"Zbiórka na odlot. Spacer po Zaspie", "Pochłanianie Gdańska", "Dlaczego Oliwa?" - to wybrane tytuły ośmiu spacerów literackich organizowanych w sierpniu i na początku września przez Instytut Kultury Miejskiej. W roli przewodników po Wrzeszczu, Głównym Mieście czy Żabiance wystąpią m.in. Tadeusz Dąbrowski, Katarzyna Bonda i Mieczysław Abramowicz. Pierwsza wędrówka literacka od Długiego Targu do Pomnika Poległych Stoczniowców odbędzie się 5 sierpnia, a oprowadzać będzie Andrzej Fac, który udowodni, że Gdańsk to nie tylko Hanza i Panienka z okienka, ale też poezja. Cykl spacerów zakończy się 6 września - literacką grą miejską w scenerii Starego i Głównego Miasta.
Inspiracją do spacerów literackich jest książka "Gdańsk. Przewodnik literacki" Petera Olivera Loewa, tegorocznego laureata Nagrody im. Marcina Opitza za Promocję Kultury Miasta Gdańska. Książka ta zabiera czytelnika w podróż po mieście i związanej
z nim literaturze. Instytut Kultury Miejskiej zaprosił ośmioro związanych z Gdańskiem pisarzy i poetów do opowiedzenia swoich literackich historii tego miasta.
Gdańsk jest jak najbardziej poetycki - twierdzi Andrzej Mestwin Fac - poeta, bibliotekarz i wydawca. Podczas spaceru po Głównym Mieście udowodni, że Gdańsk to nie tylko hanzeatycka tradycja, Schopenhauerowie, Panienka z okienka, sentymenty dziewiętnastowiecznych poetów, Wolne Miasto czy "blaszany dobosz" Güntera Grassa. Gdańsk to nie tylko literatura odwołująca się do pastelowych form i licznych stereotypów. - Gdańsk jako miasto był i jest tematem poezji na wskroś awangardowej, nowoczesnej, w której popiół z kamienic mieszał się i miesza z diamentami natury artystycznej - mówi poeta.
Poetka i pisarka, Barbara Piórkowska proponuje wycieczkę po dzielnicy, w której mieszkała - Zaspie. - Znam tajne zakamarki osiedla Młyniec, ze szczególnym uwzględnieniem tajemnic śmietnika przy Szkole Podstawowej nr 90 (obecnie XV LO im. Zjednoczonej Europy). Z lokalu przy ul. Pilotów spuszczałam worki z wodą oraz rzucałam kasztanami. Mieszkałam w bloku
z Lechem Wałęsą - lata później powstał do tego literacki komentarz - mówi pisarka.
Krystyna Bonda, autorka powieści kryminalnych, zabierze nas na spacer po Wrzeszczu, który są scenerią jej epickiej historii, bestsellerowego "Pochłaniacza". To we Wrzeszczu autorka umiejscowiła dom rodziny Staroniów - w tym braci bliźniaków, których wuj, bardziej znany jako mafioso "Słoń", w latach 90. trząsł Trójmiastem
Wycieczka z poetą, Tadeuszem Dąbrowskim wiedzie "od wielkiej płyty do płyty z dźwiękami natury" - przez Żabiankę (wielkie osiedle pełne bloków) i Oliwę (kameralną dzielnicę u podnóża Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego), pomiędzy barem osiedlowym a sanktuarium maryjnym, wielką płytą a płytą z dźwiękami natury. Trasa spaceru okaże się zarazem genealogią i małą epistemologią twórczości poety.
Na Gdańsk z góry spojrzymy z pisarzem - Mieczysławem Abramowiczem. Spacer rozpocznie się powyżej Cmentarza Nieistniejących Cmentarzy i dalej, idąc zboczami Góry Gradowej, z której szczytu rozciąga się widok na miasto. Uczestnicy spaceru usłyszą też fragmenty jeszcze nie publikowanej, nowej książki Abramowicza "I dzieci Wasze niech wyjdą z Wami".
