stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
gru 2-3

poniedziałek - wtorek, g. 09:00, 11:00

bilety 28 zł
Kup bilet

27 października - 15 grudnia 2024

Gdańsk, C.T.O. Wały Piastowskie 1...
Wstęp wolny
Lora Szafran - vocal
Bogdan Hołownia - fortepian


koncerty w Trójmieście


Zapraszamy do Zielonego Dworu na wyjątkowy koncert Lory Szafran. Na fortepianie towarzyszyć artystce będzie Bogdan Hołownia. W repertuarze znajdą się między innymi piosenki Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. Te niezapomniane, nieśmiertelne utwory z Kabaretu Starszych Panów usłyszymy w znakomitej aranżacji jazzowej, jednej z najbardziej oryginalnych wokalistek. Wśród nich znajdą się takie przeboje, jak: O Romeo, Zmierzch, Dzień dobry Mr Blues, czy W Kawiarence Sułtan. Dla wielu będzie to wzruszający wieczór wspomnień. Stare dobre przeboje i ich nowe interpretacje w nastrojowych wnętrzach starego Dworu Hiszpańskiego. Kameralne warunki, bliski kontakt z artystką, dobre wino i piosenki, które nigdy się nie starzeją.

Lora Szafran jest uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych. W 1986 ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jeszcze jako studentka współpracowała z czołową grupą jazzową Walk Away. W 1984 zajęła I miejsce na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Od 1988 roku współpracowała z jedną z najlepszych formacji jazzu akustycznego New Presentation. Z grupą tą nagrała dwie płyty: "Lonesome Dancer" (uznana za jazzową płytę roku 1989) i "You've Changed (1993).
W wokalistyce Lora Szafran nie ogranicza się wyłącznie do muzyki jazzowej. W swojej karierze wielokrotnie brała udział w międzynarodowych festiwalach piosenki, wygrywając festiwale: Sopot 90 - Grand Prix i Bursztynowy Słowik, Bregenez - Austria 90, Cesme - Turcja 91. Efektem jej działalności w muzyce pop są dwie płyty: "W górę głowa" (1991), "Tylko Chopin" (1994).
W 2003 roku ukazał się album Śpiewnik Nahornego na którym można odnaleźć jedne z popularniejszych kompozycji Włodzimierza Nahornego, z którym płyta została nagrana. Ostatnio koncertuje wykonując również program z piosenkami Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory.

Bogdan Hołownia, wykonuje jazz, który określa się mianem "mainstream" czyli główny nurt. Na swej muzycznej drodze Bogdan szczególnie cenił sobie muzyczne spotkania z Mistrzami, a szczególnie Bill'em Evan'sem i Kenny Barron'em, Ray'em Santis'm, Jerzym Wasowskim i Janem Ptaszynem Wróblewskim. Wśród akompaniatorów wymienia Hołownia kilku mistrzów najwyższej próby: Wyntona Kelly, Paula Smitha, Tommy Flanagana, czy Carla Schroedera. W USA muzyk współpracował z Davem Clarkiem, Skippem Haddenem, George Zoncem, Larrym Kohutem, Jeffem Stitelym, Bronkiem Suchankiem, Grażyną Auguścik, Jerzym Głodem, Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak. W kraju współpracował z Lorą Szafran, Ewą Bem Jorgosem Skoliasem, Tomaszem Szukalskim, Jerzym Skalskim, Markiem Jakubowskim i Patrykiem Pilasiewiczem. Bogdan Hołownia jest laureatem Grand Prix Jazz "Melomani" za 2002 rok w kategorii - artysta roku "Jazzowy Oscar".

Rezerwacja:
tel.: 058 555 33 33
informacja:
Lucyna Labudda
tel.: 504 038 470



CZY WIESZ, ŻE...?


Zielony Dwór mieści się w najstarszym zachowanym w Sopocie budynku. Smacznie, a przede wszystkim zdrowo mogą tu zjeść zarówno dorośli jak i dzieci, dla których przewidziane jest specjalne menu. Dla najmłodszych gości odbywają się niedzielne cykliczne programy edukacyjno-rozrywkowe, które wprowadzają ich w świat szeroko rozumianej kultury i sztuki. Dorośli zaś mogą uczestniczyć w regularnych spotkaniach z muzyką (czwartki godz. 20.00), tangiem milonga (wtorki i niedziele godz. 18.00), a także z muzyką elektroniczną serwowaną przez znakomitych DJ-ów, przy której można tańczyć i doskonale się bawić (piątki i soboty godz. 21.00).

Zielony Dwór, zwany też Dworem Hiszpańskim, został zbudowany ok. 1570 roku. Z tamtego okresu pochodzi parter Dworu oraz oryginalnie zachowana piwnica na wino. Budynek został nadbudowany na początku XIX wieku i mieściła się w nim pierwsza w Sopocie stacja pocztowa. Do początku XVIII wieku stanowił własność znamienitych rodów gdańskich - patrycjuszy i burgrabiów królewskich. W tym czasie pełnił on funkcję letniej rezydencji, przeznaczonej na wypoczynek. Odbywały się tutaj spotkania towarzyskie, toczyło życie kulturalne.