stat
Impreza już się odbyła

Lekcja niegrzeczności: Opowieści z ulicy Broca

Zapraszamy na LEKCJĘ NIEGRZECZNOŚCI - "Opowieści z ulicy Broca" Pierre'a Gripari, która odbędzie się 19 lipca na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim. Czytanie wyreżyseruje Michał Derlatka.

Czytanie udźwiękowi Sówka Sowińska.
LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI przeznaczone są wyłącznie dla widzów od 6 roku życia.

O OPOWIEŚCIACH Z ULICY BROCA
Ulica Broca istnieje w Paryżu, choć może być trudno znaleźć ją na mapie miasta. Mieszkają na niej ludzie z różnych krajów, których wspólnym zainteresowaniem jest zamiłowanie do zmyślonych historii. Bohaterami tych opowieści są czarownice, olbrzymy, syreny, wróżki, dobre diabełki, a nawet para butów i tajemniczy pan Tereferekuku.

Michał Derlatka o OPOWIEŚCI Z ULICY BROCA: "W tekście francuskiego autora padają słowa tak ostre jak "siusiukupa", podnoszone są tematy tak ważkie jak choćby to, co robi niemowlak, kiedy nikt nie patrzy, czy jakie są konsekwencje niesłuchania złych rodziców. Tym, którzy uważają, że OPOWIEŚCI Z ULICY BROCA to teksty nie dla dzieci, wszelkie argumenty z rąk wybija fakt, że bajki autor wymyślał właśnie wspólnie z grupą... dzieci. Powstały szalone historie, często surrealistyczne, często absurdalne, nasycone nieskrępowaną dziecięcą wyobraźnią, konsekwentnie niekonsekwentne. Na Ulicy Broca bajki są "niegrzeczne" i zwykle baaaaardzo śmieszne. A pod "niegrzeczną" bajkową formą, od czasu do czasu udaje się autorowi przemycić treści skłaniające do refleksji nie tylko dzieci..."

"W OPOWIEŚCIACH Z ULICY BROCA liczy się nie tylko wyobraźnia, ale i absurd. Ten ostatni uzyskuje autor przez ciągłe odwołania do alternatywnej rzeczywistości, ale także przez język. Żarty czy humor abstrakcyjny wydobywa się właśnie przez stylistyczną ascezę. Jest tomik tym, co lubią dzieci - zbiorem pomysłowych, krótkich historyjek zaprawionych baśniowością."Izabela Mikrut, wortal o literaturze granice.pl

Pierre Gripari (ur. 1925 zm. 1990) - poeta, prozaik i dramaturg. W jego bogatym dorobku literackim można także znaleźć książki dla dzieci m.in. OPOWIEŚCI Z ULICY BROCA i BAJKĘ O KSIĘCIU PIPO, KONIU PIPO I KSIĘŻNICZCE POPI. Pisarz chętnie uprawiał tzw. fantastykę nowoczesną, łączącą stare rekwizyty baśniowe z realiami współczesności, niejednoznaczną, pełną filozoficznych podtekstów.

Michał Derlatka o cyklu Teatru Wybrzeże: "LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI to przegląd literatury starszej i nowszej w formie udramatyzowanych czytań z domieszką magii teatru, których wspólnym mianownikiem jest różnorako pojmowany, obecny w literaturze dziecięcej od zawsze, "bohater niepokorny". Patronami tego nurtu mogliby być Pippi Pończoszanka, Pchła Szachrajka czy nawet Włóczykij - outsiderzy, ekscentrycy, wizjonerzy, powody twórczego fermentu, refleksji, nierzadko popadający w niemałe tarapaty, które konsekwentnie i twórczo przezwyciężają... Silne osobowości, często płynące wbrew ogólnie przyjętym nurtom, które fascynują, inspirują i dodają wiary w to, że nie ma rzeczy niemożliwych, a "chcieć" znaczy "móc". "Niegrzeczność" pojmowana jest tu jako wierność samemu sobie. Jej konsekwencje, dobrodziejstwa i ryzyko jakie ze sobą niesie, jej plusy i minusy - będą głównym tematem serii."

-----
Michał Derlatka (ur. 1981) - reżyser teatralny, aktor, lalkarz. Pochodzi z Trójmiasta. Ukończył wydziały: aktorski (PWST Wrocław) oraz reżyserii teatralnej (PWST Kraków/Wrocław), studiował też reżyserię i dramaturgię w Hiszpanii (Institut del Teatre, Barcelona). Specjalizuje się w przedstawieniach teatru formy i teatru młodego widza. Wyreżyserował m.in. FAHRENHEITA na podstawie prozy Anny Czerwińskiej-Rydel w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku, PIOTRUSIA PANA we własnej adaptacji w kaliskim teatrze im. W. Bogusławskiego, PIPPI POŃCZOSZANKĘ w PWST we Wrocławiu. Reżyserował m. in. we Wrocławskim Teatrze Lalek, Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze, w Teatrze na Plaży w Sopocie. W Teatrze Wybrzeże zrealizował PODRÓŻE GULIWERA Jonathana Swifta.

Przeczytaj także