stat
Impreza już się odbyła

Mamo, chcę tańczyć Mahlera

19 września - 4 października 2024, g. 10:00 - 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
paź 16-18

środa - piątek, g. 9:00

bilety 100 zł
przedsprzedaż 49 zł
Klub ŻAK zaprasza na spektakl Teatru „CINEMA” Michałowice „Mamo, chcę tańczyć Mahlera” POLSKA PREMIERA!

Spektakl powstał we współpracy z artystami z Czech – Krystiną Lhotakovą i Ladislavem Sokupem oraz w koprodukcji z teatrem LOFFT z Lipska.

Reżyseria, scenariusz, scenografia: Zbigniew Szumski
Muzyka: Adam Wróblewski, Michał Wróblewski
Choreografia: Krystina Lhotakova, Ladislav Soukup, Zbigniew Szumski
Wystąpią: Paweł Adamski, Zofia Bajno, Włodzimierz Dyła, Tadeusz Rybicki, Małgorzata Walas – Antoniello


„CINEMA” to teatr niezwykły – ani dramatyczny, ani pantomimiczny. Nie jest teatrem tańca ani sceną muzyczną, jednocześnie zawiera w sobie wszystkie te gatunki teatralne. Posługuje się niepowtarzalnym zbiorem form ekspresji – od tragedii do kabaretu, od rapsodii do musicalu, od koturnu do akrobatyki. Od płaczu do śmiechu – przez te same łzy...

Spektakle „CINEMA” to studium ruchu, który usiłują sprowadzić do jego istoty, którą jest czynność; gestu – który nie ma być efektowny a tylko szukający. Efektem tego jest istnienie ciała bez pantomimicznych „ozdobników”.
Teatr „CINEMA” wpisuje się w tradycję światowego teatru, do którego nie przylega określenie „alternatywny”. Stany wyobraźni – skrajne a jakby zwyczajne – przełożone na obraz trwożą, śmieszą, dziwią.

Krytycy dostrzegają w nich pokrewieństwa intelektualne i estetyczne z Kantorem i Beckettem, czysty humor nie obciążony obowiązkiem satyry. Nagrodzony w Kairze „Dong” zachwycił Jeremiego Przyborę – ojca chrzestnego poetyckiego i subtelnego kabaretu w Polsce „urokiem i dowcipem, uciesznie misterną choreografią ruchu i gestu, precyzją słowa i rekwizytu, bogactwem pomysłów reżysera, wiążącego wszystkie te elementy w zachwycającą sekwencję nonsensów”. Teatr grał na wszystkich ważniejszych polskich festiwalach, m.in. lubelskich Konfrontacjach, katowickim A Parcie, szczecińskim Kontrapunkcie i za granicą, m.in. w Szwajcarii, Niemczech, Czechach i Chorwacji (skąd dwukrotnie przywiózł nagrody). W ubiegłym roku zdobył nagrodę za „najlepszą pracę zespołową” na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Eksperymentalnych w Kairze.
(Leksykon Malty – opracowanie Joanna Ostrowska i Juliusz Tyszka)


Bilety:
20,- normalny, 15,- ulgowy, 10,- na kartę klubową