stat
Impreza już się odbyła
Wydarzenie aktualne
Gdańskie Targi Książki 2025
PATRONAT

Latający Uniwersytet RadUNII Kultury. Wykład 12. Gdańskie rysowniczki w XVIII wieku

Przed nami kolejna edycja Latającego Uniwersytetu RadUNII Kultury. W 2024 roku kontynuujemy cykl otwartych, popularnonaukowych wykładów, które przeniosą nas w głąb historii Gdańska, ze szczególnym akcentem na Stare Miasto. Te wyjątkowe spotkania są przeznaczone są nie tylko dla entuzjastów historii, lecz również wszystkich mieszkańców pragnących zgłębić tajemnice swojego pięknego miasta.

Wykład 12. Gdańskie rysowniczki w XVIII wieku

Wykład poświęcony będzie zjawisku rozwoju rysunku naukowego w osiemnastowiecznym Gdańsku na przykładzie prac mało znanych artystek-amatorek. W społeczeństwach miast hanzeatyckich rola kobiet w życiu politycznym, gospodarczym i naukowym była ograniczona. Tylko w nielicznych rodzinach dziewczynkom pozwalano na formy edukacji domowej w postaci nauki kaligrafii, języków czy rysunku. Możliwości te miały córki znanych uczonych. Najczęściej na nauczycieli rysunku wybierano mistrzów cechowych, mieszkających na Starym Mieście. Wykład będzie poświęcony pracom córek Johanna Philippa Breyna:  Constanti Philippiny, Anny Renaty i Johanny Henrietty, których spuścizna przechowywana jest w niemieckim mieście Gotha, oraz częściowo zachowanym w Gdańsku, a częściowo w Erlangen rysunkom Dorothei Julianny oraz Theodory Renaty z domu Klein. 

dr Anna Sobecka  historyczka sztuki nauczycielka akademicka i muzealniczka. Pracowała w Muzeum Narodowym w Poznaniu i Muzeum Zamkowym w Malborku, a od 2014 związana jest z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się sztuką nowożytną, ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego. Specjalizuje się też w badaniu przedmiotów artystycznych tworzonych z bursztynu od późnego średniowiecza po współczesny design. Fascynuje ją zarówno historia kolekcjonerstwa, jak i współczesne wystawiennictwo. Autorka książki Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta i licznych artykułów naukowych i popularyzatorskich. Członkini redakcji czasopism Porta Aurea i Bursztynisko/ The Amber Magazine, a także gremiów muzealniczych, w tym ICOM.

RadUNIA Kultury to sieć współpracy pomiędzy Nadbałtyckim Centrum Kultury, oddziałami Muzeum Gdańska: Muzeum Bursztynu i Muzeum Nauki Gdańskiej, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, Oblackim Centrum Edukacji i Kultury, a także Przedszkolem im. Panienki z okienka. Celem tej współpracy jest wzmocnienie działalności kulturalnej na Starym Mieście,  pokazanie potencjału działających w tym obszarze instytucji oraz wzajemna prezentacja bieżącej oferty. W ramach współpracy organizowane spacery tematyczne, wspólne wydarzenia kulturalne oraz promocja sieci RadUNIA Kultury oraz partnerów.

Partnerzy: Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, Muzeum Bursztynu, Muzeum Nauki Gdańskiej, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, a także Przedszkole im. Panienki z okienka.
Jeśli lubisz zagadki i niesamowite historie to polecamy grę podcastową Dylemat, której akcja rozgrywa się na Starym Mieście w Gdańsku