stat
Impreza już się odbyła

Lekcja niegrzeczności: Łysol i Strusia: Lekcje niegrzeczności

Zapraszamy na LEKCJĘ NIEGRZECZNOŚCI "Łysol i Strusia: Lekcje niegrzeczności", która odbędzie się na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim. Czytanie wyreżyseruje Michał Derlatka.

21 marca - 12 kwietnia 2024, g. 10:00

Gdańsk Nowy Port, Strajku Dokerów 5

w każdy wtorek (do 25.06), g. 17:00

Gdańsk,
Przypominamy, że LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI przeznaczone są dla widzów od 6 roku życia.

Czytanie udźwiękowi Sówka Sowińska.

O KSIĄŻCE ŁYSOL I STRUSIA: LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI
Strusia to bardzo grzeczna dziewczynka. Do tego stopnia, że została wytypowana do wzięcia udziału w konkursie grzeczności. Otrzymała grzecznościomierz - przedmiot, który dodaje i odejmuje punkty za zachowanie. Problem w tym, że Strusia nie może wyrazić własnego zdania, aby przedmiot nie wydał z siebie sygnału oznaczającego minusa...

Łucja Abalar, wortal o książkach dla dzieci i młodzieży ryms.pl: Książka Marcina Wichy, autora serii o Klarze, zdolnego rysownika, jest zdecydowania warta rekomendacji. Przede wszystkim dlatego, że z powodzeniem łączy w sobie cechy dobrej powieści dla dzieci, zbioru rysunków satyrycznych, ale i poradnika dla zbyt grzecznych uczniów oraz ich rodziców. (...) Zastanawiacie się, kto został głównym laureatem konkursu grzeczności? A może bardziej interesuje Was hipopotam, zamieszkujący chwilowo szkołę, zombiaki napadające panią dyrektor lub nogi futbolistów, co wtargnęły na mecz i zdobyły honorową bramkę? Zajrzyjcie do książki Marcina Wichy, by zaspokoić swoją ciekawość, uruchomić wyobraźnię i przekonać się, że jak mówi autor: "z grzecznością, tak jak z wszystkim, nie należy przesadzać."

Michał Derlatka o cyklu Teatru Wybrzeże: "LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI to przegląd literatury starszej i nowszej w formie udramatyzowanych czytań z domieszką magii teatru, których wspólnym mianownikiem jest różnorako pojmowany, obecny w literaturze dziecięcej od zawsze, "bohater niepokorny". Patronami tego nurtu mogliby być Pippi Pończoszanka, Pchła Szachrajka czy nawet Włóczykij - outsiderzy, ekscentrycy, wizjonerzy, powody twórczego fermentu, refleksji, nierzadko popadający w niemałe tarapaty, które konsekwentnie i twórczo przezwyciężają... Silne osobowości, często płynące wbrew ogólnie przyjętym nurtom, które fascynują, inspirują i dodają wiary w to, że nie ma rzeczy niemożliwych, a "chcieć" znaczy "móc". "Niegrzeczność" pojmowana jest tu jako wierność samemu sobie. Jej konsekwencje, dobrodziejstwa i ryzyko jakie ze sobą niesie, jej plusy i minusy - będą głównym tematem serii."

-----
Michał Derlatka (ur. 1981) - reżyser teatralny, aktor, lalkarz. Pochodzi z Trójmiasta. Ukończył wydziały: aktorski (PWST Wrocław) oraz reżyserii teatralnej (PWST Kraków/Wrocław), studiował też reżyserię i dramaturgię w Hiszpanii (Institut del Teatre, Barcelona). Specjalizuje się w przedstawieniach teatru formy i teatru młodego widza. Wyreżyserował m.in. FAHRENHEITA na podstawie prozy Anny Czerwińskiej-Rydel w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku, PIOTRUSIA PANA we własnej adaptacji w kaliskim teatrze im. W. Bogusławskiego, PIPPI POŃCZOSZANKĘ w PWST we Wrocławiu. Reżyserował m. in. we Wrocławskim Teatrze Lalek, Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze, w Teatrze na Plaży w Sopocie. W Teatrze Wybrzeże zrealizował PODRÓŻE GULIWERA Jonathana Swifta.

Marcin Wicha - grafik, ilustrator, satyryk, pisarz dla dzieci i młodzieży, autor rysunków satyrycznych publikowanych w Tygodniku Powszechnym pod szyldem WICHAJSTER.

Przeczytaj także