Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Makbet (1 opinia)

spektakl dramatyczny
kasy:
58 351-01-01
wystawia:
Gdański Teatr Szekspirowski
czas trwania:
2 godz. 40 min. (1 przerwa)
w ramach wydarzenia:
19. Festiwal Szekspirowski
4.4
5 ocen
Twoja ocena to: 5
Teatr Bałtycki Dom w St. Petersburgu (Rosja/Niemcy)
Makbet
William Szekspir

Tragedia "Makbet" Szekspira jest pierwszą produkcją słynnego europejskiego reżysera Luka Percevala w Rosji. Nieprzypadkowo reżyser wybrał Dom Bałtycki na swój "rosyjski debiut". Współpracuje z nim od dziesięciu lat i niejeden raz nazwał go swoim rosyjskim domem.

Luk Perceval nigdy nie przyglądał się Makbetowi z typowej perspektywy. Dla niego temat przewodni tej tragedii stanowią najgłębiej ukryte i najbardziej niebezpieczne kwestie - intymne więzi między mężczyzną a kobietą. To związki, które dają początek uczuciu, a potem z łatwością palą je na popiół. Szczególnie gdy w grę wchodzi ktoś trzeci! Mężczyzna, kobieta i... władza. Właściwie pragnienie władzy staje się próbą zmiany, wypełnienia tej pustki, która pojawia się, kiedy wypala się związek.

Tłumaczenie: T. Brasch, M. Koreneva
Reżyseria: Luk Perceval
Choreografia: Ted Stoffer
Scenografia: Annette Kurz
Kostiumy: Irina Riabov
Oświetlenie: Mark van Denesse
Muzyka: Pavel Mikheyev

Obsada: Anatolii Dubanov, Leonid Alimov, Maria Shulga, Dmitrii Girev, Yurii Elagin, Alexander Muravitckii, Yulia Gorbatenko , Anna Budanova, Natalia Kolesnichenko, Evgenia Chetvertkova, Anastasiia Savina, Natalia Zhestovskaya, Yulia Rodina, Pavel Mikheev (muzycy), troje dzieci.

---

Luk Perceval ukończył aktorstwo w Koninklijk Conservatorium w Antwerpii. Był dyrektorem artystycznym Het Toneelhuis, a uznanie przyniósł mu jego niekonwencjonalny styl pracy z aktorami oraz na wskroś współczesne interpretacje klasycznych dramatów. Od 2005 roku regularnie współpracuje z Schaubühne am Lehniner Platz Theatre w Berlinie. Od 2009 roku jest głównym reżyserem w Thalia Theatre w Hamburgu. Jego spektakle zdobyły liczne nagrody oraz wystawiane były na wszystkich głównych festiwalach w Europie.

Historia Festiwalu Teatru Domu Bałtyckiego sięga 1936 roku, kiedy to założono w Leningradzie Teatr im. Leningradzkiego Komsomołu. Od samego początku stał się on laboratorium nowoczesnej sztuki teatralnej i dramaturgii. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia teatr został bazą dla Festiwalu Teatru Domu Bałtyckiego i tak oto przyjął tę samą nazwę.
Teatr tworzy unikalną kreatywną strukturę, nie mającą sobie równych nie tylko w St. Petersburgu, lecz także w innych rosyjskich miastach. Produkcja własnych spektakli jest tu umiejętnie łączona z odnoszącymi sukcesy wydarzeniami o charakterze międzynarodowym, których celem jest ciągła współpraca kulturowa z państwami regionu Morza Bałtyckiego. Teatr może pochwalić się repertuarem sztuk klasycznych i współczesnych.

Spektakl powstał przy wsparciu Ministerstwa Kultury Federacji Rosyjskiej oraz Niemieckiego Centrum Kultury im. Goethego w St. Petersburgu.