stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Leon Piesowocki - Malarstwo i retrospektywa

Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza na niezwykłą wystawę malarstwa mistrza Leona Piesowockiego. Wystawę będzie można obejrzeć do 6 października w Galerii Sztuki Nowy Warzywniak w Oliwskim Ratuszu Kultury.

Leon Stanisław Piesowocki urodził się w 1925 w Poznaniu. Poza rocznym pobytem w Berlinie (1935-1936) wychowywał się na poznańskich Jerzycach.

W 1943 powołany do Wermachtu ze względu na niemieckie obywatelstwo, został wysłany do, a następnie do Włoch. Po dezercji do aliantów, dostał się do polskiego obozu przejściowego w Motolla, a następnie do II Oddziału Kontrwywiadu w Trzeciej Brygadzie Strzelców Karpackich. Uczył się rysunku i malarstwa w rzymskiej Accademia delle Belle Arti (1945-1946), zaś po przeniesieniu się wraz z armią Andersa do Wielkiej Brytanii w 1946 kontynuował naukę w polskim Studium Malarstwa Sztalugowego i Grafiki Użytkowej w Waldingfield k. Sudbury, w którym zajęcia prowadzili, m.in. Marian Bohusz-Szyszko i Wojciech Jastrzębowski.

Po demobilizacji w 1947 został zatrudniony w Biurze Projektowania Miast w Portsmouth. Dzięki stypendium Komitetu do Spraw Oświaty Polaków podjął naukę w Sir John Cass College of Art w Londynie. Wspólnie z m.in. Tadeuszem Beutlichem, Ryszardem Demelem, Januszem Eichlerem, Kazimierzem Dźwigiem i Aleksanderem Wernerem założył Grupę 49, której członkowie zamieszczali rysunki na łamach Orła Białego i organizowali doroczne wystawy w londyńskiej Kingley Gallery a następnie Grabowski Gallery. Od 1952 prowadził wraz z Zygmuntem Kowalewskim firmę projektującą i wykonującą witryny. W tym samym roku ożenił się z Tillą Benderm. W 1960 przeprowadził się z Londynu do Steyning, gdzie urządził pracownię oraz warsztat drukarski. W 1976 do Pont de Barret w Prowansji. W latach 1981-1984 mieszkał i tworzył we Frankfurcie. Na początku lat 80. związał się z Marie Luise Ritter i powrócił do Francji.

Członek Printmakers Council w Londynie (1970-1974), Zrzeszenia Plastyków Polskich w Londynie (od 195i Association Internationale des Arts Plastiques (od 1979).Otrzymał główną nagrodę na British International Print Biennale (196i 2. Nagrodę na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie (1972).

Jego prace znajdują się w kolekcjach, m.in. Victoria and Albert Museum w Londynie, Museum and Art Gallery w Bradford, City and Art Museum w Oldham, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Muzeach Narodowych w Warszawie i Poznaniu.