stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Literatura z klimatem, czyli co warto czytać - spotkanie z cyklu Nauka Mówi

Nauka mówi również językiem literatury. Co czytać i oglądać, aby przygotować się na to, co przynosi ze sobą zmiana klimatu? Hevelianum zaprasza do Domu Zdrojowego w Brzeźnie na spotkanie z cyklu Nauka Mówi. 19 kwietnia o godz. 17:00 gościnią Maxa Rykaczewskiego i Elżbiety Rutkowskiej będzie dr Monika Żółkoś z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego.

Zmiany klimatyczne, to temat, który od dawna jest obecny w powieściach, esejach filozoficznych, prozie oraz poezji. Czy pomimo wielu publikacji udało się uwrażliwić nas na zbliżające się trudności? Czy widzimy globalne zależności? A może naszą wyobraźnię w temacie katastrofy klimatycznej najlepiej pobudza wielogłos form przekazu? Może potrzebujemy w równym stopniu powieści, poezji, jak i raportów badawczych oraz filmów, aby uwolnić się z uwiądu wyobraźni i dostrzec zbliżającą się dystopię. Jak rozszerzać horyzonty? Co czytać i oglądać, aby przygotować się na to, co nieuchronne

Hevelianum zaprasza do Domu Zdrojowego w Brzeźnie, swojej nadmorskiej filii poświęconej edukacji ekologicznej, na spotkanie z dr Monikę Żółkoś, literaturoznawczynią z Uniwersytetu Gdańskiego. Rozmowę poprowadzą dr Max Rykaczewski z Hevelianum i Elżbieta Rutkowska ze Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.

dr Monika Żółkoś, adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej UG, w swojej pracy naukowej zajmuje się szeroko rozumianym postantropocentryzmem, ze szczególnym uwzględnieniem Animal Studies.

Elżbieta Rutkowska, od 10 lat w zespole Krytyki Politycznej, orędowniczka spójności społecznej oraz równego traktowania także istot nieludzkich i świata roślin. Używa narzędzi kultury, aby pobudzić dialog społeczny oraz wyobraźnię i wyraźniej dostrzegać połączenia.

Max Rykaczewski, doktor nauk ścisłych i przyrodniczych, botanik i ilustrator naukowy. Wcześniej pracował m.in. w Zielniku Uniwersytetu Gdańskiego. W Hevelianum, jako główny specjalista ds. edukacji ekologicznej, zajmuje się promowaniem ochrony przyrody i idei zrównoważonego rozwoju. Pasjonat roślin, w szczególności z rodzin storczykowatych i motylkowatych. Zajmuje się również fitosocjologią, biologią rozmnażania i roślinami leczniczymi.

Spotkanie odbędzie się na poddaszu Domu Zdrojowego, wstęp wolny. Rozmowa będzie transmitowana w mediach społecznościowych Hevelianum i Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.

Nauka Mówi to cykl comiesięcznych rozmów o wpływie nauki na otaczającą nas rzeczywistość, o szansach i możliwościach, jakie kryją się w jej rozwoju oraz o zagadnieniach ważnych społecznie. Każde z omawianych zagadnień ma swojego opiekuna merytorycznego z Hevelianum, który jednocześnie wciela się w rolę moderatora rozmowy. Dr Dorota Cieślicka zajmuje się zagadnieniami związanymi z nauką i technologią, dr Max Rykaczewski prowadzi, we współpracy ze Świetlicą Krytyki Politycznej w Trójmieście, spotkania wokół literatury i klimatu, a dr Jan Daniluk zaprasza na spotkania z historią.

Wszystkie dotychczasowe odcinki: [KLIK]

Przeczytaj także