stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Świetlica Edukacyjna MM to kontynuacja warsztatów tematycznie związanych z instalacją multimedialną MM Modernizm i działaniami MM Projekt, który w tym roku obchodzi swoje 1 urodziny. Wyjątkowy 40 jubileusz świętuje Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni, pod którego patronatem odbędą się warsztaty "W Małym Kinie z MM Projekt" jako impreza towarzysząca wraz z wydarzeniem Filmowa Świętojańska w Gdynia InfoBox oraz cafeArt u Muzykuff.

lut 18

wtorek, g. 15:00

Gdańsk,
bilety 80 zł
Kup bilet
MM Projekt zadebiutował na 39 Festiwalu Filmów w Gdyni pod postacią multimedialnej instalacji MM Modernizm. To projekt, który za pomocą interaktywnej formuły oraz innowacyjnej technologii wydobywa twórczy potencjał drzemiący w mieszkańcach miasta, mając za zadanie integrację poprzez komunikację niezbędną do uruchomienia instalacji, jednocześnie w ciekawy sposób przekazując treści historyczne z okresu kształtowania się kultury miasta w kontekście kultury światowej okresu międzywojennego. MM Modernizm to historia Gdyni w pigułce, gdzie przeszłość łączy się z przyszłością, a wizje współczesnych architektów korespondują z zabytkami Pomnika Historii.

MM Modernizm to nie tylko architektura. To ożywianie wyobraźni i pogłębianie wiedzy.

W oparciu o instalację interaktywną stworzone zostały scenariusze zajęć obejmujące tematykę modernizmu w szerokim zakresie kulturalnym - historię sztuki, architektury, filmu, muzyki, mody oraz rozwoju technologii lat międzywojennych.

Plan warsztatów " W Małym Kinie z MM Projekt" to działania interdyscyplinarne w połączeniu ze zdobywaniem i poszerzaniem wiedzy o historii filmu i muzyki w filmie. Warsztaty mają na celu wzbudzić zainteresowanie tą sztuką najmłodszych, dla których czasy powstania kina w dzisiejszej dobie epoki obrazkowej są czymś niezmiernie odległym. Wraz z pielęgnowaniem historii staramy się przekazać wartości jakie przyświecały prekursorom kina, zaszczepić ciekawość świata i pasję tworzenia przy połączeniu technologii z wyobraźnią. Niezmiennie zachęcamy do poznania procesu twórczego jaki prowadzi do powstania filmu zarówno niemego jak i dźwiękowego, począwszy od fotografii i animacji.

Poza formalna edukacja artystyczna umożliwia dzieciom i młodzieży zdobycie wiedzy przyczyniającej się do bardziej świadomego odbioru sztuki, a także rozbudzenia i realizowania swojego potencjału. Na warsztatach uczymy podstaw teoretycznych i praktycznych tworzenia zarówno filmów jak i muzyki, co wiąże się z umiejętnością pracowania w grupie, komunikacją i budowaniem zespołu.

Do Świetlicy Edukacyjnej MM zapraszamy młodych widzów, gdzie będą mogli spędzić czas pod opieką doświadczonych edukatorów świetnie się bawiąc, a przy okazji przyswajać wiedzę o historii kultury swojego miasta, podczas, gdy rodzice będą mogli skorzystać z oferty Festiwalu dla dorosłej publiczności.

Program:

15.09 (wtorek) godz.16:30 - 18:00 InfoBox
1. Jak powstało kino

Wspólnie z uczestnikami prześledzimy historię wynalazków, które doprowadziły do powstania kina. Przyjrzymy się fotografii, a także pierwszym ruchomym obrazom. Poznamy zasadę działania kinematografu. Zaprezentujemy, jak zmieniały się nośniki filmowe i sposoby wyświetlania filmów na przestrzeni dziesięcioleci. Przeniesiemy się do czasów początków kina - zobaczymy, jak wyglądały pierwsze filmy i kim byli ich twórcy. Na zajęciach pojawią się również ciekawe rekwizyty - m.in. zabawki optyczne i stare projektory filmowe.

