Letni Jarmark Etnograficzny Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki) / Muzeum Narodowe w Gdańsku Gdańsk Sprawdź!
stat
PATRONAT

Letni Jarmark Etnograficzny

Zapraszamy na Letni Jarmark Etnograficzny. Czynny codziennie w godzinach 10.00-16.00.

W programie:

- kiermasz prac twórców ludowych z Kaszub, Kociewia, Powiśla i Żuław oraz rękodzieła artystycznego i użytkowego;
- pokazy tradycyjnych rzemiosł, sztuki ludowej i rękodzieła;
- sprzedaż wydawnictw promujących regiony;
- potrawy kuchni regionalnej.

Etnosensualni Plener rzeźbiarski Ptaki w ogrodzie
Ludowe warsztaty arteterapeutyczne
11 sierpnia 2022, godz. 11.00-15.00


Zapraszamy na ludowe warsztaty arteterapeutyczne, które będą prowadzone podczas pleneru rzeźbiarskiego Ptaki w ogrodzie z cyklu Etnosensualni. Warsztaty są skierowane do wszystkich chętnych, niezależnie od wieku. Wydarzenie będzie dostosowane do osób z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami.
Plener rzeźbiarski to wyjątkowa okazja do zapoznania się z warsztatem pracy rzeźbiarza, tajnikami pracy dłutem, jak również do posłuchania opowieści na temat otaczającej nas przyrody. Do udziału zaprosiliśmy znanych twórców ludowych z Kaszub, Kociewia i Żuław: Stanisława Śliwińskiego, Leszka Baczkowkiego i Mieczysława Woźniaka. Twórcy ci nie tylko zaprezentują swoje umiejętności, ale także chętnie opowiedzą o swojej pasji.
Tematem przewodnim pleneru są ptaki bytujące w naszych ogrodach, parkach i lasach. Pod okiem rzeźbiarzy każdy uczestnik warsztatów stworzy z drewna bajkowe ptasie rzeźby, które będzie mógł samodzielnie pomalować w najbardziej szalone wzory i kolory. Tak stworzone dzieła będzie można wziąć ze sobą do domu.

Prowadzący warsztaty:
Stanisław Śliwiński rzeźbiarz, twórca ludowy, prezes Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Wykonywaniem prac rzeźbiarskich zajmuje się od ponad czterdziestu lat. Wypracował własną oryginalną formę wypowiedzi artystycznej, utrzymaną w konwencji rzeźby ludowej.
Mieczysław Woźniak rzeźbiarz związany z pomorską kulturą regionalną, jeden z nielicznych rzeźbiarzy działających na obszarze Żuław. Bierze udział w jarmarkach, festynach i kiermaszach, na których prezentuje nie tylko swoje prace, ale i umiejętności rzeźbiarskie. Od 2015 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Leszek Baczkowki rzeźbiarz identyfikujący się z kulturą kociewską, należy do ścisłego grona twórców ludowych. Jest artystą bardzo aktywnym, a jego twórczość osadzona jest zarówno w tradycyjnej pomorskiej tematyki ludowej, jak i ogólnopolskiej.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- Zajęcia są bezpłatne.
- Warsztaty bez ograniczeń wiekowych.
- Plener jest otwarty dla publiczności bez zapisów. Liczba osób jest ograniczona.

Warsztaty z cyklu Etnosensualni odbywają się w ramach projektu Schronienie klimat, migracje, dziedzictwo, który jest współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 20142021 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura, Działanie 2: Poprawa dostępu do kultury i sztuki.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Dzień miodu i ziół
15 sierpnia 2022


Na Letnim Jarmarku Etnograficznym w ogrodzie Oddziału Etnografii znajdą się stragany z pysznymi miodami z tradycyjnych gospodarstw pasiecznych. Zapraszamy także na warsztaty z wicia wianków z polnych kwiatów, jak również do udziału w innych atrakcjach.

