stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

W czwartek 8 sierpnia o godz. 20:00 w Cafe&Art U Muzyk'uff wyjątkowe wydarzenie artystyczne. Koncert dwóch wybitnych polskich muzyków jazzowych,czyli magiczny wieczór U Muzyk'uff.

lis 30

sobota, g. 18:00

Sopot,
bilety 43 - 85 zł
Kup bilet
lut 2

niedziela, g. 19:00

Gdynia,
bilety 80 zł
Kup bilet
Maciej Sikała - jeden z najwybitniejszych polskich saksofonistów i Kuba Stankiewicz - pianista, melodyk i kolorysta. W pamięci brzmią ich dźwięki z płyty Spaces (Kuba Stankiewicz).

jazz - koncerty w Trójmieście


Maciej Sikała ur. w 1961 r. w Gdańsku. Muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor, wykładowca klasy saksofonu na kierunku jazzowym w Akademiach Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy. Współpracuje z czołówką polskiej sceny jazzowej m in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Leszkiem Możdżerem, Piotrem Wojtasikem, Jarosławem Śmietaną, Leszkiem Kułakowskim, Wojciechem Karolakiem oraz z muzykami z zagranicy tj: Lester Bowie, David Liebman, Ronnie Burrage, Billy Harper, Wayne Dockerey, John Betsch, Kenny Wheeler, Eddie Henderson.

Nagrał ponad 40 płyt w tym cztery autorskie, z których dwie były nominowane do nagrody "Fryderyki". Od kilku lat prowadzi zajęcia na warsztatach jazzowych w Pułtusku i Nysie. Koncertował w Niemczech, Rosji, Bułgarii, na Białorusi, Litwie, we Francji, Szwecji, Mołdawii, Rumunii, Kanadzie, Izraelu, Austrii, Ukrainie, Belgii, we Włoszech. W ankiecie Jazz Forum "Jazz Top'' zajmował pierwsze miejsce w kategorii saksofonu tenorowego w latach 1995-2005, 2010 i 2012.

Kuba Stankiewicz karierę rozpoczynał w drugiej połowie lat 80., grając z zespołem Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego, potem z kwintetem i kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego (płyty "Open" i "Song Of Innocence").

W latach 1987-1990 studiował w Berklee College of Music w Bostonie, a dyplom w klasie fortepianu odebrał wraz z wyróżnieniem Nagrodą Oscara Petersona. Był półfinalistą prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie. Z czasów "amerykańskich" warto także wspomnieć o współpracy z orkiestrą legendarnego klarnecisty i bandleadera Artiego Shawa.

Po powrocie do kraju założył własny kwartet z udziałem saksofonisty Henryka Miśkiewicza, kontrabasisty Adama Cegielskiego i perkusisty Cezarego Konrada, z którymi w 1993 r. nagrał płytę "Northern Song", uznaną przez czytelników magazynu "Jazz Forum" za najlepsze nagranie roku.

Współtworzył też legendarną wrocławską formację Traveling Birds Quintet (z kontrabasistą Darkiem Oleszkiewiczem, trębaczem Piotrem Wojtasikiem, saksofonistą Piotrem Baronem i perkusistą Cezarym Konradem) - nagrania tego zespołu ("Traveling Birds Quintet" z 1994 r. i "Return To The Nest" z 1995 r.) ugruntowały jego pozycję na krajowej scenie.

Wśród innych muzyków, z którymi grał, warto wymienić saksofonistę Scotta Hamiltona, trębacza Arta Farmera (płyta "Art in Wrocław") i wokalistkę Sheilę Jordan. Pod koniec lat 90. powstał nostalgiczny album "Ulice wielkich miast" z opracowaniami piosenek Agnieszki Osieckiej. A w kilka lat później bezprecedensowy na gruncie jazzu "Chopin Songbook" z jazzowymi ujęciami pieśni (osobno w wersjach polskiej i angielskiej), który pianista przedstawił także na festiwalu Jazz Jamboree w 2003 r. i, po długiej przerwie, ponownie w roku 2010 w ramach Roku Chopinowskiego.

Od lat Kuba Stankiewicz zajmuje się działalnością pedagogiczną; w 2009 roku obronił doktorat na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jest także wysoko cenionym specjalistą od muzycznych programów komputerowych (Apple Certified
Logic Trainer).