stat
Impreza już się odbyła

Majówka z Bezdomnymi

W programie:
- Gry i zabawy sportowe,
- Wystawa plastyczna podopiecznych Schroniska,
- Malowanie twarzy dzieciom,
- Konkursy plastyczne,
- Wspólne grillowanie, poczęstunek,
- Wspólne śpiewanie piosenek przy akompaniamencie gitary (prowadzi drużyna harcerska „Watra” z Wyspy Sobieszewskiej),
- Pokazy Ochotniczej Straży Pożarnej Gdańsk Sobieszewo,
- Koncert.

Dojazd:
Autobus 112 z Dworca PKP
Autobus E (linia ekspresowa) z ul. Podwale Przedmiejskie – przystanek Akademia Muzyczna

Osoby bezdomne często są wykluczone poza nawias społeczeństwa. Czują się niedowartościowane. Także ludzie posiadający stały meldunek często niesprawiedliwie oceniają bezdomnych, traktują jak osoby ze środowiska patologicznego, które same są winne swojemu nieszczęściu. Takie rozumowanie to błędne koło.

W dzielnicy Wyspa Sobieszewska od lat istnieje Schronisko dla bezdomnych mężczyzn, jednak mieszkańcy dzielnicy nie znają, ani tym bardziej nie integrują się z jego podopiecznymi. Impreza „Festyn z Bezdomnymi”, której trzecia edycja odbywa się w maju ma przełamać ten stereotyp.
Oprócz zapewnienia osobom bezdomnym rozrywki, zajęć o charakterze kulturalnym, festyn ma sprawić, że te wykluczone poza nawias społeczeństwa osoby zostaną dowartościowane, uwierzą we własne siły i możliwości.

Bardzo często dużym problem osób bezdomnych jest bezrobocie i wynikające z nieuczynności zawodowej problemy natury psychicznej. Pensjonariusze Schroniska im. Św. Brata Alberta w Gdańsku Przegalinie to 30 mężczyzn, zazwyczaj w podeszłym wieku lub schorowanych, którzy nie mogą podjąć się pracy zawodowej. Praca przy przygotowaniu oraz podczas Festynu zaktywuje i zmobilizuje ich.
Umiejscowienie imprezy w ogrodzie Schroniska im. Św. Brata Alberta w Gdańsku Przegalinie jest także celowe. Bezdomni poczują się przynależni do tego miejsca zapraszając tam, na przysłowiowe „swoje”, gości. Podobnie jak w latach ubiegłych będą mogli też zrehabilitować się w oczach swoich znajomych i rodziny, z którymi utrzymywali kontakt, gdy jeszcze posiadali dom.

Naturalnym plusem imprezy będzie też ożywienie osiedla Gdańsk Przegalina, które jest jednym z najbardziej peryferyjnych zakątków Gdańska, oddalonym od Centrum o 25 kilometrów. W Przegalinie, gdzie stoi zaledwie kilka mieszkalnych bloków, w których mieszkają pracownicy lokalnej stoczni wraz z rodzinami, nie ma żadnych ośrodków kultury.