10.00-16:00
Stoiska z miodami z tradycyjnych gospodarstw pasiecznych

W sprzedaży miody: rzepakowy, gryczany, lipowy, wielokwiatowy i rzadko spotykany miód mniszkowy, a także propolisy i wyciągi z pokrzywy. Będzie tu można kupić również miody smakowe powstałe na bazie naturalnego miodu z liofilizowanymi owocami malin, truskawek, pomarańczy, z dodatkiem płatków róży, cynamonu, imbiru.
Sprzedaż będzie połączona z degustacją.

11.00-12.00
Aktywny spacer dla rodzin z dziećmi po Parku Oliwskim

Zapraszamy na spacer wędrówkę po pięknym Parku Oliwskim! Zaproponujemy ciekawe zabawy na świeżym powietrzu, a w ramach świętowania Dnia ziół naukę wicia wianków. Spacer po parku stanie się nie tylko świetną okazją do poznania jego świata przyrody, ale i do udziału w różnych twórczych aktywnościach, ponieważ jest to miejsce bogate w materiały plastyczne, które możemy artystycznie wykorzystać. Podczas spaceru promujemy bycie blisko natury, uczymy szacunku do przyrody, tłumaczymy, dlaczego tak ważna jest ochrona terenów zielonych.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- Prowadzenie warsztatów: Pracownia Wy.twórcza.
- Warsztaty rodzinne: dla dzieci w wieku 410 wraz z opiekunem.
- Niezbędne są wcześniejsze zapisy pod nr telefonu 58 552 12 71 wew. 105 lub e-mailowo: etnograf@mng.gda.pl
- Czas trwania spaceru: 60 minut.

14.00-16.00
Warsztaty wicia wianków z ziół i polnych kwiatów

Podczas spotkania każdy uczestnik wykona wianek z żywych polnych ziół i kwiatów. Powstałe kompozycje przyozdobią nasze głowy, a po zasuszeniu mogą być dekoracją domu.
Warsztaty odbędą się w ogrodzie Oddziału Etnografii i będą miały piknikowy klimat zachęcamy do wzięcia swojego kocyka.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- Prowadzenie warsztatów: Ela Konieczna Karuzela Pasji.
- Warsztaty dla dorosłych, dzieci i rodzin (dzieciom musi towarzyszyć opiekun).
- Warsztaty są otwarte, bez zapisów.
- Czas trwania warsztatów: od godziny 14.00 do 16.00.
- Zajęcia są bezpłatne.

Warsztaty ekologiczne odbywają się w ramach projektu Schronienie klimat, migracje, dziedzictwo, który jest współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 20142021 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura, Działanie 2: Poprawa dostępu do kultury i sztuki.

Promujemy ideę zero waste oraz postawy ekologiczne. Pielęgnujemy tradycje. Zapoznajemy uczestników z kulturą regionu oraz kulturą ludową innych krajów. Chcemy edukować przez sztukę i rękodzieło. Łączymy dzieci, młodzież i dorosłych z artystkami i artystami, twórczyniami i twórcami ludowymi oraz z pracownikami muzeum.

Dzień Twórcy Ludowego
4 września 2022


Wyjątkowa okazja do spotkań, rozmów oraz obserwacji sztuki tworzenia prac przez artystów ludowych z obszaru Pomorza: Kaszub, Kociewia, Żuław i Powiśla. Program świętowania Dnia Twórcy ludowego jest imponujący:

- prezentacja bogactwa odmian haftów regionalnych zastosowanych w wyrobach tradycyjnych oraz współczesnych inspirowanych dawnym wzornictwem;
- pokazy wykonywania prac rzeźbiarskich interesujących, barwnych i doskonałych rzeźb o charakterze ludowym;
- pokazy naczyń z pomorskich garncarni, wielobarwnych bibułkowych kwiatów, różnorodnych wyrobów koronkarskich oraz produktów wyplatanych z wikliny i korzeni sosny;
- pokaz wyrobu tabakier, a także wykonywania tabaki według tradycyjnych receptur;
- jubileusz 50-lecia aktywności artystycznej Alicji Serkowskiej;
- koncert i potańcówka muzyka świata.


Do zobaczenia w Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku!