stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Malarstwo. Więcej niż realizm - Dariusz Kaleta Opinie (22)

Zapraszamy na wystawę prac Dariusza Kalety pt. "Malarstwo. Więcej niż realizm" do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

19 października 2024 - 31 stycznia 2025

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł

6 grudnia 2024 - 30 marca 2025, g. 10:00

bilety 12 zł
ulgowy 10 zł
Wystawa czynna w dniach: 20.11.14 - 4.01.2015.

Dariusz Kaleta, znany również pod pseudonimem Dariuss, urodził się w 1960 roku w Lubaniu Śląskim. Odebrał gruntowne wykształcenie plastyczne w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Katowicach. W 1987 roku otrzymał dyplom w pracowni profesora Tadeusza Grabowskiego, wkrótce otrzymując aneks w pracowni litograficznej profesora Tadeusza Gawrona. Szerokiemu gronu znany jest nie tylko jako malarz, ale także jako działający od 2002 roku dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu, dający widzom możliwość kontaktu z dziełami takich mistrzów jak Władysław Hasior, Zdzisław Beksiński, Józef Szajna czy Antoni Fałat. Jako artysta najpełniej realizuje się w olejnym malarstwie sztalugowym, nie stroni jednak od prac wykonywanych w technice malarstwa akrylowego czy rysunku sangwiną. Urozmaiconą twórczość, w której wyróżnić można liczne inspiracje cechuje zawsze nadzwyczajna dbałość o swój artystyczny warsztat.

W burzliwej rzeczywistości XX wieku pozostał artystą potrafiącym w pełni czerpać z dziedzictwa malarstwa dawnego, skrupulatnie analizując tajemnice rzemiosła najwybitniejszych malarzy w dziejach historii sztuki, za wzór stawiając Rembrandta, Rubensa, Jana Matejkę i Jacka Malczewskiego. Bez wątpienia znakiem rozpoznawczym twórczości Kalety jest szerokie spektrum podejmowanych przez niego tematów. Wiele płócien poświęcił przedstawieniom jeźdźca na koniu i przede wszystkim walecznym sarmatom, wpasowując się bez wątpienia w gust wielu Polaków, dla których historia ojczyzny sprzed kilku wieków, łącząca w sobie tradycje, a zarazem kusząca egzotycznym Orientem wciąż jest żywa i warta zainteresowania. Powstały w tym duchu cykl "Moja Sarmacja" pokazywany był w licznych galeriach i muzeach w całej Polsce, m.in. w Galerii SD w Warszawie, na Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu (2009 r.), w przemyskim Muzeum Narodowym (2010 r.) i gdańskiej Operze Bałtyckiej.

Uogólnienie tej twórczości wyłącznie do historycznego kostiumu byłoby jednak krzywdzące - świat budowany na obrazach Kalety jest bowiem niezwykle barwną, skupiającą uwagę przestrzenią utrzymaną w baśniowej, nieco onirycznej konwencji, gdzie historia i fantastyka przeplatają się ze sobą, uzupełniają i wprowadzają widza w coraz to ciekawsze konteksty. Gro jego płócien przedstawia kobiety w pełnym kalejdoskopie swoich wcieleń - księżniczki, niewolnice, wojowniczki, legendarne boginie czy jawnogrzesznice. Często sięga również po tematy mitologiczne, a sprawnie przekształcając je we współczesnym duchu, unika potencjalnych zarzutów o anachronizmy - w takiej konwencji powstał chociażby Pigmalion.

Jest członkiem wielu zgromadzeń artystycznych, jak Grupa Apellesa, londyńska Society Art of Imagination czy duńska grupa DANTE. Nieprzerwanie od 1984 roku Dariusz Kaleta wystawia swoją twórczość, w tym kilkukrotnie na wystawach monograficznych oraz licznie na zbiorowych ekspozycjach wraz z twórcami ze Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Artystów - Grupa Kołobrzeg. W 2009 roku w Sopockim Domu Aukcyjnym, pod hasłem "Czar kobiet, urok kwiatów" jego obrazy zawisły obok płócien takich polskich twórców jak Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Wojciech Weiss, Jan Styka, Henryk Siemiradzki.

Ekspozycja zorganizowana we współpracy z Agencją Zegart

Ważniejsze wystawy:
1984 r. - wystawa Sztuki Sakralnej w Chorzowie.
1987 r. - "Dyplom 87" BWA w Katowicach.
1989 r. - pierwsza indywidualna wystawa w galerii "Dworcowa" (3/4 obrazów zostało zakupionych do prywatnej kolekcji w USA).
1990 r. - druga wystawa środowiska katowickiego ZPAP w katowickim BWA.
1991 r. - druga indywidualna wystawa w BWA w Ciechanowie.
1992 r. - udział w Auction of Contemporary Polish Paintings - New York.
1994 r. - pierwsze Triennale Autoportretu im. Jacka Malczewskiego w BWA w Radomiu.
1996 r. - udział w wystawie twórczości artystów miasta Chorzowa w galerii "Agnes" w USA.
1997 r. - drugie Triennale Autoportretu im. Jacka Malczewskiego w BWA w Radomiu.
1997 r. - udział w wystawie "Narodziny nowego wieku" w Paryżu/ Francja (inicjatorem tej wystawy była prywatna galeria artysty "Atelier" w Chorzowie, którą prowadził wraz żoną Beatą do stycznia 1998 r.)
1999 r. - udział w wystawie środowiska plastycznego miasta Kołobrzeg - "SALON LETNI 99'" w Galerii Sztuki Współczesnej (GSW) w Kołobrzegu.
1999 r. - trzecia indywidualna wystawa w kołobrzeskiej galerii "Artis".
2001 r. - czwarta indywidualna wystawa w GSW w Kołobrzegu.
2002 r. - piąta indywidualna wystawa w koszalińskiej galerii "Na piętrze".
2003 r. - organizator i uczestnik wystawy z okazji XV- lecia działalności Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu - wystawa Stowarzyszenia Artystycznego - Grupa Kołobrzeg
czerwiec 2004 r. - BWA w Ostrowcu
lipiec 2004 r. - Galeria MM w Chorzowie
sierpień 2004 r. - Galeria 78 w Gdyni
2006 r. - VI indywidualna wystawa w Galerii SD w Warszawie pt. MOJA SARMACJA
2007 r. - została pokazana w Muzeach w Grudziądzu, Brodnicy, Rypinie i w Operze Bałtyckiej w Gdańsku
2008 r. - pokaz MS w Galerii Beskidzkiej w Szczyrku
2009 r. - udział w wystawie Sopockiego Domu Aukcyjnego
Wrzesień 2010 r. - udział w wystawie Grupy Apellesa w Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu.
2012 r. - wystawa w Hopfenmuseum Wolznach, Bawaria
2012 r. - wystawa w Krzeszowicach w ramach Grupy Apellesa
Luty 2013 r. - wystawa indywidualna w poznańskiej galerii PROFIL
2013 r. - udział w Magical Dreams II
sierpień 2014 r. - Galeria Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu
2014 r. - wystawa w galerii ZPAP w Warszawie w ramach Grupy Apellesa
Wrzesień 2014 r. - wystawa Indywidualna w BWA w Olkuszu