stat
PATRONAT

Listy z Powstania Warszawskiego

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Przyjaciół Otwartego, które w tym roku świętuje 20 urodziny. W ciągu 20 lat zorganizowało szereg wartościowych wydarzeń kulturalnych (cyklicznych i jednorazowych), które do dzisiaj przywoływane są w pamięci Melomanów! Jednym z ważniejszych patriotycznych zrywów II Wojny Światowej było Powstanie Warszawskie, które mimo dramatycznej sytuacji, śmierci tysięcy ludzi oraz całkowitego zniszczenia polskiej stolicy przez Niemców, stało się symbolem odwagi, męstwa i niesłychanego patriotyzmu.

Ten fakt zainspirował nas do stworzenia wyjątkowego widowiska patriotyczno- muzycznego pt. "Listy z Powstania Warszawskiego" w 80.rocznicę wybuchu powstania, które było jednym z najbardziej tragicznych i jednym z najważniejszych wydarzeń II Wojny Światowej, wydarzeń które miało ogromny wpływ na losy Polski i Europy. W czasie Powstania Warszawskiego, jak i w czasie trwania II Wojny Światowej, Polacy potrzebowali silnych bodźców, by zachować wiarę w zwycięstwo, by nie upaść na duchu i dodać sobie sił w walce z niemieckim okupantem.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Jedną z rzeczy, która pełniła istotną rolę w życiu żołnierzy i całych społeczeństw, która krzepiła, dawała nadzieję, a jednocześnie służyła jako chwilowa odskocznia od grozy sytuacji, była muzyka.
Istnieją źródła naukowe, które potwierdzają, że podczas II wojny światowej, czasu strasznego niepokoju, żołnierze i cywile szukali ukojenia w piosence, która opisywała wojenną niedolę, tęsknotę za dziewczyną czy zwątpienie, która towarzyszyła im w każdej chwili, którą śpiewali w okopach, na barykadach lub na postojach, która zagrzewała do walki.

Znani kompozytorzy, poeci i pisarze, a także zwyczajni ludzie utrwalali w nich doświadczenia wojenne, pokazywali tragizm wojny, bohaterstwo żołnierzy, uwieczniali trudy walki i zwykłą codzienność żołnierskiego życia i każdego obywatela. Warto pamiętać, że pokolenie powstańców było niezwykle muzykalne, byli to ludzie z których większość grała na jakimś instrumencie. W widowisku udział wezmą wybitni artyści scen polskich z bogatym dorobkiem artystycznym:
Barbara Lewicka - sopran
Jacek Szymański - tenor
Dariusz S. Wójcik - bas/ pomysł, scenariusz, reżyseria
Rafał Lewandowski - fortepian / kierownictwo muzyczne
Dariusz Szymaniak - narracja, recytacja



Program widowiska wypełnią pieśni z okresu II wojny świtowej ze szczególnym uwzględnieniem piosenek z Powstania Warszawskiego autorstwa m.in. Andrzeja Panufnika, Michała Zielińskiego, Jana Markowskiego, w aranżacji pianisty Rafała Lewandowskiego, a wśród nich:
1. "Warszawo ma"
2. "Serce w plecaku"
3. "Deszcz jesienny deszcz"
4. "Hej chłopcy bagnet na broń"
5. "Natalia"
6. "Warszawskie dzieci"
7. "Pałacyk Michla"
8. "Mała dziewczynka z AK"
9. "Marsz Mokotowa"
10. "Piosenka o mojej Warszawie"
11. "Sanitariusza Małgorzatka"
12. "Siekiera Motyka"
13. "Ukochana ja wrócę"
14. "Czerwone maki na Monte Cassino"
15. "Rozszumiały się wierzby płaczące"
16. "Dziś do Ciebie przyjść nie mogę"
17. "Z poza gór i rzek"
18. "Maszeruję strzelcy"
19. "Szumi do koła las"

Dopełnieniem widowiska będą:
1. Fragment znanego przemówienia Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego
(Chciałem by Warszawa była wielka)
2. Fragmenty przemówień Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Władysława
Raczkiewicza
3. Efekty multimedialne
4. Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
5. Listy z Powstania Warszawskiego (fragm.)

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    50 zł
Bilety do nabycia w Urzędzie Miasta Sopotu na godzinę przed koncertem
REZERWACJA BILETÓW: 600 290 214
wrz 22

niedziela, g. 19:00

Wstęp wolny

29 września - 6 października 2024

Gdańsk