stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Małgorzata Skorupa - skrzypce
Bogusław Grabowski /Gdańsk/ - organy
Program:
Caius Schmidtlein
/Tabulatura Gdańska 1591/
Phantasia quinti toni

lis 24

niedziela, g. 18:00

bilety 85 - 165 zł
gru 31

wtorek, g. 17:00, 20:30

bilety 158 - 238 zł
Kup bilet
Paul Siefert
/1586-1666/
Fantasia a 3

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Andrzej Rohaczewski
/Tabulatura Pelplińska I poł. XVII w./
Canzona a 4


Archangelo Corelli
/1653-1713/
Sonata per violino e basso continuo Op. 5 No. 8
Samuel Scheidt
/1587-1654/
Cantio Sacra: Warum betrübst du dich, mein Herz /12 versum/
J.S.Bach
/1685-1750/
Adagio z I Sonaty g-moll BWV 1001
Tabulatura Jana z Lublina
/1537-1548/
Suita polskich tańców renesansowych
Archangelo Corelli
/1653-1713/
Sonata per violino e basso continuo Op. 5 No. 12
Bogusław Grabowski
/*1955/
Improwizacje

MAŁGORZATA SKORUPA jest absolwentką Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Henryka Keszkowskiego. Doskonaliła swoje umiejętności na kursach wykonawczych w Austrii, we Włoszech i na Węgrzech. Współpracowała z gdańskimi zespołami orkiestrowymi, a szczególnie z Operą Bałtycką, gdzie w sezonie 1991/92 pełniła funkcję koncertmistrza. W 1996 uzyskała kwalifikacje pierwszego, a w 2002 -drugiego stopnia w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Obecnie pracuje w macierzystej uczelni pełniąc funkcję prorektora oraz w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gdańsku. W roku szkolnym 2007/2008 podjęła współpracę z Zespołem Szkół Muzycznych w Gdyni. M. Skorupa prowadziła wykłady, seminaria oraz liczne konsultacje metodyczne w szkołach muzycznych na terenie całego kraju. 30-krotnie pełniła funkcje jurora na krajowych i regionalnych konkursach i przesłuchaniach. Występuje jako solistka i kameralistka. Dokonała licznych prawykonań dzieł polskich kompozytorów. Posiada szeroki repertuar obejmujący oprócz standardowych dzieł na skrzypce solo, skrzypce i fortepian także bogatą twórczość współczesnych kompozytorów. Wraz z pianistą Andrzejem Siarkiewiczem dokonała nagrań dla Polskiego Radia, zaś z gitarzystą Adamem Matyskiem - nagrań płytowych. Brała udział w nagraniach płyt: Grzegorza Wieczorka - klarnet i monograficznego wydawnictwa, poświęconego twórczości Krzysztofa Olczaka. Od 2006 roku dołączyła do Duo Sopot (Anna Sawicka - wiolonczela, Elżbieta Rosińska - akordeon) tworząc Trio Sopot. Zespół ma w swoim repertuarze dzieła oryginalnie skomponowane na trio o takim składzie (Gubajdulina, Valpola, Murto), transkrypcje oraz zamawia utwory u współczesnych kompozytorów.

BOGUSŁAW GRABOWSKI urodził się w 1955 roku w Sopocie. Organista, kompozytor, Profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Gdańsku na której wykłada m. in. grę na organach, harmonię praktyczną, akompaniament liturgiczny, improwizację organową, a także budowę organów z akustyką muzyczną. Założyciel i wieloletni kierownik Katedry Muzyki Kościelnej Gdańskiej Akademii Muzycznej. Wykłada także na innych uczelniach o profilu teologicznym.

Jest specjalistą w dziedzinie projektowania, budowy i konserwacji organów. Współpracuje z wieloma firmami organmistrzowskimi w zakresie doradztwa i ekspertyz. Według autorskich projektów powstały m.in. instrument Katedry Muzyki Kościelnej (Akademii Muzycznej w Gdańsku), Instrument Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku.
Od 1985 Główny Organista Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku a wcześniej członek w komitetu budowy organów w tej świątyni. (Podczas odbioru technicznego instrumentu przewodniczący polskiej strony w ramach międzynarodowej komisji zatwierdzającej wykonanie instrumentu).

Animator życia muzycznego w Gdańsku i na Pomorzu, gdzie zorganizował ponad 1000 koncertów w ramach międzynarodowych festiwali i cykli koncertów (m.in. Mariackie Wieczory Organowe, Muzyka w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku).

Dyrektor odbywającego się rokrocznie w Gdańskiej Bazylice Mariackiej, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.

Koncertuje w Polsce niemal we wszystkich ważniejszych ośrodkach oraz w Niemczech, Anglii, Danii, Francji, Włoszech, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, USA, również na Ukrainie, Białorusi, Łotwie i w Rosji. Nagrał kilkanaście płyt m in. z muzyką organową /Polska Niemcy, USA/, a także z własnymi kompozycjami z udziałem chórów i orkiestry symfonicznej oraz improwizacjami.