stat
Impreza już się odbyła

Latający Uniwersytet RadUNII Kultury. Wykład 11. Wojsko pruskie na Starym Mieście

Przed nami kolejna edycja Latającego Uniwersytetu RadUNII Kultury. W 2024 roku kontynuujemy cykl otwartych, popularnonaukowych wykładów, które przeniosą nas w głąb historii Gdańska, ze szczególnym akcentem na Stare Miasto. Te wyjątkowe spotkania są przeznaczone są nie tylko dla entuzjastów historii, lecz również wszystkich mieszkańców pragnących zgłębić tajemnice swojego pięknego miasta.

w każdą środę (od 01.01 do 08.01.2025), g. 11:15 - 13:15

Gdańsk
bilety 47 zł
ulgowy 35 zł

Wykład 11. Wojsko pruskie na Starym Mieście (1814-1920)

Na Starym Mieście, w sąsiedztwie kanału Raduni, funkcjonowało w latach 1814-1920 szereg instytucji i oddziałów wojska pruskiego. Skoncentrowane były przede wszystkim w rejonie obecnej ul. Elżbietańskiej z jednej strony, a okolicy obecnej ul. Rybaki Górne i Wałowa z drugiej (choć były od tej reguły wyjątki). Podczas popularnonaukowego, bogato ilustrowanego wykładu prelegent, dr Jan Daniluk, przedstawi historię poszczególnych obiektów, biur i jednostek wojskowych, które w XIX w. i na początku XX w. były obecne na Starym Mieście. Nie zabraknie też szerszego spojrzenia, na wymienione lokalizacji w kontekście historii całego garnizonu, a także spojrzenia, co z tymi miejscami stało się w kolejnych latach - okresie międzywojennym, II wojny światowej, czy po 1945 roku.

dr Jan Daniluk - historyk, badacz i publicysta, pasjonat dziejów przede wszystkim Gdańska i Sopotu oraz II wojny światowej, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu SWPS, autor m. in. Dwudziestolecie pomiędzy. Miniatury o Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939) /wyd. 2022/ i "Miasta skoszarowane". Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu /wyd. 2019/.

RadUNIA Kultury to sieć współpracy pomiędzy Nadbałtyckim Centrum Kultury, oddziałami Muzeum Gdańska: Muzeum Bursztynu i Muzeum Nauki Gdańskiej, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, Oblackim Centrum Edukacji i Kultury, a także Przedszkolem im. Panienki z okienka. Celem tej współpracy jest wzmocnienie działalności kulturalnej na Starym Mieście, pokazanie potencjału działających w tym obszarze instytucji oraz wzajemna prezentacja bieżącej oferty. W ramach współpracy organizowane spacery tematyczne, wspólne wydarzenia kulturalne oraz promocja sieci RadUNIA Kultury oraz partnerów.