stat

W swoim tekście traktuj Afrykę jakby była jednym krajem. Jest gorąca i pylista, porośnięta trawami i pełna potężnych stad zwierząt oraz wysokich, chudych, głodujących ludzi pisał przewrotnie pisarz, dziennikarz i intelektualista kenijski Binyavanga Wainaina w swoim viralowym eseju z 2005 roku pt. Jak pisać o Afryce.

Nie tylko pisanie o kontynencie afrykańskim, ale też po prostu dostrzeganie, rozumienie i przyjęcie jego różnorodnych kultur i języków, wewnętrznych sprzeczności, ogromnej różnorodności, stanowi nie od dziś wyzwanie, zdominowane często przez stereotypy i uproszczenia. Nigeryjski pisarz Chinua Achebe stwierdził wręcz, że ludzie jadą do Afryki po to, by zobaczyć to, co mają w głowach, a nie to, co mają przed oczami.

Spotkanie z Małgorzatą Szczurek z wydawnictwa Karakter - romanistką, redaktorką, tłumaczką od lat wydającą i promującą w Polsce książki Autorów i Autorek z Afryki i o Afryce o tym, czym jest dziś hasłowo traktowana literatura afrykańska, nazwaliśmy Literackim Black Bazar w nawiązaniu do jednej z najbardziej znanych książek kongijskiego pisarza Alaina Mabanckou. Fabuła książki Black Bazar jest bowiem mocno osadzona w języku, klimacie i realiach współczesnej Demokratycznej Republiki Kongo, a wiele opisanych postaci to przedstawiciele zupełnie wyjątkowej i subkultury Sapeur (Stowarzyszenia Osób Eleganckich i Wprowadzających Dobry Nastrój), zbijającej całkowicie stereotypy o tym, co typowo afrykańskie, wychodzące też daleko poza niebezpieczeństwo jednej historii, przed którym przestrzega nigeryjska pisarka Chimamanda Ngozi Adichie.

Mabanckou robi w Kongu to, co Gombrowicz w Polsce powiedział tłumacz i miłośnik jego twórczości, Jacek Giszczak. Zmysł obserwacji, wibrujący język i zupełnie wyjątkowy styl pisarstwa Alaina Mabanckou sprawia, że jest on często uznawany za jednego z najpopularniejszych obecnie pisarzy francuskojęzycznych i na pewno najbardziej znanych w Polsce przedstawicieli tzw. literatury afrykańskiej obok Chimamandy Ngozi Adichie, Abdulrazaka Gurnaha, John Maxwell Coetzee czy Chigozie Obioma.

Zapraszamy do wielowątkowej, otwartej dyskusji o książkach, Autorach i Autorkach pochodzących z Afryki.

Spotkanie z Małgorzatą Szczurek odbywa się w ramach cyklu spotkań, warsztatów i prelekcji dotyczących kultur i literatury Afryki współczesnej organizowanej przez bibliotekę Koc i Książka z okazji obchodów dnia Afryki (25.05).
maj 17

sobota, g. 18:30 - 21:30

Gdańsk, ul. Batorego 18
bilety 150 zł
ulgowy 270 zł
Kup bilet