stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
lis 24

niedziela, g. 17:00

bilety 146 - 248 zł
Kup bilet
Sala Koncertowa na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert symfoniczny
MAESTRO I WIRTUOZI

Wystąpią:
Orkiestra Symfoniczna PFB
Marek Pijarowski - dyrygent
Tomasz Strahl - wiolonczela
Wiesław Kwaśny - skrzypce

W programie:
JOHANNES BRAHMS (1833-1897)
Koncert podwójny na skrzypce I wiolonczelę, a-moll op. 102 (1887)

PIOTR CZAJKOWSKI (1840-1893)
V Symfonia e-moll, op.64 (1888)

O artystach:
MAREK PIJAROWSKI - dyrygent
Należy do grona najwybitniejszych polskich dyrygentów. Studia dyrygenckie, ukończone z wyróżnieniem, odbył we wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Tadeusza Strugały. Naukę kontynuował w Weimarze uczestnicząc w Międzynarodowych Kursach Muzycznych, gdzie pracował pod kierunkiem Arvida Jansonsa. W 1977 r. rząd austriacki ufundował Pijarowskiemu stypendium, dzięki któremu doskonalił swe umiejętności w Wiedniu w klasie Carla Österreichera w słynnej Hochschule für Musik und Darstellende Kunst. W tym czasie zetknął się bezpośrednio ze sztuką dyrygencką Herberta von Karajana, Leonarda Bernsteina, Georga Soltiego czy Claudio Abbado.

Mając 23 lata Marek Pijarowski został asystentem dyrygenta Filharmonii Wrocławskiej. Kilka miesięcy potem wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim w Katowicach i jako najmłodszy uczestnik zdobył I nagrodę oraz nagrodę specjalną orkiestry Filharmonii Śląskiej. Sukces ten zaowocował licznymi propozycjami współpracy m.in. z orkiestrą Filharmonii Narodowej i z WOSPR-em. Rok później Marek Pijarowski otrzymał stanowisko II dyrygenta Filharmonii Wrocławskiej. Po pięciu latach został jej dyrektorem naczelnym i artystycznym.

Od ponad 30 lat prowadzi koncerty ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce. Wielokrotnie koncertował m.in. z Filharmonią Narodową, WOSPR-em, Sinfonią Varsovią, Filharmonią Krakowską, Wrocławską i Łódzką. Dyrygował w większości krajów europejskich, Kanadzie, Korei Południowej, USA oraz na Kubie. Od wielu lat ściśle współpracuje z Orkiestrą Prezydencką w Ankarze oraz z Eastern Music Festival w Greensboro (LTSA). Przez dwa sezony koncertowe był I dyrygentem Filharmonii Krakowskiej. Jest również stałym gościnnym dyrygentem Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W latach 1980 - 2000 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu. Był także dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach. Od 2002 do 2005 roku Marek Pijarowski pełnił funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Warszawie i we Wrocławiu, w których prowadzi klasę dyrygentury.

TOMASZ STRAHL
Jest obecnie najmłodszym profesorem sztuk muzycznych w Polsce. Ukończył w 1989 roku Akademię Muzyczną im F. Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Kazimierza Michalika. Jako stypendysta Rządu Austriackiego odbył roczne Studium Podyplomowe w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu u prof. T. Kühne. Studiował również kameralistykę u wybitnego skrzypka Krzysztofa Jakowicza, z którym występuje od wielu lat. Artysta jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wykonawczych w Poznaniu, Warszawie, oraz m. in. I Nagrody V Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. N. Zabaleta w San Sebastian w Hiszpanii w roku 1991. Otrzymał również Nagrodę-Stypendium Polsko-Japońskiej Fundacji JESC w roku 1994.

Występował m.in. pod batutą takich dyrygentów jak: M. Błaszczyk, Ł. Borowicz, T. Bugaj, H. Czyż, Ph. Entremont, J.M. Florencio, Cz. Grabowski, J. Kosek, J. Maksymiuk, W. Michniewski, M. Nałęcz-Niesiołowski, K. Penderecki, M. Pijarowski, P. Przytocki, Z. Rychert, J. Salwarowski, T. Strugała, J. Swoboda i T. Wojciechowski. Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność koncertową występując z takimi orkiestrami jak: NOSPR, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Kameralna, Polska Orkiestra Radiowa, Sinfonietta Cracovia, Concerto Avenna i niemal wszystkie orkiestry filharmoniczne w Polsce. Współpracuje z wybitnymi solistami, oraz z Kwartetem Wilanów i Kwartetem Śląskim.

