm i polityka". Współpracuje z Krytyką Polityczną - cykl wykładów i spotkań pt "W optyce feminizmu" oraz "Obrzeża feminizmu". W 2007 roku uczestniczka Democracy & Diversity Institute organizowanego przez nowojorski The New School for Social Research. Mieszka w Skarżysku-Kamiennej.

WSTĘP WOLNY!