MOZARTIANA - Mozart w jazzowych barwach Park Oliwski Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

MOZARTIANA - Mozart w jazzowych barwach

Na tematy znane lub zadane... Mozart w jazzowych barwach. Zapraszamy na kolejny koncert XVII Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana - "Mozart w jazzowych barwach", który odbędzie się 25 sierpnia o godz. 22:00 na dziedzińcu Pałacu Opatów w Parku Oliwskim. Wystąpi Cezary Paciorek z zespołem.

"Zaprosiłem do współpracy dwoje wytrawnych wokalistów Joannę Knitter i Janusza Szroma, którzy pomogą nam przenieść piękne melodie Mozarta w jazzową estetykę. Całości dopełnią improwizacje młodego saksofonisty Szymona Kowalika, zaś moje aranżacje opierać się będą na niezawodnym fundamencie kontrabasisty Michała Bąka i perkusisty Adama Golickiego. Fortepianu nie zabraknie, choć wyróżnikiem tego projektu będzie użycie akordeonu - instrumentu, który za życia Wolfganga Amadeusza nie istniał" - Cezary Paciorek

jazz - koncerty w Trójmieście


"Tradycją Mozartianów są nocne koncerty z udziałem muzyków improwizujących na tematy z muzyki Mozarta. Na pewno bardzo by się spodobały Mozartowi, gdyż namiętnie improwizował, a publiczność uwielbiała go w tej roli. Takie popisy traktowano jak "deser" po udanym koncercie. Podobnie reagowano jeszcze w XIX wieku, ale od XX wieku od muzyków klasycznych wymaga się przede wszystkim wierności w odczytywaniu nut wcześniej zapisanych przez kompozytora. Improwizacja stała się domeną jazzmanów.

Znacie tę melodię? To posłuchajcie, co JA z niej zrobię! Tak można by w skrócie opisać źródło popularności improwizacji. Słuchacze czerpią przyjemność z rozpoznawania znanej melodii, a do tego mają okazję podziwiać fantazję i wirtuozerię solisty (...)"
Danuta Gwizdalanka "O smakach w rogu obfitości Mozartowskiej muzyki" (fragment)
XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana
MOZART W JAZZOWYCH BARWACH

Wykonawcy:
Joanna Knitter śpiew
Janusz Szrom śpiew
Szymon Kowalik saksofon
Michał Bąk kontrabas
Adam Golicki perkusja
Cezary Paciorek akordeon, fortepian, aranżacje