Wśród bardziej znaczących koncertów T. Strahla wymienić można występy w Schauspielhaus w Berlinie, Brucknersaal w Linzu, St. John's Smith Square w Londynie, Art Center w Tel Avivie, Toppan Hall w Tokyo, L'Auditorii w Barcelonie, w Sali im. Moniuszki Teatru Wielkiego w Warszawie oraz w Filharmonii Narodowej. Odbył liczne tournee po Japonii, Kanadzie, Hiszpanii (z Filharmonią Śląską). Wziął udział w przedstawieniu "Fortepianissimo" wraz z K. Jabłońskim w Teatrze Wielkim w Warszawie. Jest gościem takich festiwali jak: Warszawska Jesień, Muzyka w Starym Krakowie, Bravo Maestro, Festiwal w Guadix w Hiszpanii, Festiwal w Busku Zdroju, Festiwale im. F. Chopina w Dusznikach Zdroju i Antoninie, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwal Organowy w Kamieniu Pomorskim, Bydgoski Festiwal Muzyczny i Warszawskie Spotkania Muzyczne. Ważnym wydarzeniem dla artysty było wykonanie Koncertu wiolonczelowego W. Lutosławskiego w obecności kompozytora w 1993 r. pod dyrekcją M.J. Błaszczyka. W 2005 roku artysta dokonał polskiego prawykonania II Koncertu wiolonczelowego Piotra Mossa na Festiwalu "Prawykonania" wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.

Jest współzałożycielem Chopin Duo wraz z pianistą Krzysztofem Jabłońskim. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej a także dla CBC Radio w Kanadzie. Dyskografia artysty obejmuje wiele płyt CD dla "Pony Canyon", "CD Accord", Polskiego Radia Katowice, "Pavane Records", "Gema Stereo", "Pol-Music", "Acte Prealable" oraz "Sony Classics". Artysta był dwukrotnie nominowany do nagrody "Fryderyk". Jest laureatem nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej "Fryderyk 2003". Prowadzi liczne kursy mistrzowskie w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech, Japonii (Kyoto University of Arts). W czerwcu 2001 otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej tytuł profesora, a w 2002 roku Złoty Krzyż Zasługi. Prowadzi klasę wiolonczeli w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. W 2005 roku artysta poprowadził cykl wykładów i wykonał kilka koncertów podczas prestiżowej "Wienersommerakademie'05". Artysta gra na instrumencie Leopold Widhalm - Norymberga, 1778.

WIESŁAW KWAŚNY
Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie profesor Eugenii Umińskiej, studiował również w Yale School of Music w USA. Jest laureatem konkursów: w Lizbonie (V nagroda i nagroda specjalna H. Szerynga za najlepsze wykonanie utworów Bacha), w Neapolu(III nagroda ), North Carolina Symphony( II nagroda) oraz G.B. Dealey w Dallas (I nagroda).

Był koncertmistrzem Orkiestry PRiTV w Krakowie, w latach 1981 - 2000, następnie solistą i koncertmistrzem Polskiej Orkiestry Kameralnej i Sinfonii Varsovii. Koncertując z wymienionymi zespołami występował w Polsce i za granicą również jako solista z najwybitniejszymi artystami, dyrygentami i instrumentalistami: Y Menuhinem, M. Rostropowiczem, J. Franzem, F. P. Zimmermannem, J. Maksymiukiem, P. Schreirem. W latach 2006 - 2008 podjął ścisłą współpracę z zespołem Capella Bydgostiensis. Od dawna zajmuje się także działalnością pedagogiczną: był gościnnym profesorem w Moguncji, prowadził liczne kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą. Jest obecnie profesorem w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jako juror bierze udział w licznych konkursach. Obecnie jest koncertmistrzem orkiestry Filharmonii Krakowskiej.

Przeczytaj także