stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Lux in tenebris. Światło w ciemnościach

Zapraszamy na wystawę czasową "Lux in tenebris. Światło w ciemnościach", do siedziby głównej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, do Spichlerzy na Ołowiance.

26 października 2023 - 1 września 2024, g. 10:00 - 18:00

Wystawa o dziejach latarnictwa morskiego oraz historii prawa nabrzeżnego została przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Ekspozycja współfinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za projekt aranżacji wystawy oraz jej realizację odpowiada Grzegorz Domowicz z firmy DADO s.c. Dakszewicz Domowicz z Gdańsk. Patronat nad wystawą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz.

Ranga i współpraca
- Kończymy ten rok ważną i ciekawą wystawą o nietypowej tematyce. - mówi dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dr Jerzy Litwin - Przy jej realizacji współpracowaliśmy z wieloma instytucjami kultury w Polsce, m.in. z Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie, Muzeum Archeologiczno - Historycznym w Elblągu oraz Archiwum Państwowym w Gdańsku. Dzięki temu na wystawie znalazły się oryginalne zabytki ilustrujące katastrofy morskie oraz dokumenty związane z przyznawaniem lub zakazem wykonywania prawa nadbrzeżnego. - dodaje dyrektor Jerzy Litwin.

Światło, które rozbłyska
Tytuł wystawy "Lux in tenebris" (pol. światło w ciemnościach) nawiązuje do fragmentu cytatu z Ewangelii św. Jana i w odniesieniu do narracji wystawy, może mieć podwójny kontekst. Światło zapalane w latarniach morskich, zapewniać ma żeglarzom bezpieczeństwo i ratunek, wskazuje właściwy kierunek. To samo światło, rozpalane na brzegu morskim przez złoczyńców, przynosiło śmierć, niewolę, utratę majątku oraz statku. Innowacyjnym rozwiązaniem jest podzielenie ekspozycji na dwie strefy: "światła dobrego" - latarnie morskie oraz "światła złego" - palonego na brzegach morskich w celu zmylenia żeglarzy, rozbicia statku i dokonania grabieży. Światło i ciemność, jasność i mrok, biel i czerń to dwa równorzędne, uzupełniające się motywy "Lux in tenebris". Gra kontrastów świetnie się uzupełnia, i jednocześnie podkreśla dramaturgię wystawy.

Latarnie i prawo nadbrzeżne
Jednym z dominujących tematów wystawy czasowej "Lux in tenebris" jest historia i rola latarni morskich. Postęp techniczny, jaki dokonał się od momentu rozpalenia pierwszego ogniska na wybrzeżu morskim, aż po zastosowanie w latarniach światła elektrycznego to leitmotiv ekspozycji. Drugim wątkiem przewodnim jest prawo nadbrzeżne, które ewoluowało od bezlitosnego grabienia i mordowania rozbitków do zasady ratowania ludzkiego życia, statków i mienia.

Cezura czasowa
Granice czasowe, w jakich zaprezentowane są zagadnienia związane z historią prawa nadbrzeżnego na wystawie są płynne. Początek wyznacza V w. p.n.e., kiedy w prawie morskim Aten pojawiają się wzmianki o rozbitkach. Koniec to powstanie i działalność służb ratowniczych na przełomie XIX/XX w. W podobny sposób określono ramy czasowe dla problematyki związanej dziejami latarnictwa morskiego. Początkową cezurą jest III w. p.n.e. (budowa słynnych latarni w Aleksandrii i na Rodos), a końcową przełom XIX/XX w. kiedy zastosowano światło elektryczne w latarniach morskich. Zasięg terytorialny prezentowanych zagadnień odpowiada obszarowi działania Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku organizującego ruch turystyczny w czterech latarniach morskich polskiego wybrzeża: Stilo, Rozewiu, Helu oraz Krynicy Morskiej.

Katastrofa w 3D
Oprócz tradycyjnych form muzealnych - eksponatów, cennych dokumentów oraz modeli statków, na wystawie "Lux in tenebris" ważną rolę odegrają nowoczesne formy prezentacji. Stanowiska interaktywne służyć mają np. do działań edukacyjnych, planowanych z okazji wystawy. Na ekranach wielkoformatowych wyświetlane będą realistyczne animacje. - Stereoskopowa animacja 3D pokaże walkę statku handlowego z żywiołem morskim. Zwiedzający, dzięki okularom 3D odniosą wrażenie, że są uczestnikami katastrofy morskiej. - opowiada kurator wystawy Wojciech Ronowski.

"Lux in tenebris. Światło w ciemnościach"
Spichlerze na Ołowiance - do 28.09.2015.

Wystawa Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, zorganizowana we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku i współfinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.