stat
Impreza już się odbyła

Maciej Maleńczuk Opinie (1)

22 marca - 30 grudnia 2024

Gdańsk,
Wstęp wolny
Maciej Maleńczuk

Poeta, muzyk, aktor. Urodzony w okolicach Złotoryi niemal całe swoje życie związał z Krakowem. Pierwszy raz nazwisko Maleńczuk stało się znane w Polsce, gdy w 1981 roku za odmowę służby wojskowej w jednostce "Zielone otoki" został skazany na dwa lata pozbawienia wolności. Wtedy pierwszy raz można było zobaczyć jego nazwisko na murach. Organizacja Wolność i Pokój rozwieszała ulotki "Uwolnić Maleńczuka! Czy Chrystus przyjąłby kartę powołania do wojska?". Hippisujący wtedy Maleńczuk trafił do więzienia gdzie spędził w sumie półtora roku (4 miesiące w Gdańsku, resztę w Stargardzie Szczecińskim). W więzieniu zaczął grać bluesa przy prasie hydraulicznej.
Po odzyskaniu wolności, rozpoczął śpiewać na ulicach Krakowa, Warszawy, Poznania, Trójmiasta zarabiając w ten sposób na życie. W 1986 roku Maciek Maleńczuk dołącza do zespołu Püdelsi. Grupa występuję w Jarocinie a utwór "Rege - kocia muzyka" staje się jednym z przebojów festiwalu. Dwa lata później ukazuje się pierwsza płyta zespołu Püdelsi, "Bela pupa". Jednak Maleńczuk wykonuje na niej tylko dwa utwory - resztę śpiewa Kora, wokalistka Maanamu. W latach 90-tych sporadycznie grywa jeszcze na ulicy. Postanawia w tym czasie założyć zespół i tak powstaje trio - Homo Twist. W 1994 roku ukazuje się pierwsza płyta zespołu Homo Twist - "Cały ten seks" a teksty śpiewane przez Maleńczuka na ulicy zyskują "rockową" oprawę. Rok później Püdelsi wznawiaja działalność. Nagrywają materiał, który ukaże się na dwóch kolejnych płytach zespołu - "Viribus Unitis" (1996) i "Narodziny Zbigniewa" (1997). Materiał na nową płytę nagrywa również Homo Twist.
W 1998 roku Maleńczuk wydaje pierwszą swoją solową płytę z piosenkami granymi kiedyś na ulicy. Album nosi tytuł "Pan Maleńczuk". Płyta otrzymuje Fryderyka w kategorii poezja.
Rok później Püdelsi wydają "Psychopop" - czwarty już album zespołu. W 2000 roku Maleńczuk rozwiązuje Homo Twist, odbywa się pożegnalna też trasa zespołu na której rejestrowany jest materiał na płytę live. W 2001 roku Maleńczuk współpracując z muzykami łódzkiej Agressiva 69 nagrywa drugą w swoim dorobku solową płytę wykorzystując do tego komputer. Płyta nosi tytuł "Ande La More". W 2002 roku wydana zostaje także koncertówka Homo Twist - "Live After Death". W 2003 roku Püdelsi wydają "Wolność Słowa". Album zyskuje status złotej płyty. Maleńczuk zapowiada reaktywację Homo Twist. We wrześniu tego roku ukazuje się jego poemat zatytułowany "Chamstwo w państwie" uhonorowany Śląskim Wawrzynem Literackim.. W 2004 roku powstaje płyta „Jasna strona” będąca wyborem utworów zespołu Pudelsi.
Jednocześnie Maciej Maleńczuk występuje jako aktor i wokalista w spektaklach teatralnych „Cantigas de Santa Maria” będącym przekładami pieśni maryjnych autorstwa Alfonsa X el Sabio, XIII-wiecznego króla Kastylii i Leónu, oraz „Bal u Wolanda” w oparciu o powieść Michaiła Buhakowa. W 2005 roku skomponował muzykę do spektaklu „Zwał” opartego na powieści Sławomira Shuty o tym samym tytule dla Teatru Polskiego w Poznaniu.
W 2005 roku ukazał się jego trzeci solowy, dwupłytowy album „Proste historie”. Nastąpiła też długo zapowiadana reaktywacja Homo Twist.