stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
lut 9

niedziela, g. 12:00

bilety 40 zł
Kup bilet
Majówka w Off de BICZ

miłość - wolność - miłość

W dniach od 30 kwietnia do 3 maja, w Teatrze Na Plaży, odbędzie się festiwal pod hasłem miłość - wolność - miłość. Maj powszechnie uważany jest za miesiąc miłości. Temat miesiąca, który rozpoczynamy festiwalem, połączyliśmy z jego koniecznym warunkiem - wolnością. Wydarzenia artystyczne tych kilku dni, będą zadawały pytania o miłość i wolność w odniesieniu do indywiduum, ale także w aspekcie społecznym i politycznym.

Majówka w Off de BICZ stanowi od kilku lat okazję do skumulowania efektów twórczości artystów pracujących w Teatrze Na Plaży. Wyprodukowane przez nas spektakle posiadają wspólny mianownik poprzez odniesienie do idei miłości i wolności, co nie oznacza, że są do siebie podobne, albo, że artyści mają podobne podejście do tych kwestii. Problemy miłości i wolności przewijają się przez wszystkie spektakle powstałe w Sopockiej Scenie Off de BICZ w ostatnim półroczu, ale ukazane są za każdym razem z zupełnie innej perspektywy.

Majowy festiwal to także okazja do przyjęcia gości w teatrze. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy grupę artystów występujących pod nazwą "Krecha", których propozycją na majówkę będą animacje odnoszące się do kwestii miłości i wolności. Majówce będzie towarzyszyło także wydanie kolejnego numeru "Krechy". Niespodzianką będzie performance Artura Grabowskiego, który zdecydował się na wypowiedź artystyczną pod hasłem wolności.

Rozpoczniemy pokazem animacji Maćka Salamona i Maćka Chodzińskiego. Ich filmy poruszają szereg fundamentalnych kwestii i problemów, z naciskiem na idee miłości (The Wedding, Love Love, Noise) i wolności (The Walk, Fail Hard to Regain). Pokazy animacji będą rozpoczynały każdy dzień festiwalu.

30 kwietnia będzie zdecydowanie dniem miłości. Pokażemy spektakl Agnieszki Kochanowskiej "Single story". Tego samego dnia pokażemy także spektakl Ewy Ignaczak. "Umiłowania" to, jak sam tytuł wskazuje, opowieść o miłości, a raczej o przedmiotach miłości. Bohaterka spektaklu kocha Boga, kocha mężczyznę i stara się kochać swojego syna. W każdym z przypadków darzy uczuciem raczej wyobrażenie postaci, niż postać samą. Dla Ewy Ignaczak i Sylwii Góry Weber to opowieść o samotności i cierpieniu w miłości, o tym, że miłość ludzka zawsze się kończy, a boska jest dla nas niezrozumiała.

Pierwszy maja będzie dla nas przewrotnie, nie świętem pracy, tylko dniem wolności. Pytanie o wolność w "Gazie" pojawia się już na początku spektaklu, w postaci życzenia widza. Publiczność zostaje bowiem zniewolona przez aktorów. W piątek swoją wypowiedź artystyczną pod hasłem wolności zaprezentuje także Arti Grabowski, jeden z najbardziej uznanych performerów swojego pokolenia. Arti przywiezie do nas swój performance "Rebus", który jest przygotowaną na naszą majówkę wariacją jego performance' u "Two sides of medal". Pierwowzór "Rebusu" traktował o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Ostateczna wersja będzie dla nas niespodzianką.

Drugiego i trzeciego maja pokażemy spektakle, w których problemy miłości i wolności przeplatają się. Pierwszy z nich, "Tulla", to właściwie to produkt miłości. Miłości do wolności, niezależności, do siły, do tego co jest fascynujące, a czego nigdy sami nie chcielibyśmy zrobić, albo przeżyć. "3 x Noir Danse" to spektakl, w którym Monika Grzelak i Joanna Czajkowska zinterpretują znaczenie czerni w następujących po sobie częściach: siła życia i zmysły, moda i szyk oraz śmierć. A wszystkie to powstanie z inspiracji samą barwą, jak i klimatem kina noir.

Festiwalowi towarzyszyć będą rozmowy wokół naczelnych haseł festiwalu w ich społecznych i politycznych aspektach, prowadzone przez Klub Krytyki Politycznej w Gdańsku. Trzydziestego kwietnia o godzinie 19.00, w klubie Atelier odbędzie się spotkanie, którego tematem przewodnim będzie miłość. Z Maciejem Gdulą ( socjologiem, członkiem Zespołu Krytyki Politycznej, autorem ksiązki "Trzy dyskursy miłosne") rozmawiać będzie Monika Bokiniec (filozofka, socjolożka i feministka). Pierwszego maja w tym samym miejscu, o godzinie 19.00, przesłuchaniu w sprawie wolności sztuki podda się Arti Grabowski.

Szczegółowy program Majówki Off de BICZ:

30 kwietnia (czwartek)

18:45 - Krecha w Off de BICZ: animacje w foyer
19:00 - Single story, reż. Agnieszka Kochanowska
20:00 - Miłość - W Klubie Atelier: Monika Bokiniec pyta, Maciej Gdula odpowiada
21:00 - Umiłowania, reż. Ewa Ignaczak

1 maja (piątek)

17:45 - Krecha w Off de BICZ: animacje w foyer
18:00 - Performance Artiego Grabowskiego: Rebus; Wariacja perfomance' u: Two sides of medal
19:00 - Spotkanie z Artim Grabowskim, Klub Atelier
20:00 - Gaz, reż. Ewa Ignaczak, Daniel Jacewicz

2 maja (sobota)

17:45 - Krecha w Off de BICZ: animacje w foyer
18:00 - Tulla, reż. Ida Bocian
20:00 - 3 x Noir Danse, reż. Joanna Czajkowska

3 maja (niedziela)

18:45 - Krecha w Off de BICZ: animacje w foyer
19:00 - 3 x Noir Danse, reż. Joanna Czajkowska



Informacja o biletach

  • Kontakt
    58 555-22-35,
    brak danych
Bilety na cały dzień:
normalny - 30 zł, ulgowy - 20 zł
Bilety na jeden spektakl:
normalny - 20 zł, ulgowy - 15 zł