stat
Impreza już się odbyła

Literackie Wtorki

w każdy wtorek (od 01.10 do 29.10.2024), g. 12:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

w każdy wtorek (od 01.10 do 29.10.2024), g. 18:00

Wstęp wolny

Nadbałtyckie Centrum Kultury rozpoczyna nowy cykl literacki dla najmłodszych:
Literackie Wtorki - Nadbałtyckie Spotkania z Książką dla Dzieci

Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji.



Naród, który mało czyta, mało wie. Naród, który mało wie, podejmuje złe decyzje - w domu, na rynku, w sądzie, przy urnach wyborczych. Niewykształcona większość może przegłosować wykształconą mniejszość - to bardzo niebezpieczny aspekt demokracji.

Jim Trelease, autor "Read-Aloud Handbook"
(Podręcznik głośnego czytania)



Cykl wtorkowych spotkań literackich Nadbałtyckiego Centrum Kultury ma na celu wspieranie twórców i rozwój dzieci – ich wrażliwości na sztukę od najmłodszych lat. Jego celem jest upowszechnianie czytania i kultury wśród najmłodszych poprzez organizację spotkań z różnorodnymi twórcami literatury i wydawcami z Trójmiasta.

Gościem będzie prof. dr hab. Marta Bogdanowicz, psycholog o specjalnosci dyslekcja rozwojowa, psychologia kliniczna dziecka, autorka popularnych książek dla dzieci, współinicjatorka akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Wybitny pedagoga o wielkim sercu, uznanego w świecie autorytetu z zakresu dysleksji, inicjatora powstania i honorowej przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Dysleksji oraz wiceprzewodniczącej Europejskiego Towarzystwa Dysleksji.

Najbliższe spotkanie odbędzie w charakterze pokazowych 1.5 h. zajęć warsztatowych w zakresie technik relaksacyjnych dzieci. Skierowane głównie do pedagogów, nauczycieli z klas przedszkolnych oraz wczesnoszkolnych ( klas 0-3). Spotkanie odbędzie się z udziałem dzieci (5-6 lat) z przedszkola nr 27.

Tak się składa, że kiedy rodzice szukają książek dla dzieci, to często wybierają tytuły, które napisali, zilustrowali lub wydali TRÓJMIEJSCY autorzy, plastycy, wydawcy.

Nie często zdarza się, żeby na jednym, tak małym kawałku ziemi jak Trójmiasto w zbliżonym czasie zebrało się tyle twórczych i utalentowanych rodziców, którzy postanowili dać dzieciom coś szczególnego, coś więcej... książkę. Są wśród nich m. in. literaci: Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wojciech Kołyszko, Joanna Jang, Elżbieta Pałasz i Anita Głowińska. Opowiadania i bajki wymienionych autorów, dzieci spotykają regularnie na łamach czasopism dla maluchów, zaprzyjaźniają się z postaciami i zapraszają... do swojej rzeczywistości. Tym samym bogacąc ją w jedyny i niepowtarzalny sposób. Często tych literackich przyjaciół ci sami autorzy również „wrysowali”, w charakterystycznym dla siebie stylu.

Niepowtarzalne ilustracje do książek tworzy również gdańska plastyczka, malarka Agnieszka Żelewska, która współpracuje z najznamienitszymi wydawcami z całej Polski.

Jednak taka aktywność gdańskich twórców nie byłaby możliwa, gdyby nie spotkała się z otwartością wydawców, którzy podjęli się ryzyka wydania często debiutujących osób.

W dobie wydawania licznych adaptacji i przekładów, taka postawa nie jest zbyt często spotykana. Wśród wydawnictw, które wydają debiutujących twórców trójmiejskich, są: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Czarny Kot, Oficyna JP2 i Harmonia. Choć w przypadku ostatniego, najważniejszym jego wkładem w rozwój książki dla dzieci są znakomite pozycje autorstwa prof. Marty Bogdanowicz, jednej z inicjatorek akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Do grona wyjątkowych osób, którym bliska jest książka dla dzieci i ich zrównoważony, dobry rozwój i dzieciństwo należy również autorka, psycholog i wydawca Elżbieta Zubrzycka.

Na spotkaniu będą dostępne książeczki prof. Marty Bogdanowicz.