Spacer śladami Franza Thiedtke z powieści Izabeli Żukowskiej będzie próbą odtworzenia świata, w którym żył komisarz. Uczestnicy zobaczą znane już miejsca na nowo: Prezydium dawnej policji gdańskiej przy ulicy Okopowej, Targ Węglowy, przy którym stała kamienica, w której mieszkał Thiedtke, nieistniejący hotel Danziger Hof, w którym spotykali się bohaterowie, Motławę stanowiącą serce Wolnego Miasta i ulicę Szeroką.
Autor "Hannemana" czy "Ester" - Stefan Chwin, odpowie uczestnikom i uczestniczkom wirtualnego spaceru na pytanie - "Dlaczego Oliwa". - Dlaczego właśnie do niej powracam w prawie wszystkich moich książkach? Bo to była wyspa. Kiedy urodziłem się tutaj po wielkiej wojnie, oddzielały ją od Gdańska wielkie pola dawnego lotniska Luftwaffe, a od strony Sopotu suche łąki i sosnowe kępy, za którymi błękitniało morze - odpowiada Chwin.
Po ulicach Wrzeszcza, m.in. Batorego, Topolowej, Podleśnej, Partyzantów, De Gaulle'a, przejdziemy się z poetą i podróżnikiem Arturem Nowaczewskim. Autor odnajdzie w sobie chłopca z lat osiemdziesiątych, którego fascynowały stare ogrody i zapach Peweksu. Poczyta wiersze zanurzone we wrzeszczańskiej topografii oraz wygłosi improwizowane uliczne gawędy o mijanych miejscach.
Terminy spacerów:
Andrzej Mestwin Fac, Spacer po Gdańsku od Długiego Targu do Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 - czyli Gdańsk jak najbardziej poetycki
Data: 5 sierpnia, godz. 18.00
Start: Instytut Kultury Miejskiej ul. Długi Targ 39/40
Barbara Piórkowska, Zbiórka na odlot. Spacer po Zaspie
Data: 6 sierpnia, godz. 18.00
Start: Klub Plama GAK, ul. Pilotów 11, Zaspa
Katarzyna Bonda, Pochłanianie Gdańska
Data: 7 sierpnia, godz. 18.00
Start: ul. Zbyszka z Bogdańca, róg ul. Mickiewicza
Tadeusz Dąbrowski, Od wielkiej płyty do płyty z dźwiękami natury
Data: 12 sierpnia, godz. 18.00
Start: SKM Żabianka, wejście od strony Żabianki (morza)
Mieczysław Abramowicz, Miasto z Góry
Data: 19 sierpnia, godz. 18.00
Start: przy grobie rodziny Klawitterów, nad Cmentarzem Nieistniejących Cmentarzy
Izabela Żukowska, Śladami komisarza Franza Thiedtke
Data: 26 sierpnia, godz. 18.00
Start: ul. Okopowa 9, przed wejściem do do budynku dawnego prezydium policji (obecnie delegatura ABW)
Stefan Chwin, Dlaczego Oliwa
Data: 28 sierpnia, godz. 18.00
Miejsce: ul. Stary Rynek Oliwski 15, sala teatralna za Domem Zarazy
Artur Nowaczewski, Z poetą i podróżnikiem przez Wrzeszcz
Data: 4 września, godz. 18.00
Start: ul. Topolowa 7, przed wejściem do III LO w Gdańsku
Literacka gra miejska dla detektywów małych i dużych
Data: 6 września, godz. 11.00
Start: siedziba Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk.
Książkę "Gdańsk. Przewodnik literacki" Petera Olivera Loewa można nabyć w Instytucie Kultury Miejskiej, dobrych księgarniach, a także zamówić na stronie IKM: www.ikm.gda.pl/publikacje2/.
Spacer Literacki z Peterem Oliverem Loewem w rolli przewodnika, inspirowany jego książką "Gdańsk. Przewodnik literacki", odbył się 14 kwietnia. Krótką filmową relację można zobaczyć na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=8oRk2Q81Caw.
Więcej informacji o spacerach literackich wraz z opisami do pobrania znajduje się na:
https://www.ikm.gda.pl/dzialanie/literatura/spacery-literackie/.
---
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Patroni medialni: Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl, Live&Travel, iBedeker.pl.
Spacery stanowią część projektu "Gdańsk. Przewodnik literacki - promocja książki oraz czytelnictwa poprzez turystykę literacką" dofinansowanego z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Instytut Kultury Miejskiej jest instytucją kultury Miasta Gdańska