stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

6 grudnia 2024 - 30 marca 2025, g. 19.00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Prezentacja pochodzących z prywatnej, rodzinnej kolekcji ponad 100 prac Wojciecha Weissa (1875 - 1950) i jego żony Ireny (1888 -1981) stanowi okazję do przypomnienia twórczego dorobku wybitnego artysty, którego dzieła znalazły trwałe miejsce w historii polskiej sztuki, a także sposobność do zobrazowania malarskich osiągnięć Ireny Weissowej, tworzącej pod artystycznym pseudonimem Aneri.

Ekspozycja nawiązuje do wcześniejszych wspólnych prezentacji dzieł Weissów, z których pierwsze miało miejsce już w 1926 roku, na wystawie Towarzystwa Sztuk Pięknych we Lwowie, Aneri, Weiss, Wyczółkowski. Prace pokazywane na wystawie pozwalają prześledzić drogę twórczą Wojciecha Weissa, od akademickich rysunków, poprzez malarstwo klasyczne, obrazy z charakterystycznie rozjaśnioną paletą barwną, tzw. białego okresu, do dzieł tchnących impresjonizmem, ekspresjonizmem czy symbolizmem.

Artysta podejmuje szeroką gamę tematów: pejzaże, martwe natury, portrety, scenki rodzajowe, akty, a nawet sceny historyczne. Nietrudno dostrzec w jego pracach analogie do twórczości wielkich mistrzów np. sztuki japońskiej, co nie przeszkodziło malarzowi w wypracowaniu własnego, rozpoznawalnego stylu.

Powstające na przestrzeni pięćdziesięciu lat obrazy Weissa, kryją w sobie również mniej znane aspekty; fowistyczne traktowanie struktury malarskiej, geometryzacje pejzażu, ekspresjonistyczne tendencje w kształtowaniu aktu oraz postcézannowską stylistykę pojawiającą się w francuskich pejzażach. Wystawie towarzyszy obszerna publikacja autorstwa Renaty Weiss zatytułowana Akordy światła i koloru. Wojciech Weiss i Aneri.

Twórczość Ireny Aneri Weiss, na gruncie artystycznym pozostającej w cieniu męża, często nie jest właściwie doceniana. Niniejsza wystawa pokazuje, że Aneri nie była jedynie naśladowczynią Wojciecha, choć często podążała tą samą ścieżką, nie była także malarką monotematyczną. Wiele z jej prac zadziwia twórczą dojrzałością i prawdziwym pięknem.


Wernisaż: 2 lipca, godz. 18:00