stat
Impreza już się odbyła
MagNes to duet absolwentek Akademii Muzycznej w Gdańsku, które zawsze łączyła wspólna pasja. Magdalena Stefanowicz jest flecistką. Obecnie uczy w kilku szkołach muzycznych w Grazu w Austrii. Agnieszka Tomala - gitarzystka i wokalistka, uczy gitary oraz śpiewa. Duet współpracuje ze sobą od kilku lat, grając zwykle muzykę klasyczną. Tym razem chcą zabrać głos w muzyce irlandzkiej, przedstawiając aranżacje ulubionych utworów muzyki irlandzkiej. Program, który przygotowały jest również zarejestrowany. Prace nad nim cały czas trwają, ponieważ będzie to ich pierwsze profesjonalne osiągnięcie płytowe.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście




Magdalena Stefanowicz:

Pomysł na Project Irish powrastał pod wpływem jednego z moich wyjazdów stypendialnych, ten konkretnie był do Kanady, gdzie mieści się The Banff Centre.

Tam byłam świadkiem koncertów muzyki świata - od muzyki rdzennych amerykanów, przez afrykańską do irlandzkiej. Ten ostatni koncert grała akurat dość znana w Kanadzie piosenkarka Kathie Ryan - "The farthest wave", która z pochodzenia jest Irlandką. Promowała swoją płytę. Wybrała materiał, jak to ona powiedziała, wesoły i dla ludzi, a nie na pogrzeb jak większość tekstów piosenek muzyki przodków, ponieważ wiele z nich opowiada o wojnie, oczekiwaniu na lubego, tęsknocie.

Płyta i ten koncert na tyle mnie zafascynował, że postanowiłam "zmusić" koleżankę Agnieszkę do wykonania ze mną takiego projektu. Ten pomysł zawsze za mną chodził, można by powiedzieć i czekał na odpowiednia osobę do jego wykonania. Kilka lat temu zauważyłam, że z Agą to będzie to i będziemy w stanie zagrać wszystko. Więc w minione wakacje - przy okazji pobytu w Trójmieście - namówiłam ją na próby. Wiedziałam, że albo z nią, albo z nikim ten projekt nie dojdzie do skutku!!!

Dwie wykonywane przez nas piosenki pochodzą ze wspomnianej wcześniej płyty Lathie Ryan - What's closest to the heart oraz Oro my little boy. To energetyzujące i na pewno nie przygnębiające utwory. Za każdym razem odkrywam cos innego i niezwykłego w tej muzyce. Jest niesamowicie pozytywna i działa jak magnes!!!!




Agnieszka Tomala:

W trakcie studiów muzycznych, naturalną rzeczą jest to, iż rozwija się warsztat wykonawczy w oparciu o szeroko rozumianą muzykę klasyczną. Zainteresowania muzyką irlandzka wynikają z potrzeby poszerzania wiedzy i horyzontów w oparciu o kulturę muzyczną innych krajów.

W chwili obecnej równolegle z muzyką irlandzką zajmuję się folklorem andaluzyjskim, zwanym popularnie muzyką flamenco.

Jako gitarzystka mam też na swoim koncie współpracę z perskim wokalistą i multiinstrumenatlistą Jakjarem Assimem Irani w ramach zespołu Jahiar Group. Udało się nam nagrać płytę Cd pod tytułem "Teheran". Doświadczenie to wzbogaciło moją wiedzę i wykonawstwo o praktyczne zastosowanie nieregularnej rytmiki i metrum, jak również osłuchanie się ze skalami wschodnimi, które zawierają niezbyt często stosowane w muzyce europejskiej ćwierć tony.

W sztuce oprócz techniki ważna jest ekspresja. Muzyka irlandzka ma w sobie jakiś niepowtarzalny klimat, jest zupełnie inna niż flamenco. Ma w sobie pewną delikatność. Niewątpliwie wykonywanie jej to duże wyzwanie, które z Magda zdecydowałyśmy się podjąć.


Koncert w ramach imprezy
Jodowane Kino