stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
lis 9-10

sobota - niedziela, g. 11:00, 13:00

Gdynia,
bilety 20 zł
lis 9

sobota, g. 16:00

Kartuzy,
bilety 200 zł
Zapraszamy serdecznie w niedzielę 22 maja o godz. 19.00 do Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku) na dyskusję na temat losów lewicy i inteligencji w Polsce w XX wieku.

Goście: amerykańska historyczka Marci Shore i Jarosław Kurski ("Gazeta Wyborcza"). Prowadzenie: Sławomir Sierakowski (Krytyka Polityczna).
Wstęp wolny. Spotkanie w języku polskim.

W zagmatwanej historii Polski inteligencja nierzadko stawała przed dramatycznymi wyborami politycznymi. Od czasu formacji kulturowej z początku XX wieku, poprzez napięcia targające II RP, "oczarowanie i rozczarowanie marksizmem", aż po dramatyczne decyzje u progu realnego socjalizmu - polska inteligencja stawiała czoła wyzwaniom społecznym, politycznym i kulturalnym. Niejednokrotnie płaciła cenę późniejszej niesławy, osobistych tragedii, a nawet życia.

Marci Shore - amerykańska historyczka, assistant professor w Yale University. Specjalizuje się w historii Żydów i historii Europy Środkowowschodniej. W Polsce ukazała się jej książka "Kawior i popiół. Życie i śmierć pokolenia oczarowanych i rozczarowanych marksizmem" (wyd ang. 2006, wyd. pol. Świat Książki 2008), opublikowała też m.in. własny angielski przekład wspomnień Michała Głowińskiego "Czarne sezony". W 2004 r. rękopis książki "Kawior i popiół" został wyróżniony Fraenkel Prize, nagrodą przyznawaną autorom wybitnych prac z dziedziny historii współczesnej. Pracuje m.in. nad książką o teczkach i rozliczeniach w krajach postkomunistycznych, opartą częściowo na rozmowach przeprowadzonych przez siebie w naszym regionie Europy oraz nad książką o fenomenologii w Europie wschodniej.

Jarosław Kurski - polski prawnik, dziennikarz i publicysta. Od 2007 pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej". W czasach PRL działacz opozycji demokratycznej, z którą związał się pod koniec lat 70. Należał do Ruchu Młodej Polski, publikował w prasie podziemnej. Redagował "Biuletyn Informacyjny Solidarności". Od października 1989 do lipca 1990 był rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy. W 1991 roku opublikował krytyczną wobec Wałęsy książkę "Wódz". Jest autorem pierwszej biografii Kuriera z Warszawy - "Jan Nowak-Jeziorański" (2005), a także biografii Raymonda Arona "Pokój z widokiem na historię" wydanej w tym samym roku.