Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Łup (25 opinii)

spektakl dramatyczny
kasy:
58 551-50-40, 301-13-28
wystawia:
Scena Kameralna
data premiery:
13 lutego 2009
czas trwania:
1 godz. 30 min. (bez przerw)
7.5 86 ocen 1 10
Łup złodzieja, łup przechodnia. Ta komedia z angielskim humorem w tle pozbawiona jest tempa, które powinno nakręcać spiralę zdarzeń. Dużo, na plus, zmienia wkroczenie inspektora (Mirosława Baki), który oczywiście jest "na tropie". Pozycja dość lekka, ale trup w szafie cokolwiek nieświeży.
Joe Orton
Łup

Przekład: Małgorzata Semil

Dzień pogrzebu. Pogrążona w smutku po stracie żony i matki rodzina, przyjaciel syna, niewinna pielęgniarka, pracownik miejskich wodociągów i toczące się po podłodze szklane oko zmarłej. Spoczywaj w spokoju, mamo - chyba że możesz się jeszcze do czegoś przydać. Ta groteskowa historia ze zwłokami w tle, balansująca na granicy farsy i kąśliwej obserwacji rzeczywistości, wyszła z pod pióra Joe Ortona - brytyjskiego prekursora kultury campowej i mistrza czarnej komedii.

Reżyserem "Łupu" jest Iwo Vedral, absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej i Wydziału Reżyserii krakowskiej PWST. Był wielokrotnie asystentem Krzysztofa Warlikowskiego, a także Krystiana Lupy, Wojciecha Smarzowskiego, Pawła Miśkiewicza. Przygotował "Amok moja dziecinada" w krakowskim Teatrze Nowym jako spektakl dyplomowy. Reżyserował czytania dramatów w TR Warszawa i w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. W Starym Teatrze w Krakowie wyreżyserował "Puzzle" Szymona Wróblewskiego w ramach Festiwalu bazart. W minionym sezonie przygotował prapremierę "Podróży poślubnej" Władimira Sorokina w Teatrze Jeleniogórskim.

Scenografię do "Łupu" przygotowuje Tomasz Brzeziński, absolwent wydziałów Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie i Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Finalista i laureat nagrody specjalnej pierwszej edycji konkursu Fortis Young Design na młodego projektanta o największym potencjale rynkowym. Od paru lat działa w Grupie Projektowej Symbioza, której jest współzałożycielem. Był asystentem Grzegorza Jarzyny przy "4.48 Psychosis" Sarah Kane. Z Iwo Vedralem współpracował wcześniej projektując scenografię i kostiumy do "Księżniczki na opak wywróconej" Calderona w Teatrze Studyjnym w Łodzi oraz przy dwóch próbach czytanych w TR Warszawa przygotowując projekcje.

Joe Orton - Angielski prozaik i dramatopisarz. Od jego nazwiska pochodzi termin "ortoneska" oznaczający twórczość "oburzająco makabryczną". Autor m.in. Co widział Kamerdyner i Dobry i wierny sługa. Joe Orton zmarł tragiczną śmiercią 1967 roku w Londynie. W roku 1987 powstał film biograficzny Nadstaw uszu w reżyserii Stephena Frearsa, z Garym Oldmanem w roli głównej.

Reżyseria: Iwo Vedral
Scenografia: Tomasz Brzeziński
Inspicjent/sufler: Joanna Januszewska

Występują:
Mirosław Baka - Truscott
Grzegorz Falkowski - Denis
Krzysztof Gordon - McLeavy
Anna Kociarz - Fay
Maciej Konopiński - Hal