stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

17 sierpnia 2018 (Piątek) godz. 20:15
Wystąpią:
Maciej Sikała - saksofon
Bogusław Grabowski - organy
Schola Cantorum "KALOKAGATIA"
dyr. Marek Rogalski

lis 24

niedziela, g. 17:00

bilety 146 - 248 zł
Kup bilet

Program:
Gregoriańskie Śpiewy Maryjne


muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Offertorium Ave Maria
Introit Adeamus cum fiducia
Communio Dixit Jesus matri suae
Sequencio Stabat Mater
Hymnus Ave Maris Stella
Antiphona Alma Redemptoris Mater (tonus solemnis)
Antiphona Salve Regina (tonus solemnis)
Hymnus Salve Mater misericordiae
Antiphona Sub Tuum praesidium

Improwizacje na saksofon i organy
Bogusław Grabowski (organy) i Maciej Sikała (saksofon)

Bogusław Grabowski (organy) i Maciej Sikała (saksofon) rozpoczęli współpracę w 2007 roku próbami, podczas których powstawał repertuar duetu. Niedługo potem zaczęli koncertować, spotykając się z bardzo pozytywnymi recenzjami ze strony słuchaczy. Wielokrotnie zapytywani o nagrania prezentowanej muzyki, zdecydowali się na nagranie płyty. Pierwsza The Colours of Space została nagrana w 2009 r. Duet składa się z dwóch instrumentów bardzo od siebie odległych brzmieniem i codziennym zastosowaniem. Samo połączenie organów kościelnych i saksofonu jest rzadkością, a wręcz precedensem w muzyce. Jednak w takim znakomitym wydaniu ten zestaw nie tylko nie razi, ale wręcz brzmi fantastycznie! Co więcej - artyści wspólnie i jednocześnie improwizują, co również jest rzeczą niezwykłą. Dlatego każdy ich koncert - a zagrali ich już setki - jest jedyny i niepowtarzalny. Bez względu na to gdzie i dla kogo grają, ich muzyka zawsze przyjmowana jest z ogromnym entuzjazmem, a często nawet wzruszeniem. Jest to ten rodzaj twórczości, który łączy a nie dzieli, jest ponadczasowy, ponadkulturowy, ponadwyznaniowy - uniwersalny w najlepszym tego słowa znaczeniu. Koneserzy odnajdą w tej muzyce świetny warsztat i kunszt. Esteci zachwycą się pięknem melodii i niespotykaną harmonią. Ludzie wierzący usłyszą modlitwę. Mater Sanctissima jest drugą płytą, w całości poświęconą tematyce Maryjnej. I, podobnie jak pierwsza, w całości została nagrana w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

MACIEJ SIKAŁA ur. w 1961 r. w Gdańsku. Muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor i wykładowca klasy saksofonu na kierunku jazzowym w Akademiach Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy.

Współpracował koncertując lub nagrywając z czołówką polskiej sceny jazzowej m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Tomaszem Szukalskim, Leszkiem Możdżerem, Piotrem Wojtasikiem, Jarosławem Śmietaną, Leszkiem Kułakowskim, Wojciechem Karolakiem oraz z muzykami z zagranicy: Lester Bowie, David Liebman, Ronnie Burrage, Billy Harper, Wayne Dockerey, John Betsch, Kenny Wheeler, Eddie Henderson, Tim Haggans, David Kikoski.

Nagrał ponad 50 płyt w tym pięć autorskich, z których dwie były nominowane do nagrody "Fryderyki". Od kilku lat prowadzi zajęcia na warsztatach jazzowych w Pułtusku i Nysie. Koncertował w krajach takich jak: Niemcy, Rosja, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Słowenia, Białoruś, Litwa, Francja, Włochy, Szwecja, Mołdawia, Rumunia, Kanada, Izrael, Austria, Ukraina, Belgia, Indie, Anglia.
W ankiecie ,,Jazz Top'' magazynu Jazz Forum zajmuje obecnie (oraz w latach 1995-2005, 2010, 2012-2014) pierwsze miejsce w kategorii saksofonu tenorowego.

BOGUSŁAW GRABOWSKI urodził się w 1955 roku w Sopocie. Organista, kompozytor, Profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Gdańsku na której wykłada m. in. grę na organach, harmonię praktyczną, akompaniament liturgiczny, improwizację organową, a także budowę organów z akustyką muzyczną. Założyciel i wieloletni kierownik Katedry Muzyki Kościelnej Gdańskiej Akademii Muzycznej. Wykłada także na innych uczelniach o profilu teologicznym.

Jest specjalistą w dziedzinie projektowania, budowy i konserwacji organów. Współpracuje z wieloma firmami organmistrzowskimi w zakresie doradztwa i ekspertyz. Według autorskich projektów powstały m.in. instrument Katedry Muzyki Kościelnej (Akademii Muzycznej w Gdańsku), Instrument Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku.
Od 1985 Główny Organista Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku a wcześniej członek w komitetu budowy organów w tej świątyni. (Podczas odbioru technicznego instrumentu przewodniczący polskiej strony w ramach międzynarodowej komisji zatwierdzającej wykonanie instrumentu).

Animator życia muzycznego w Gdańsku i na Pomorzu, gdzie zorganizował ponad 1000 koncertów w ramach międzynarodowych festiwali i cykli koncertów. Dyrektor odbywającego się rokrocznie w Gdańskiej Bazylice Mariackiej, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.

Koncertuje w Polsce niemal we wszystkich ważniejszych ośrodkach oraz w Niemczech, Anglii, Danii, Francji, Włoszech, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, USA, również na Ukrainie, Białorusi, Łotwie i w Rosji. Nagrał kilkanaście płyt m in. z muzyką organową /Polska Niemcy, USA/, a także z własnymi kompozycjami z udziałem chórów i orkiestry symfonicznej oraz improwizacjami.

SCHOLA CANTORUM KALOKAGATIA Zespół wokalny złożony z pasjonatów muzyki sakralnej rozkochanych w pięknie liturgii katolickiej. Wchodzący w jej skład wokaliści, kantorzy i organiści posługują muzycznie na co dzień podczas celebracji Mszy świętych "trydenckich" w Trójmieście (głównie w kościele pw. św. Barbary w Gdańsku) wykonując regularnie szeroki repertuar gregoriański, pieśni narodowe oraz kompozycje polifoniczne - zwłaszcza epoki renesansowej. W ramach scholi odbywa się także wzajemne doskonalenie z zakresu organowego akompaniamentu liturgicznego i improwizacji.
Do zespołu oprócz pasjonatów śpiewu należą także studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku. Schola realizowała się dotychczas głównie w ramach muzycznej warstwy Mszy świętych w formie przed- i posoborowej. Niedawno wykrystalizowała się koncertowa forma zespołu, który gromadzi się dziś wokół starogreckiej wartości "kalokagathii" (syntezy dobra i piękna), do której kantorzy starają się dążyć w swej artystycznej i życiowej postawie.
Dyrygentem scholi jest Marek Rogalski, absolwent kierunków Dyrygentura Chóralna oraz Muzyka Kościelna w gdańskiej Akademii Muzycznej.
Zespół ma już za sobą pierwsze nagrody na festiwalach chóralnych.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    15 - 25 zł
Bilety do nabycia online oraz na godzinę przed koncertem w bazylice.