stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Przy okazji prezentowania przez Muzeum dwóch wyjątkowych wystaw z dziedziny sztuki włókna serdecznie zapraszamy na warsztaty Aleksandry Bibrowicz-Sikorskiej w takcie których artystka opowie o historii i omówi poszczególne techniki twórcze.

Z różnych kawałków materiałów np. jedwab, wełnę, bawełnę, len, zamsz, koronki, tasiemki. itp. przygotujemy prace, które zaprezentujemy po warsztatach jako mini wystawę.

Aleksandra Bibrowicz-Sikorska przez całe swoje artystyczne życie związana była z Gdynią. Edukację artystyczną rozpoczęła w gdyńskim Liceum Plastycznym. Po maturze, w latach 1953-1959 kontynuowała naukę na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Uczęszczała na zajęcia z tkaniny do prof. Józefy Wnukowej, a dyplom ze specjalnością Tkanina Artystyczna obroniła u prof. Piotra Potworowskiego.

Zaraz po studiach poszukiwania artystki szły zarówno w stronę malarstwa, jak i gobelinu. Z biegiem lat, obok malarstwa i rysunku, to właśnie tkanina stała się głównym "językiem" jej twórczości. Niezależnie od techniki jednak, Aleksandra Bibrowicz-Sikorska wyraża w swych pracach świat emocji, decydując się raczej na wizyjność, liryczność i abstrakcję, niż dosłowne odtwarzanie rzeczywistości. Kolor traktuje bardzo oszczędnie. Stosuje jedynie naturalne barwy wełny, surowego jedwabiu czy sizalu, szczególnie różne odcienie bieli i beżu. Inspiracje twórcze odnajduje w otaczających ją nadmorskich pejzażach. Od wielu lat interesuje się też miniaturą tkacką, tworzy miniatury tkane, haftowane, wykonywane techniką aplikacji. Jest pomysłodawczynią Nadbałtyckiego Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni, które podczas 10. jubileuszowej edycji zmieniło nazwę na Baltic Mini Textile Gdynia. Prace autorki znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Nordenham oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce, USA, Kanadzie, Niemczech, Francji, Szwecji i Grecji.