stat
Impreza już się odbyła
Limerykowisko

Już po raz kolejny Klub Winda – Gdański Archipelag Kultury zaprasza miłośników dowcipnej, lekkiej poezji do wzięcia udziału w Limerykowisku – Konkursie na Zimowy Limeryk Antydepresyjny. Tym razem oczekujemy na Depresyjny Limeryk Antydepresyjny.

Zima tradycyjnie uznawana jest za przygnębiającą porę roku. Do tego stopnia wręcz, że amerykańscy naukowcy udowodnili tezę, jakoby najbardziej ponury dzień w roku przypadał pod koniec stycznia. Tegoroczna zima w swym niezdecydowaniu wpierw długo skąpiła nam śnieżnej kołderki, a gdy wzięła się za nadrabianie zaległości zakopała całe miasto, uniemożliwiając komunikację i unieruchamiając mieszkańców w środkach transportu. Do tego straszy się nas widmem globalnego kryzysu i powtórną emisją Mody na sukces na wszystkich kanałach. Trudno tu zachować optymizm.
Jednak nie należy się poddawać - w ponury nastrój styczniowego popołudnia najlepiej uderzyć śmiechem. Dlatego też Klub Winda proponuje wspólną zabawę – Konkurs na Zimowy Limeryk Antydepresyjny. Tym razem, dość przewrotnie, czekamy na, Antydepresyjne Limeryki Depresyjne.

Dobrze, ale czym jest ten cały limeryk, zapytasz być może. Encyklopedia twierdzi, że:
Limeryk (ang. limerick, od miasta Luimneach w Irlandii) — miniaturka liryczna; nonsensowny, groteskowy wierszyk o skodyfikowanej budowie: pięć wersów o stałej liczbie sylab akcentowanych,
układ rymów aabba, zwykle żeńskich, trzeci i czwarty wers krótsze od pozostałych (zwykle o 2-3 sylaby akcentowane), nazwa geograficzna w klauzuli pierwszego wersu (podstawa rymu a).

Utwór ten, który pod względem treści jest rymowaną anegdotą, ma też zwykle stały układ narracji:
wprowadzenie bohatera i miejsca, w którym dzieje się akcja, w pierwszym wersie, zawiązanie akcji w wersie drugim (często wprowadzony jest tu drugi bohater), krótsze wersy trzeci i czwarty to kulminacja wątku dramatycznego, zaskakujące, najlepiej absurdalne rozwiązanie w wersie ostatnim.

Limeryki można przesyłać na adres: winda@gak.gda.pl lub przynieść w dniu rozstrzygnięcia konkursu, czyli 24 stycznia 2009 roku do godz. 18.00 do siedziby Klubu Winda przy ulicy Racławickiej 17.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi tego samego dnia, tego samego roku, w tym samym miejscu o godz. stosownej. W jury zasiądą jak zwykle: Andrzej Trzaska, Bogusław Jackowski i Krzysztof Szczucki (bez podania przyczyn).