Kama Sokolnicka to polska artystka wizualna pochodząca z Wrocławia. Zajmuje się sztuką inspirowaną pomyłkami, złudzeniami, pojęciami ambiwalencji i rozczarowania oraz konstrukcją współczesnego podmiotu w relacji do biografii, natury i przestrzeni. Pracuje w różnych technikach, przywiązując dużą wagę do materiału i języka a jej prace przyjmują różną, czasem zabawną formę, od "metaforyzacji wybranej przestrzeni po beton".
Jest autorką wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Uczestniczka programów rezydencyjnych: Civitella Ranieri Foundation (IT, 2015), Art OMI w Nowym Jorku (2013), La Malterie w Lille (FR, 2013), CEAAC w Strasburgu (2004). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011). Jej prace znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Sztuki w Łodzi, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz w wielu kolekcjach prywatnych.
W rozmowie z Joanną Kobyłt powiedziała o sobie:
"Odczuwam awersję do skończoności. Lubię lekkość i niewyraźność - są cenne wśród dominujących tendencji do jarmarcznej ekspresji. W pracy staram się świadomie omijać oczywiste stwierdzenia - być może na własną szkodę, na szkodę mojej widzialności, jako artystki, jednak uważam, że takie "miękkie" podejście jest istotne!"
W ostatnim tygodniu kwietnia Sokolnicka
spotka się z trójmiejską poetką Aleksandrą M. Perzyńską. W wyniku tego spotkania artystki stworzą nowe dzieło sztuki. Sokolnicka zamierza sporo wędrować po Gdańsku, przejrzeć zbiory Galerii Güntera Grassa, odwiedzić Muzeum Narodowe i Stocznię.
Spotkanie z artystką odbędzie się Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, w czwartek o 18.00. Poprowadzi je Agnieszka Wołodźko. Wstęp wolny.
------------------------------------------------------------------------------
"Ranne szychty" są częścią 8. edycji festiwalu Grassomania - projektu dedykowanego Günterowi Grassowi, budującego swój program wokół twórczości Noblisty, będącej przedmiotem interpretacji i inspiracji dla współczesnych twórców. Projekt jest realizowany we współpracy Gdańskiej Galerii Miejskiej z galerią Dizajn BWA Wrocław, oraz Księgarnią Tajne Komplety i Fundacją na Rzecz Kultury i Edukacji im. T. Karpowicza.