stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Lora Szafran śpiewa Leonarda Cohena. Pierwszy koncert plenerowy - promocja płyty "SEKRETY ŻYCIA WEDŁUG LEONARDA COHENA"

lut 21

piątek, g. 19:00

Gdynia,
bilety 70 zł
ulgowy 55 zł
Kup bilet
kwi'25 26

sobota, g. 17:00

Gdynia,
bilety 70 zł
ulgowy 55 zł
Kup bilet
Wielka Majówka

koncerty w Trójmieście


Sekstans
Łukasz Juźko - saksofon tenorowy (lider)
Piotr Chęcki - saksofon altowy
Dawid Lipka - trąbka
Szymon Burnos - fortepian
Maciej Sadowski - kontrabas
Tomasz Koper - perkusja


Lora Szafran - śpiew
Miłosz Wośko - fortepian instrumenty klawiszowe
Dariusz Szymańczak - bass
Piotr Aleksandrowicz - gitary
Sebastian Frankiewicz - perkusja
Sebastian Stanny - saksofony

Lora Szafran o projekcie:

"Dlaczego nie? Czemu nie pokazać go na nowo? Jestem babą, mam inne podejście do śpiewania, korzystamy z innego instrumentarium, więc to na pewno inaczej zabrzmi" - odpowiada Lora Szafran, pytana o powody powstania "Sekretów życia według Leonarda Cohena". Albumu, który choć brzmi nowocześnie, w pewnym sensie pozwolił jej na sentymentalną wyprawę w przeszłość. - "Jestem przedstawicielką pokolenia, które poznało go w liceum - spotykaliśmy się w Krośnie, świeczka, winko rumuńskie albo węgierskie, i słuchaliśmy Cohena lub Grechuty..." Wybór utworów był trudny - bo dorobek Leonarda Cohena bogaty - i łatwy zarazem, bo wokalistka sięgnęła głównie po evergreeny. Na płycie nie zabrakło więc "Hallelujah", "Who By Fire", "Suzanne", "Dance Me To The End Of Love", czy "In My Secret Life", oczywiście w wersjach polskojęzycznych, w większości przekładach nieodżałowanego Macieja Zembatego.

Opracowaniem klasycznych hymnów śpiewającego poety zza oceanu w nowych, odważnych wersjach, zajął się natomiast Miłosz Wośko, pianista, aranżer, kompozytor i producent, znany dotąd ze współpracy m.in. ze Smolikiem, Marylą Rodowicz, Afro Kolektyw i Bisquit. Nie tylko zadbał o brawurowe aranżacje zdawałoby się pomnikowych kompozycji, ale też sprowadził do studia wielu znakomitych muzyków, w tym orkiestrę Sinfonia Viva, gitarzystę Michała Szturomskiego, perkusistę Sebastiana Frankiewicza i basistę Macieja Szczycińskiego. Rezultat? Płyta, która - jak twierdzi Lora - na pewno nie jest jazzowa, za to ponad wszelką wątpliwość szczera. Wierna oryginałom, ale zarazem ukazująca te piosenki w zupełnie nowym świecie. Nie mieliście pojęcia, że twórczość Leonarda Cohena kryje jeszcze takie sekrety..."


Lora Szafran jest uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych. W 1986 ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jeszcze jako studentka współpracowała z czołową grupą jazzową Walk Away. W 1984 zajęła I miejsce na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Od 1988 roku współpracowała z jedną z najlepszych formacji jazzu akustycznego New Presentation. Z grupą tą nagrała dwie płyty: "Lonesome Dancer" (uznana za jazzową płytę roku 1989) i "You've Changed" (1993). W wokalistyce Lora Szafran nie ogranicza się wyłącznie do muzyki jazzowej. W swojej karierze wielokrotnie brała udział w międzynarodowych festiwalach piosenki, wygrywając festiwale:

Sopot 90 - Grand Prix i Bursztynowy Słowik, Bregenz - Austria 90, Cesme - Turcja 91. Efektem jej działalności w muzyce pop są dwie płyty: "W górę głowa" (1991), "Tylko Chopin" (1994). W 2003 roku ukazał się album Śpiewnik Nahornego, w którym można odnaleźć jedne z popularniejszych kompozycji Włodzimierza Nahornego ,z którym płyta została nagrana. W 2005 wraz z Patrycją Gola i Beatą Bednarz założyła trio wokalne - Big Stars, z którym zdobyła trzecią nagrodę Festiwalu Jedynki Sopot 2006. W listopadzie 2007 roku ukazała się kolejna płyta " Droga do ciebie"- zawierająca jazzowe interpretacje polskich standardów, genialnej spółki autorskiej Wasowski - Przybora.

Autorem aranżacji jest Bogdan Hołownia. Najnowsza propozycja płytowa Lory to projekt "Sekrety życia według Leonarda Cohena", wydany w styczniu 2012. Krążek zawiera 12 piosenek kanadyjskiego barda w polskojęzycznych przekładach nieodżałowanego Macieja Zembatego oraz Daniela Wyszogrodzkiego i Pawła Orkisza. Materiał ten, zaaranżowany przez Miłosza Wośko, jest bardzo osobistym spojrzeniem Lory na twórczość Leonarda Cohena.

Festiwale i nagrody:
1981 - OMPP Toruń - Złota Dziesiątka
1987-1990 - tytuł najlepszej wokalistki jazzowej w plebiscycie czytelników tygodnika Jazz Forum
1989 - nagroda Programu 3 Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego za osiągnięcia w wokalistyce
1988 - Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu - nagroda dziennikarzy
1990 - Międzynarodowy Festiwal Piosenki - Sopot - Bursztynowy Słowik oraz Grand Prix
1991 - Festiwal Intertalent - Bregenz ( Austria) - III nagroda
1991 - Festiwal FIDOF Los Angeles
1991 - Festiwal Piosenki w Cesme im. Yunusa Emre (Turcja) - Grand Prix
2006 - Festiwal Jedynki Sopot 2006 - III nagroda

Sekstans narodził się w marcu 2011 roku w Gdańsku,
z inicjatywy saksofonisty Łukasza Juźko. Jest połączeniem indywidualnych jednostek, które wspólnie poszukują nowych kierunków wypowiedzi. Kompozycje oparte na otwartej improwizacji stanowią przestrzeń wypełnioną wysokim poziomem ekspresji, energią i emocjami. Improwizacja ma na celu wprowadzić słuchacza w historie opowiadane przez solistów, a kolory zawarte w grze przenoszą daleko w świat odczuwania muzyki.

● Pierwszy oficjalny koncert zespołu odbył się w Klubie Mjazzga w Elblągu 29. 07. 2011r
● Zespół miał przyjemność wystąpić 5. 08. 2011r jako support przed Leszek Kułakowski
Quartet feat Eddie Henderson w czasie trwania XVII Komeda Jazz Festival w Dolinie
Charlotty.
● Sekstans został zaproszony na pierwszą edycje Sopot Fringe Festiwal i wystąpił
11. 08. 2011r
● Grupa zajęła pierwsze miejsce w konkursie zespołów Young Best Jazz Szczecinek
16/20. 08. 2011r

Przeczytaj także