stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Leszek Możdżer - Te Deum Opinie (18)

Znamy już tytuł najnowszej kompozycji Leszka Możdżera - światowej sławy muzyka jazzowego i jednocześnie oryginalnego kompozytora, który po "Psalmach Dawidowych" (2001) i "Missa Gratiatoria" (2008), po raz kolejny sięga po tekst religijny.

lis 19

wtorek, g. 19:00

Gdynia,
bilety 220-270 zł
Kup bilet
Starochrześcijański hymn modlitewny Te Deum laudamus, zaczynający się w polskiej wersji językowej od słów Ciebie Boga wysławiamy, inspirował wielu wybitnych kompozytorów. Kto nie zna genialnego Te Deum Marca-Antoine'a Charpentiera, skomponowanego w stylu francuskiego baroku, czy pełnego patosu neoromantycznego dzieła Antona Brucknera o tym samym tytule? Także wiek XX przyniósł poruszające dwuczęściowe Te Deum Krzysztofa Pendereckiego, poświęcone papieżowi Janowi Pawłowi II. To tylko niektóre kompozycje, czerpiące z tekstu hymnu śpiewanego w kościele katolickim przy szczególnie uroczystych okazjach.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Uroczystą okazją jest tym razem udostępnienie szerokiej publiczności pięknego wnętrza kościoła św. Jana, po jego kilkuletniej modernizacji! Jak zabrzmi w tym wnętrzu - zamówione przez Nadbałtyckie Centrum Kultury - Te Deum na sopran (Bożena Harasimowicz) i orkiestrę smyczkową Leszka Możdżera, w wykonaniu Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie, pod dyr. Wojciecha Rajskiego? O tym przekonamy się już niebawem, ponieważ prawykonanie dzieła będzie mieć miejsce w czwartek, 29 września 2011 roku o godz. 19.00.

Leszek Możdżer zaskoczy zapewne niektórych - zasiadając tym razem nie na scenie, ale w pierwszym rzędzie widowni. Znawcy jego talentu wiedzą jednak, że to realizacja zapowiedzi Możdżera: "Uknułem sobie pewien plan, żeby być muzykiem totalnym i rozwijać się we wszystkich kierunkach". O tym, że wciąż rozwija się twórczo i ma wiele do powiedzenia również jako kompozytor, zapewne nie raz jeszcze przyjdzie nam się przekonać.

Leszek Możdżer

Leszek Możdżer to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, pianista światowej klasy, odważny eksplorator, oryginalny twórca posiadający własny język muzyczny. Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku, naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej, zdobywał ostrogi w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, a pierwszą próbę z zespołem Miłość odbył na swoje 20 urodziny. We wczesnych latach działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. W roku 1993 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors i była to pierwsza kropla deszczu nagród, jakie na niego spadły. Od tamtego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników Jazz Forum w kategorii fortepianu, dwa razy został uznany Muzykiem Roku (1995-96).

Od tego czasu Możdżer otrzymał wiele prestiżowych nagród, nagrywał i koncertował z niemal wszystkimi naszymi najwybitniejszymi muzykami jazzowymi (np. Tomaszem Stańką, Michałem Urbaniakiem, Adamem Pierończykiem, Henrykiem Miśkiewiczem). Współpracował ze Zbigniewem Preisnerem, a od lat współpracuje również z mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem - włącznie z nagraniem nagrodzonej Oscarem muzyki do Finding Neverland. Napisał muzykę do filmu dokumentalnego w reżyserii Sylwestra Latkowskiego "PUB 700", którego sam jest bohaterem, do filmu Nienasycenie wg Witkacego w reżyserii Wiktora Grodeckiego oraz wiele przedstawień teatralnych. Do chwili obecnej Leszek Możdżer nagrał ponad 100 albumów, w tym wiele pod swoim własnym nazwiskiem.

Leszek Możdżer występował w prawie wszystkich krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Brazylii, Urugwaju i Argentynie, Chile (dla 15 000 widzów...), w Chinach, Japonii, Malezji oraz Singapurze. (na podstawie www.mozdzer.com)

Orkiestra Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot

Jedna z najsłynniejszych i najczęściej koncertujących orkiestr kameralnych w Europie, obchodząca w przyszłym roku 30-lecie swojego istnienia. Od 1984 r. orkiestra występuje również w składzie powiększonym z grupą dętą i nosi nazwę Polska Filharmonia Kameralna Sopot.
 
Zespół pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego - pomysłodawcy, twórcy i do dziś szefa orkiestry występował w największych salach koncertowych w Niemczech, ale również we Francji, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Szwecji, Danii, Luksemburgu i Anglii oraz na innych kontynentach: w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Japonii i w Chinach.

Polska Filharmonia Kameralna Sopot grała na najbardziej renomowanych festiwalach kontynentu, m.in. na Schleswig-Holstein Musik Festival, Mecklenburg-Vorpommern Festival, Rheingau Music Festival, Praska Wiosna, Weilburger Schlosskonzerte, i wielu innych. Ponad 10 razy zespół gościł na Festiwalu Muzycznym w Łańcucie i wielokrotnie w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Polska Filharmonia Kameralna od początku swojego istnienia nagrywa płyty, do dziś ma ich w swoim dorobku około 60.
 
W listopadzie 2010 roku na zaproszenie Societe Frederic Chopin orkiestra zagrała 4 koncerty podczas Festiwalu Chopinowskiego w Genewie w Szwajcarii. W roku 2011 odbyła wielkie tournee po Niemczech.
 
Dzięki staraniom władz Sopotu i Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART, Polska Filharmonia Kameralna doczekała się wspaniałej własnej siedziby w Sopocie, na terenie Opery Leśnej. Polska Filharmonia Kameralna Sopot jest instytucją kultury Miasta Sopot oraz Samorządu Województwa Pomorskiego.

Przeczytaj także