Lena Piękniewska Oliwski Ratusz Kultury Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza odwołana
PATRONAT

Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG, Akademickie Centrum Kultury Alternator UG oraz Oliwski Ratusz Kultury w ramach 7. Shalom Polin 2020  Gdański Festiwal Kultury Żydowskiej prezentuje koncert Leny Piękniewskiej "Coś przyjdzie: miłość lub wojna" - wiersze Zuzanny Ginczanki oraz Młodych Poetów z Getta.

cze 21

niedziela, g. 18:00

Gdańsk,
lut'21 7

niedziela, g. 19:30

Gdynia,
Lena Piękniewska (wokal)
Konrad Wantrych (piano)
Sebastian Frankiewicz (perkusja)
Wojciech Pulcyn (kontrabas)

jazz - koncerty w Trójmieście


"Coś przyjdzie: miłość lub wojna" to projekt muzyczny będący owocem (przypadkowego) spotkania Leny Piękniewskiej (pieśniarki i aktorki) z Pawłem Skorupką (kompozytorem i aranżerem). Ich wspólną inspiracją stał się wiersz Abramka Koplowicza "Marzenie". Napisany przez trzynastolatka w łódzkim getcie, przetłumaczony na kilkanaście języków, utwór ten został z czasem symbolem dziecięcego pisarstwa w czasie Zagłady. Abramek Koplowicz zginął w Auschwitz w wieku lat czternastu, jednak jego spuścizna ocalała dzięki przyrodniemu bratu autora, Lolkowi Grynfeldowi, mieszkającemu do dziś w Izraelu.
Twórczość młodych poetów z getta okazała się zaskakująco obfita, jej selekcja nie była łatwa. Wyznacznikiem w doborze materiału stał się rytm poezji, ale też - jak podpowiadała moc "Marzenia" Abramka Koplowicza - nadzieja, jaką niesie słowo.Autorzy projektu, oprócz wspomnianych wcześniej wierszy Koplowicza, wybrali utwory literackie Zuzanny Ginczanki, Abrahama Cytryna, i Janki Hescheles. Na podstawie tych tekstów podjęto próbę stworzenia dzieła muzycznego opartego na niesłabnącej nadziei. W wielu utworach to się udało, ale nie zawsze było to możliwe - w poruszającym liście "Do Mamusi" jedenastoletniej Janki Hescheles czy w "Zmienności ducha" Cytryna próżno szukać wiary w dotarcie do Ziemi Obiecanej.

Do projektu zaproszeni zostali wspaniali muzycy: Konrad Wantrych (piano), Sebastian Frankiewicz (perkusja), Wojciech Pulcyn (kontrabas)

Linki:
Trailer:
https://vimeo.com/277088610/f9b7f63377
Koncertowe:
https://www.youtube.com/watch?v=jGeDoSqVNV4

Lena Piękniewska - absolwentka poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wokalistka.
W 2010 roku wydała swoją pierwszą debiutancką płytę "Wyspa" (MCA Music), a dwa lata później "Kołysanki Na Wieczny Sen" (Opensources 2012) z kwartetem jazzowym Soundcheck.
Zdobywczyni wielu nagród i stypendiów.

Jej zainteresowania oscylują pomiędzy wieloma rodzajami muzyki. Jej głos prowadzi słuchacza poprzez jazzowe ballady, poetyckie songi, surowe klimaty etno, a bywa że i poprzez melodie zahaczające o tradycyjne utwory rodem z szamańskich rytuałów.
W 2016 roku wraz z Pawłem Skorupką, stworzyła projekt do wierszy Zuzanny Ginczanki oraz Młodych Poetów z Getta, pt. "Coś przyjdzie: miłość lub wojna".

Współpracuje z wybitnymi muzykami jazzowej sceny polskiej: Krzysztofem Dysem, Andrzejem Święsem, Pawłem Szpurą, Michałem Górczyńskim, Maciejem Kocinem Kocińskim, Krzysztofem Szmańdą, Piotrem Kałużnym, Jackiem Kitą, Royal String Quartet, Pawłem Skorupką, Michałem Górczyńskim i innymi.Uczennica Daana van Kampenhouta, Olgi Szwajgier, Ewy Kossak.Aktorka kultowego warszawskiego kabaretu "Pożar w Burdelu" (reż. Michał Walczak). Żona Pawła Bema. Mama Marii Grety i Fryderyka.

Informacja o biletach

Wstęp: 45 zł w przedsprzedaży / 60 zł w dniu koncertu

Sprzedaż biletów na www.ekobilet.pl/ack lub w dniu wydarzenia na godzinę przed koncertem w Oliwskim Ratuszu Kultury.