stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska razem z Polskim Stowarzyszeniem Carillonowym oraz Gdańską Infrastrukturą Wodociągowo-Kanalizacyjną organizuje czwarty cykl letnich, bezpłatnych koncertów, których głównymi bohaterami są gdańskie dzwony wieżowe oraz mobilny carillon "Gdańsk". Utwory, od klasyki po muzykę z gier komputerowych, będą grane na żywo przez znanych artystów z całego świata w każdy piątek o 21:00 z wieży kościoła św. Katarzyny, gdzie mieści się Muzeum Nauki Gdańskiej.

kwi'25 27

niedziela, g. 13:30

Gdańsk Sopot,
bilety 99 zł
ulgowy 59 zł
Kup bilet
cze'25 2-3

poniedziałek - wtorek, g. 09:00, 11:00

bilety 28 zł
Kup bilet
Koncerty rozpoczną się 7 lipca, a zakończą 26 sierpnia. Pierwszemu z nich będzie towarzyszył carillon mobilny Gdańsk, który jest jedynym takim urządzeniem w Polsce. Na koniec każdego z piątkowych koncertów zostanie wykonana kompozycja na carillon kościoła św. Katarzyny, fontannę i elektronikę. Aranżacje kończące koncerty są owocem konkursu kompozytorskiego Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej "Fontannie bije ten dzwon". W lipcu wykonawcy będą grać utwór "Opowieści Fontanny Heweliusza" autorstwa Kamila Cieślika - laureata pierwszego miejsca, a w sierpniu "Nihil constant" - Katarzyny Kwiecień-Długosz, której kompozycja zajęła drugie miejsce.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Aranżacje od klasyki po muzykę z komputera. Z całego świata. Bezpłatnie.

- W tym roku program cyklu jest naprawdę imponujący - podczas inauguracji wykonana zostanie przy Fontannie Heweliusza "Muzyka na wodzie" J.F. Haendla w twórczych aranżacjach Kamila Cieślika na 4 trąbki, 4 waltornie, 4 kotły i carillon mobilny "Gdańsk". Podczas koncertu 18 sierpnia wykonane zostaną utwory z gier komputerowych - zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na rozpoznanie jak największej liczby utworów - mówi Monika Kazimierczak dyrektor artystyczny koncertów z Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego.

W koncertach solowych usłyszymy carillonistów: niewidomego wirtuoza z Belgii - Toma Van Peer (14 i 15 lipca), Holendra Arie Abbenesa (21 i 22 lipca), gdańszczankę Monikę Kaźmierczak w repertuarze na carillon i elektronikę (28 lipca), Holenderkę Rosemarie Seuntiëns (4 i 5 sierpnia), gdańszczan: Annę Kasprzycką (11 i 12 sierpnia) i Wojciecha Lauera (18 i 19 sierpnia). Podczas finału (25 sierpnia) Amerykanka Tiffany Ng zaprezentuje utwory na carillon i elektronikę, a wieża kościoła św. Katarzyny zostanie ozdobiona wizualizacjami gdańszczan Roberta Turło i Adama Przybysza.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Aby zrozumieć muzykę potrzeba ciszy, albo towarzystwa dźwięków natury.

Organizatorzy koncertów przygotowali dwa miejsca, z których wieczorami będzie można odsłuchać wykonywanych kompozycji. Radzą też, które najlepiej wybrać.

- Muzyki najlepiej słucha się w zacisznych miejscach. Dzięki życzliwości Przeora OO. karmelitów, udało się pozyskać dla słuchaczy piękny ogród przy kościele św. Katarzyny. Znajdzie się tam niewielki ekran, na którym będzie widać grających w wieży artystów. W tym roku proponujemy też drugie, mniej zaciszne, miejsce do słuchania - okolice Fontanny Heweliusza, gdzie zawiśnie specjalny ekran, na którym również będzie można obserwować grających muzyków. Jeśli słuchać muzyki to tylko przy dźwiękach wody - zachęca Kazimierczak.

