stat
Impreza już się odbyła
mar 22

sobota, g. 13:00 - 15:00

Gdańsk, ul. Batorego 18
bilety 50 zł
ulgowy 30 zł
Kup bilet
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprasza na opowieści Łowców Słów, czyli Elżbiety i Groszka Stanilewicz. Jak same mówią - lubią słuchać i dzielić się ciekawymi historiami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.

Elżbieta Stanilewicz: "Od czasów szkolnych świat baśni był dla niej miejscem gdzie czas biegł swoistym torem, drzewa dzieliły się mądrością, oddychało się inaczej a tamtejsza rzeczywistość ciążyła mniej. Opowieści Ciotki, snujące się na cienkiej granicy fikcji i realności, były dla niej nieustającą inspiracją i źródłem wewnętrznej siły. Gdy dorosła, chcąc nie chcąc, przekazała córce swoją fascynację."

Groszek Stanilewicz: "Wędrówki po leśnych ostępach, smoczych jamach, poszukiwania kwiatu paproci oraz niekończąca się żegluga w towarzystwie Sindbada i matki, na zawsze skrzywiły jej mniemanie na temat uporządkowanego świata. W szkole zaś młoda, nietuzinkowa polonistka pogrążyła ją ostatecznie w literackiej zadumie nad kondycją bohatera byronicznego."

Groszek Stanilewicz - romanistka po UŁ. Studia podyplomowe: Edukacja Wczesnoszkolna i Przedszkolna na GWSH (2013 r.). Literatura dla dzieci i młodzieży UW (2015 r.), ukończyła warsztaty dramy I , II st.; kurs Pomocy Socjoterapeutycznej Dzieciom Rodzin z Problemami Alkoholowymi 2010 r., warsztaty słowa żywego u Jihad Darwiche (Francja). Wolontariusz przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym; gdański wolontariusz roku 2014r. Od 2009 r. prowadzi lekcje francuskiego w Przedszkolu Kota Edwarda i jest lektorką w Alliance Française Gdańsk. Laureatka francuskojęzycznych konkursów literackich KUL (2001, 2002).  Publikacje: HUMANUS - baśń (2012 r). UMEME CHANGA - baśń (2015 r.). Od 2010 roku, jako ½ grupy Łowcy Słów, zajęła się krzewieniem sztuki opowiadania.

Elżbieta Stanilewicz - mgr farmacji, kosmetyczka (makijaż artystyczny dla dzieci od 1989 r.); wykładowca zawodowy w technicznych i wyższych szkołach kosmetycznych; wieloletnia praca ze szkolnym kółkiem teatralnym w Łodzi i we Francji; warsztaty opowiadaczy Toruń 2010 r., warsztaty słowa żywego u Jihad Darwiche. Prowadzi warsztaty słowno-artystyczne dla dzieci (Muzeum Etnograficzne, NCK, biblioteki, Muzeum Archeologiczne, Centrum Kota Edwarda...) - współpraca z osobami niepełnosprawnymi Gdańsk, Żylina (Słowacja).