stat
Impreza odwołana

Manon lescaut - opera na wielkim ekranie

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Sieć kin Helios zaprasza na wyjątkowy cykl - już w tym miesiącu, w wybranych kinach, zarejestrowane przedstawienia słynnej Royal Opera House będą prezentowane na wielkim ekranie! Projekt powstał nie tylko z myślą o koneserach sztuki, lecz także o osobach, które po raz pierwszy będą miały szansę zetknąć się z taką formą widowiska.

lis 6

środa, g. 18:00

bilety 39,90 zł
przedsprzedaż 28,90 - 37,90 zł
lis 11

poniedziałek, g. 18:00

bilety 30,90 zł
przedsprzedaż 19,90-28,90 zł
Opera, która była pierwszym wielkim sukcesem Pucciniego, po raz pierwszy od 30 lat powraca do Covent Garden w nowej inscenizacji Jonathana Kenta.

Dziewczyna o imieniu Manon przypadkiem spotyka studenta, kawalera Des Grieux. Młodzi zakochują się w sobie. Decydują się na wspólną ucieczkę, ale gdy stary Geronte proponuje Manon życie w bogactwie i luksusach, ta zmienia zdanie. Manon nie potrafi zapomnieć o Des Grieux. Kawaler usiłuje z nią zbiec, ale nim się to udaje, Geronte doprowadza do jego aresztowania. Młodym udaje się uciec, ale po drodze Manon pada z wycieńczenia. Umiera w ramionach Des Grieuxa.

Wydawca Pucciniego próbował go odwieść od adaptacji Historii kawalera des Grieux i Manon Lescaut autorstwa Abbé Prévosta, gdyż Massenet stworzył już wielce popularną operę na kanwie tej powieści. Ale Puccini nie dał się zniechęcić i odrzekł, iż kobieta taka jak Manon może mieć więcej niż jednego kochanka. Mimo trudności, jakie towarzyszyły powstawaniu dzieła (w projekt było zaangażowanych pięciu librecistów), premiera w 1893 była pierwszym wielkim sukcesem Pucciniego, tak zdaniem publiczności, jak i krytyków. Wspaniałą i bogatą muzykę Pucciniego cechują młodzieńcza witalność i wspaniałe linie melodyczne, od Vedete? io son fedele w wykonaniu duetu Des Grieux i Manon, aż po przepełnioną rozpaczą końcową arię Manon Sola, perduta, abbandonata.
Jonathan Kent, który wyreżyserował Toscę na deskach Opery Królewskiej, w 2014 podjął się reżyserii Manon Lescaut. Była to pierwsza od 30 lat opera wyprodukowana w Operze Królewskiej. Kent odnajduje współczesną wymowę w opowieści o wystawionej na pokusy kobiecie, która zostaje zmuszona do działania wbrew sobie i otrzymuje karę o wiele cięższą niż swoje przewinienie.

Scenografia Paula Browna pomaga stworzyć nieprzyjazny świat, przesiąknięty społeczną hipokryzją, w którym Manon jest więziona przez tych, którzy chcą ją wykorzystać i z którego jedyną ucieczką jest śmierć.