Wszystkie koncerty współorganizowane są przez Polskie Stowarzyszenie Carillonowe i Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, poprzez należące do niego Muzeum Nauki Gdańskiej, które mieści się w górnych kondygnacjach kościoła św. Katarzyny. Partnerem strategicznym jest Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.

Muzyka gdańskich carillonów także z wieży Ratuszu Głównego Miasta.

Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które posiada trzy czynne carillony koncertowe. Dwa gdańskie carillony znajdują się: w wieży kościoła św. Katarzyny (50 dzwonów) oraz w wieży Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów). Trzeci o nazwie "Gdańsk" jest carillonem mobilnym i składa się z 48 dzwonów. Koncerty carillonów można usłyszeć także w każdą sobotę, o godzinie 12:05. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska organizuje je przez cały rok.

PROGRAM - WODOWANIE SZTUK
PIĄTKI (21.00, Wieża kościoła św. Katarzyny)


7.07 - Kamil Cieślik
Koncert inauguracyjny - "Muzyka na wodzie" Jerzego Fryderyka Haendla
Monika Kaźmierczak - carillon mobilny "Gdańsk"
Miejsce: Fontanna Heweliusza zobacz na mapie Gdańska

14.07 - Tom Van Peer (Belgia)
W programie m.in. muzyka romantyczna we własnych aranżacjach

21.07 - Arie Abbenes (Niderlandy)
"Wieczna powtórka" - w programie utwory oparte o powtarzalne struktury.

28.07 - Monika Kaźmierczak (Gdańsk)
"Nowoczesne dzwony" - w programie m.in. polskie utwory z elektroniką.

W lipcu podczas każdego koncertu ok. 21.45 zagrany zostanie utwór K. Cieślika "Opowieści Fontanny Heweliusza" na carillon, elektronikę i Fontannę Heweliusza

4.08 - Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy)
"Muzyka ze współczesną holenderską nutą"

11.08 - Anna Kasprzycka (Gdańsk)
"Muzyka obu Ameryk"

18.08 - Wojciech Lauer (Gdańsk)
"Muzyka z gier komputerowych"

25.08
Koncert finałowy - różni artyści
"Currents/Prądy" utwory na carillon, elektronikę i efekty wizualne na wieży św. Katarzyny

Tiffany Ng (USA)
Robert Turło, Adam Przybysz (Gdańsk) - wizualizacje

W sierpniu podczas każdego koncertu ok. 21.45 zagrany zostanie utwór K. Kwiecień-Długosz "Nihil constant" na carillon, elektronikę i Fontannę Heweliusza

PROGRAM SOBOTNICH KONCERTÓW Z WIEŻY RATUSZA GŁÓWNEGO MIASTA GDAŃSKA

SOBOTY (12.05, wieża Ratusza Głównego Miasta)

8.07 - Monika Kaźmierczak (Gdańsk)
Muzyka z Gdańska i okolic

15.07 - Tom Van Peer (Belgia)
Improwizacje na tematy filmowe, polskie oraz kompozycje własne

22 .07- Arie Abbenes (Niderlandy)
Dutch Market Recital - tradycyjny holenderski koncert w dzień targowy

29.07 - Ceremonia otwarcia Jarmarku Dominikańskiego

5.08 - Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy)
Muzyka ze świata

12.08 - Anna Kasprzycka (Gdańsk)
Z lutni na carillon- transkrypcje utworów lutniowych

19.08 - Wojciech Lauer (Gdańsk)
Standardy jazzowe na carillonie

26 sierpnia - Tiffany Ng (USA)
Glass Umbrella - kompozytorki w centrum uwagi.

Wieża kościoła św. Katarzyny
Każdy piątek lipca i sierpnia, godz. 21.00


Miejsca do słuchania koncertów z wieży kościoła św. Katarzyny: Skwer Heweliusza (przy Fontannie Heweliusza), ogród OO. Karmelitów

Wieża Ratusza Głównego Miasta
Każda sobota lipca i sierpnia, godz. 12.05