stat
Impreza już się odbyła

Mako Sica, Kejtu i Columbus Duo

Klub Desdemona i morenoise.pl zapraszają na majowy koncert.

maj 11

sobota, g. 14:00

Gdańsk,
MAKO SICA (Chicago, USA)
(caucasian desert rock)

Mako Sica to chicagowskie trio powstałe w 2007. Obecnie tworzą je trzej muzycy: Przemysław Krzysztof Drążek (gitara i trąbka), Brent J Fuscaldo (gitara, wokal, kalimba i harmonijka) i Chaetan Newell (perkusja i klawisze). Przemysław Krzysztof Drążek to były muzyk szczecińskiej kapeli Krzycz, działającej w latach 90. W Chicago mieszka od 17 lat. Mieszając punkowe ideały i eksperymentalne tradycje ich rodzinnego Chicago, Mako Sica tworzy przestronne wycieczki w stronę postrocka, postjazzu, transu i etno. Ktoś określił ich muzykę jako caucasian desert rock. Obecnie zespół koncertuje z legendarnym perkusistą Hamidem Drake, a wspólne występy zaowocowały nowym, improwizowanym materiałem, zarejestrowanym w studiu Electrical Audio u Steve Albiniego. Jest pomysł wydania tej sesji na płycie. Gościnnie na koncertach pogrywał z nimi Mark Shippy (US Maple, Shorty itd.). Muzycy mają na swym koncie parę płyt. Ich ostatni album "Invocation" w zeszłym roku został wydany w Polsce przez Instant Classic Records. Najnowszy krążek ukaże się w 2018 roku. W maju zespół przylatuje do Polski na 6 koncertów.
https://makosica.bandcamp.com/
https://instantclassic.bandcamp.com/album/invocation

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


Video:
https://www.youtube.com/watch?v=dI9QiLy6GwM
https://www.youtube.com/watch?v=mRFrxQiKirc
https://www.youtube.com/watch?v=UwTjAcaF7xA - koncert z Hamidem Drake
https://www.youtube.com/watch?v=zuXu8qB21ew

Facebook:
https://www.facebook.com/Makosicaband/

Wywiad z Przemkiem:
https://morenoise.pl/index.php/2017/07/16/wywiad-z-przemkiem-drazkiem-krzycz-rope-mako-sica/

KEJTU (Warszawa)
(experimental, ambient, jazz, noise rock)

Zespół Kejtu powstał w 2015 roku. Basista zespołu, Artur Stankiewicz, współtworzył legendarny zespół Krzycz, nagrywając z nim płytę "Trauma".

Tomek Czyż (perkusja) i Łukasz Gryz (gitara) spotkali się po wielu latach. Wcześniej pracowali wspólnie przy metalowych projektach pod koniec lat 90-tych. Muzyka Kejtu to wypadkowa różnych stylistyk, takich jak noise rock, industrial, elementy jazzu, ambientu oraz improwizacji.

Początkowo wspólne, swobodne próby tria przerodziły się w bardziej spójny koncept, wciąż ewoluujący, w dużym stopniu skoncentrowany na procesie twórczym. Wszelkie poszukiwania dźwięku i melodii w twórczości Kejtu oparte są na przekazie emocjonalnym, mówiąc krótko "z serca do serca".
https://kejtu.bandcamp.com/releases

COLUMBUS DUO (Gdańsk)
(experimental, krautrock)

Korzenie Columbus Duo sięgają początku lat 90. i jednego z pierwszych noise'owych zespołów w Polsce, jakim był Thing. Kolejne lata to stopniowa redukcja składu i ciągłe poszukiwanie nowej dźwiękowej formy. Efektem tych przeobrażeń był avant-jazzowy Columbus Ensemble, a od 2002 roku - Columbus Duo. Po doświadczeniach z minimalizmem na pierwszych dwóch płytach duet braci Swoboda powrócił do bardziej przestrzennych struktur na albumach "Storm" oraz "Columbus meets Arszyn". Na "Salt" z 2010 roku i "Expositions" z 2014, winylach wyprodukowanych przez Marcina Dymitera aka Emiter, grupa wzbogaca swój repertuar o tradycję elektronicznej psychodelii i ambientu, wplatając ją w typową dla siebie, pełną napięcia i mroku niemelodyjność.

W sezonie 2017/2018 Columbus Duo gra z czasem. Na "Expositions" (2014), zespół niezbyt się spieszył, lecz koncertowy "Columbus plays Starewicz" zapowiadał już częściowy powrót do noise'owej dynamiki z czasów Thing. Nowa płyta duetu, siódmy studyjny album "À temps", zrealizowana latem 2017 roku, w paradoksalny sposób łączy ten kierunek z dalszą ewolucją braci Swoboda w stronę minimalizmu. Oparte w większości na jednym motywie improwizacje budują dramaturgię na grze fakturą dźwięku oraz - tak jak w tytule płyty - na czasie. Muzyczność jest tu wypadkową filtrowanych częstotliwości, rytmu oraz ciszy. Zamiana gitary na oscylator i powrót do akustycznej perkusji niewiele jednak powiedzą: podejście do obu instrumentów jest bowiem − jak zwykle − dalekie od konwencji. O ile zmierzanie kompozycji w stronę kontrolowanego hałasu przywodzi na myśl dokonania muzyków z lat dziewięćdziesiątych, o tyle operowanie brzmieniem tworzy klamrę spinającą współczesną elektronikę z krautrockiem. Także w tym sensie słychać w "À temps" grę z czasem - jak zawsze w wypadku Columbus Duo, jest to też działanie niewczesne.

Link do posłuchania:
https://columbusduo.bandcamp.com/
https://www.deadsailor.net/

Godzinowa rozpiska koncertów już wkrótce.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    20-25 zł
20 - 25 zł. (wg. uznania)
Cała kasa z bramki idzie dla zespołów.
Osoby poniżej 18 lat wstęp WOLNY po okazaniu legitymacji szkolnej pod opieką osoby dorosłej.

Przeczytaj także