Lekcja niegrzeczności: Emil ze Smalandii Scena Letnia w Pruszczu Gdańskim Pruszcz Gdański Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Lekcja niegrzeczności: Emil ze Smalandii

Zapraszamy na LEKCJĘ NIEGRZECZNOŚCI na Scenę Letnią w Pruszczu Gdańskim. Będzie ona poświęcona EMILOWI ZE SMALANDII Astrid Lindgren.

LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI przeznaczone są wyłącznie dla widzów od 6 roku życia.

O "EMILU ZE SMALANDII"
Emil miał pięć lat, był silny jak źrebak i mieszkał w zagrodzie Katthult we wsi Lónneberga w prowincji Smalandia. Kiedy nie wrzeszczał, wyglądał na grzecznego. Miał okrągłe, niebieskie oczy, okrągłą, rumianą twarz i jasne, kędzierzawe włosy. Wszystko to razem wyglądało tak, jakby Emil był prawdziwym aniołkiem. Ale pozory mylą... Z historii o chłopcu dowiemy się o tym, jak Emil utknął w wazie do zupy, gdyż nie chciał, by zmarnował się ostatni łyczek rosołu, wciągnął siostrę na maszt, żeby mogła podziwiać okolicę, po przyjacielsku gonił kota, tylko po to, by sprawdzić, czy ten umie szybko uciekać, czy wyjadł cały zapas kiełbasy ze spiżarni taty. Poznamy kolekcję drewnianych ludków Emila, które ten rzeźbił z drewnianych klocków, w czasie długich godzin, które przesiedział zamknięty w drewutni chroniąc się przed gniewem taty. Słowem - poznamy świat małego urwisa Emila i jego rodzinnej Lónnebergi.

Michał Derlatka o EMILU ZE SMALANDII: "Istnieje szereg bohaterów - urwisów, ananasów, gagatków i ancymonów, którzy opanowali techniki niegrzeczności do perfekcji, podnosząc ją do rangi sztuki. Postanowiliśmy niektórym przypomnieć, innym zaś przedstawić kilku z nich. Tym razem padło na urwisa, którego urwisostwa, czynione zawsze w najlepszej wierze, często z pobudek poznawczo-eksperymentalnych, uchodzą mu niemal zawsze na sucho, a jego rozbrajająco naiwna szczerość, bezpośredniość i dobroduszny humor z nawiązką rekompensowały światu zniszczenia przezeń wyrządzane. A był to Emil ze Smalandii... Rodzicom, pełnym wiary w to, że z urwisostwa się wyrasta, Emil serwuje dwuznaczną puentę:

- Emilku, jak myślisz, co to będzie, kiedy pójdziesz do szkoły? - zapytała mama surowo.
- Dobrze będzie. - odpowiedział Emil. - Ale to nic pewnego!"

"Ulubioną zabawą mojej córeczki od ponad miesiąca jest udawanie, że jest Emilem. Emil jest chłopcem, który zaraża niesamowitą energią, odwagą i pomysłowością. Jego przygody opisane są zabawnym i lekkim językiem. Zdecydowanie polecam!", Klub książki tolle.pl

Astrid Lindgren (ur. 1907 zm. 2002) - szwedzka pisarka, jedna z najsłynniejszych współczesnych autorek książek dla dzieci i młodzieży. Napisała blisko czterdzieści książek oraz sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych. Do najbardziej znanych należą DZIECI Z BULLERBYN i PIPPI POŃCZOSZANKA.

O LEKCJACH NIEGRZECZNOŚCI
LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI to cykl czytań dla dzieci i młodzieży, których celem jest przybliżenie starszej i nowej literatury w atrakcyjnej, udramatyzowanej formie. Opiekę artystyczną nad cyklem objął Michał Derlatka.

Michał Derlatka o cyklu Teatru Wybrzeże: "LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI to przegląd literatury starszej i nowszej w formie udramatyzowanych czytań z domieszką magii teatru, których wspólnym mianownikiem jest różnorako pojmowany, obecny w literaturze dziecięcej od zawsze, "bohater niepokorny". Patronami tego nurtu mogliby być Pippi Pończoszanka, Pchła Szachrajka czy nawet Włóczykij - outsiderzy, ekscentrycy, wizjonerzy, powody twórczego fermentu, refleksji, nierzadko popadający w niemałe tarapaty, które konsekwentnie i twórczo przezwyciężają... Silne osobowości, często płynące wbrew ogólnie przyjętym nurtom, które fascynują, inspirują i dodają wiary w to, że nie ma rzeczy niemożliwych, a "chcieć" znaczy "móc". "Niegrzeczność" pojmowana jest tu jako wierność samemu sobie. Jej konsekwencje, dobrodziejstwa i ryzyko jakie ze sobą niesie, jej plusy i minusy - będą głównym tematem serii."

-----
Michał Derlatka (ur. 1981) - reżyser teatralny, aktor, lalkarz. Pochodzi z Trójmiasta. Ukończył wydziały: aktorski (PWST Wrocław) oraz reżyserii teatralnej (PWST Kraków/Wrocław), studiował też reżyserię i dramaturgię w Hiszpanii (Institut del Teatre, Barcelona). Specjalizuje się w przedstawieniach teatru formy i teatru młodego widza. Wyreżyserował m.in. FAHRENHEITA na podstawie prozy Anny Czerwińskiej-Rydel w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku, PIOTRUSIA PANA we własnej adaptacji w kaliskim teatrze im. W. Bogusławskiego, PIPPI POŃCZOSZANKĘ w PWST we Wrocławiu. Reżyserował m. in. we Wrocławskim Teatrze Lalek, Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze, w Teatrze na Plaży w Sopocie. W Teatrze Wybrzeże zrealizował PODRÓŻE GULIWERA Jonathana Swifta.

Czytaj także