18.09 (piątek) godz.16:30 - 18:00 InfoBox
2. Magia ruchomych obrazów

Zajęcia, podczas których poznamy zabawki i urządzenia optyczne (taumatrop, zootrop, flipbook, camera obscura, pepper ghost), które pozwolą nam osiągnąć wrażenie ruchomych obrazów i stworzyć pierwsze filmowe dzieła sztuki. Sporo miejsca poświęcimy też optycznej iluzji i pierwszym efektom specjalnym w kinie. Pokażemy fragmenty wizualizacji 3D z wystawy MM Modernizm. Pierwsze próby tej technologii zbliżonej do 3D zostały podjęte m.in przez Instytut Lumieres w Paryżu.

19.09 (sobota) godz.16:30 - 18:00 InfoBox
3. Śmiechu warte - pierwsze komedie

Z czego śmiali się filmowi widzowie dawno temu? Zaprezentujemy fragmenty wczesnych filmów komediowych i poznamy gwiazdy filmowe, które niegdyś doprowadzały publiczność do wybuchów śmiechu. Przyjrzymy się grze aktorskiej, choreografii, a także porównamy klasyczne obrazy ze współczesnymi filmami.

20.09 (niedziela) godz.15:30 - 17:00 Cafeart u Muzykuff
4. Kino nieme pełne dźwięków

Zajęcia muzyczno-dźwiękowe, podczas których przyjrzymy się roli muzyki w filmie niemym. Dowiemy się, kim był taper i jaką pełnił funkcję podczas seansu, a także jakie zmiany w kinie spowodowało pojawienie się dźwięku. Następnie korzystając z instrumentów akustycznych, elektronicznych oraz przedmiotów codziennego użytku wspólnie stworzymy i zarejestrujemy ścieżkę dźwiękową do wybranych fragmentów filmowych.

Warsztaty są przeznaczone dla dzieci 6 - 12, ale są ciekawe również dla dorosłych, uzupełniają wiedzę z zakresu historii i teorii filmu w sposób praktyczny, z wykorzystaniem kolekcji archiwalnych zabawek optycznych i projektorów. Podczas zajęć odbędą się projekcje wybranych filmów z okresu początków kina i produkcji międzywojennych. wstęp wolny, zapisy: dk@mmprojekt.info

W sobotę 19.09 - Infobox - zajęcia, które towarzyszyć będą licznym atrakcjom Filmowej Świętojańskiej będą miały formułę otwartą, dla wszystkich, którzy czują chęć dzielenia się radością oglądając przedwojenne komedie.

W niedzielę 20.09 - Cafeart u Muzykuff - po warsztatach, o godz. 18:00 odbędzie się kameralne party urodzinowe MM projekt oraz wernisaż wystawy fotografii MM Modernizm Big Little Band - portrety muzyków z Trójmiasta, którzy przybrali role postaci ze swoich poprzednich wcieleń z lat międzywojennych.

Nowoczesne technologie wystąpią tym razem w symbolicznej formie instalacji "Maszyna Czasu", będzie to prezentacja dotychczasowych realizacji MM.

MM Projekt znów powraca do czasów, które na zawsze pozostaną na płytach, taśmach filmowych, fotografiach i w przekazywanych historiach. Zachęca do słuchania filmowej muzyki współczesnej i z okresu międzywojennego. Świat filmu i muzyki były wówczas bardzo ze sobą połączone. Aktorzy śpiewali piosenki a piosenkarze występowali w filmach. Zdecydowanie większość piosenek z lat 1919 - 1939 pochodzi z filmów. Sięgając do skarbnicy muzyki na płytach winylowych nie zapomina również uczcić pamięć polskiego "Śpiewaka z Jazzbandu" - Mieczysława Fogga.

więcej: www.mmprojekt.info
Świetlica Edukacyjna współfinansowana ze środków Miasta Gdynia.
Patronat: 40 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych,
Patronat medialny: Trójmiasto.pl
Partnerzy: Gdynia Moje Miasto, Gdynia 2026, Gdynia InfoBox, Cafeart u Muzykuff, Tekla Studio, Lumion, 3DTools, GdyniaTV, pasja TV, Studio Stocznia, Fundacja Kultury Liberty.
Warsztaty - wstęp wolny - zapisy: dk@mmprojekt.info - więcej: www.mmprojekt.info
Infobox Gdynia, Świętojańska 30
Cafeart u Muzykuff, Derdowskiego 9/11