stat
Wydarzenie już się odbyło

Letni semestr Akademii Experymentu

Startuje letni semestr AKADEMII EXPERYMENTU! W letniej edycji Akademii EXPERYMENTU mogą wziąć udział dzieci w wieku 6 - 12 lat wraz z opiekunami.

kwi 17

środa, g. 10:00 - 11:30

Gdańsk Nowy Port, Strajku Dokerów 5
kwi 17-19

środa - piątek, g. 09:00

Online
Co ciekawego w Akademii? 
Gdybyśmy zapytali kogoś, czy Słońce wschodzi i zachodzi, nawet dziecko odpowie twierdząco. Ale gdybyśmy zapytali o to samo w kontekście Księżyca, odpowiedź nie byłaby już tak oczywista. Są momenty, gdy jest dobrze widoczny, a innym razem trudno go znaleźć. A gwiazdy? Uważni obserwatorzy wiedzą, że i one wschodzą i zachodzą, jednak jedna z nich praktycznie nie porusza się na niebie. Jak to wszystko zrozumieć? Kiedy obserwować niebo? Końcówka zimy to najlepszy czas na odkrywanie ruchów nieba. Marcowe niebo należy do najpiękniejszych w roku, a zimowe gwiazdozbiory należą do najjaśniejszych i najwyraźniejszych! Podczas wykładu astronoma Jerzego Rafalskiego z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium - Toruń przekonamy się, że podobnie jak Kopernik, nie trzeba mieć teleskopu, by poznać podstawy astronomii.

W kwietniu spotkamy się z artystką, projektantką grafiki użytkowej, absolwentką gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, Wiktorią Wysocką. Podczas wykładu "Od kreski do arcydzieła" dzieciom zostanie zaprezentowana historia projektowania graficznego w pigułce: pasjonujący przegląd najciekawszych projektów graficznych z ostatnich 150 lat - od tych klasycznych, po te najbardziej zwariowane. Początkujący twórcy poznają niezliczone techniki artystyczne i historię grafiki użytkowej, jednocześnie rozwijając kreatywność i wyobraźnię. Mali studenci zobaczą proces twórczy, od pierwszego szkicu, aż do procesu druku. Odkryją techniki graficzne i stwierdzą, że ogranicza nas tylko wyobraźnia!

"Zdobywamy Mount Everest" to propozycja na majowe spotkanie. Monika Witkowska, podróżniczka, która odwiedziła około 180 krajów, zapalona żeglarka, a przede wszystkim miłośniczka gór, zabierze dzieci w niezwykłą podróż. Oglądając zdjęcia, wspólnie wejdziemy na najwyższą górę świata. Przy okazji dowiemy się kim są Szerpowie, jakie mają zwyczaje i co opowiadają o yeti. Porozmawiamy też o tym, dlaczego tak trudno jest zdobywać ośmiotysięczniki, co to jest aklimatyzacja i co znaczą słowa: icefall, serak czy base camp. Oczywiście będzie też okazja zobaczyć, jak wygląda ekwipunek himalaisty i przekonać się, do czego służy czekan.

Tuż przed wakacjami zapoznamy się z "Fizyką superbohaterów". Jak wiemy, superbohaterowie są silni i szybcy. Potrafią latać, znikać, generować pola energetyczne, czy kontrolować światło. Szkoda tylko, że są... nieprawdziwi. Podczas wykładu doktora habilitowanego Wiesława Laskowskiego, profesora w Instytucie Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki, dowiemy się, jak, wykorzystując fizykę, sami możemy posiąść supermoce. Będzie się działo!

Spotkania w ramach Akademii EXPERYMENTU odbywają się raz w miesiącu, w sobotnie przedpołudnia, każde trwa 45 minut. Wykłady, poprzez swoją tematykę i sposób ich prowadzenia, dostosowane są do wieku studentów, poszerzają ich wiedzę, rozwijają pasje i wzbudzają zainteresowanie światem. Mali studenci otrzymują indeksy, karty pracy, zadania domowe dla chętnych, a na zakończenie semestru - dyplomy ukończenia z upominkami.

W Akademii udział biorą dzieci z dwóch grup wiekowych:
- 6-8-latki - godz. 10.00
- 9-12-latki - godz. 11.15

Informacje na temat nadchodzącego semestru zamieszczone są na stronie Centrum Nauki EXPERYMENT. Koszt uczestnictwa to 68 zł. Kwota obejmuje cały semestr, czyli cykl czterech spotkań i pokrywa udział dziecka wraz z jednym opiekunem.

Kontakt: Małgorzata Daniluk, e-mail: m.daniluk[at]experyment.gdynia.pl, tel. 58 727 39 71.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    68 zł
Bilety są dostępne w internetowej sprzedaży na stronie bilety.experyment.gdynia.pl.