Nowa wystawa w Klubie Żak jest drugą z kolei propozycją przybliżenia odbiorcy historii poprzez sztukę (jako pierwszą gościliśmy Eriz Moreno z projektem Beton.)
Wystawa, którą proponujemy Państwu w listopadzie jest nietypowa. Treścią wystawy jest życie wyjątkowego bohatera - Lecha Bądkowskiego w formie opowieści obrazkowej, kolażu. Tu będzie bohaterem jako forma wizualna. Komiks jako sztuka został dopiero niedawno doceniony przez krytykę.
Wystawie towarzyszyć będzie promocja książki: Lech Bądkowski Połów nadziei - wznowienie książki przygotowywane przez Wydawnictwo Region.
Wystawa "Lech Bądkowski - obrazy z życia" będzie wydarzeniem zupełnie wyjątkowym. Jej wyjątkowość polega na tym, że postać Bądkowskiego, jego życie i dokonania, zostaną przedstawione w formie kolażu komiksowego.
Miłosława Kosmulska - wnuczka Lecha Bądkowskiego.
Autorami komiksów są:
Anna Pietralczyk (ps. Avi),Monika "Laurie" Sodkiewicz,Agata Sobiepan,Unka Odya,Łukasz Godlewski oraz Kamil Olszówka.
Wystawę organizuje Stowarzyszenie Gdański Komitet Obywatelski, ale została dofinansowana ze środków Miasta Gdańska.
Fragment biografii Lecha Bądkowskiego:Lech Bądkowski był nie tylko publicystą, ale też aktywnym organizatorem życia społecznego. W 1956 roku współtworzył Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, w którym był aktywny do końca życia. Był założycielem i pierwszym prezesem Klubu "Pomorania", który uważał za podchorążówkę ruchu społecznego. Przez szereg lat (1957-1966) był prezesem oddziału gdańskiego Związku Literatów Polskich. Był też członkiem Zarządu Głównego ZLP i członkiem polskiego PEN-Clubu, a od 1981 roku członkiem jego zarządu.
W sierpniu 1980 roku jako pierwszy intelektualista znalazł się w Stoczni Gdańskiej, gdzie aktywnie uczestniczył w obradach. Bądkowski był negocjatorem i sygnatariuszem porozumienia gdańskiego. Był pierwszym rzecznikiem prasowym NSZZ "Solidarność".