stat
Impreza już się odbyła

Ludzie i ich książki. Darczyńcy Biblioteki Gdańskiej na przełomie XIX i XX wieku.

5 - 30 listopada 2024, g. 7:00

Wstęp wolny

5 stycznia 2023 - 31 grudnia 2024, g. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Biblioteka Gdańska PAN spłaca moralny dług wobec swoich donatorów. Specjalna wystawa prezentuje książki ofiarowane dawnej Bibliotece Miejskiej w 2 połowie XIX i 1 połowie XX wieku. Spośród wielu tysięcy tomów wybrano pozycje należące ongiś do księgozbiorów ośmiu wybitnych Gdańszczan – Niemców i Polaków.

Archiwista Max Bär, bibliotekarz Ernst August Bertling, filolog Krzysztof Celestyn Mrongowiusz, historycy Max Perlbach i Paul Simson, pisarka Stanisława Przybyszewska, dziennikarz Heinrich Rickert i nadburmistrz Leopold von Winter należeli ongiś do kulturalnej i społecznej elity Miasta nad Motławą. Dziś w pamięci mieszkańców Gdańska pozostał po nich jedynie mniej lub bardziej wątły cień.

Najpowszechniej znane jest nazwisko Mrongowiusza, wspominanego w szkołach jako obrońca polskości w zaborze pruskim. Wcale liczni pomorscy historycy pamiętają o swoich dwóch wybitnych poprzednikach – Perlbachu i Simsonie. Przybyszewską wydobył z niepamięci film Andrzeja Wajdy „Danton”, którego scenariusz oparto na najwybitniejszym dramacie tej autorki. Natomiast nazwiska Bär i Bertling znaczą coś jeszcze tylko dla pracowników Archiwum Państwowego i Biblioteki Gdańskiej. Chyba nikt już nie pamięta o ongiś znanym liberalnym polityku Rickercie. Kto zaś ze współczesnych mieszkańców Gdańska wie, że miasto zawdzięcza wodociągi i kanalizacje Winterowi?

Po wszystkich tych ludziach pozostały jednak ich książki. Niektóre przez nich samych napisane. Książki przekazane ostatnią wolą lub decyzją spadkobierców do zbiorów Biblioteki Gdańskiej. Podobno księgozbiór jest odbiciem duszy właściciela. Jeśli to stare powiedzenie jest prawdziwe, to prezentowane na wystawie książki mogą dużo powiedzieć o dawnych Gdańszczanach. Niczym porozumiewawcze mrugnięcie okiem twarzy z wyblakłej fotografii.

Otwarcie wystawy „Ludzie i ich książki” nastąpi 12 maja o godz. 13, w hallu historycznego budynku Biblioteki Gdańskiej PAN przy ul. Wałowej 15