wielkie gwiazdy JAZZuuuu ponownie w Bohema Jazz Club ! ! ! ! !
kolejna odsłona:
MARC COPLAND & JOHN ABERROMBIE (USA)
w składzie:
MARC COPLAND (USA)
JOHN ABERCROMBIE (USA)
PHIL DONKIN (UK)
JACEK KOCHAN (PL)
J o h n A b e r c r o m b i e
ur. 1944-12-16, Port Chester, Nowy Jork (USA)
gitarzysta
Po studiach w prestiżowym bostońskim Berklee School of Music gitarzysta John Abercrombie na cztery lata zakotwiczył się w popularnej grupie Johnny'ego "Hammonda" Smitha, gdzie miał możliwość poznania muzyki także od strony praktycznej. Dzięki niezwykłej biegłości technicznej i muzykalności wkrótce grywał z najlepszymi.
Od przyjazdu do Nowego Jorku w 1969 r., w ciągu pięciu lat współpracował m.in. z grupą Dreams, Randy'ego i Michaela Breckerów, z Chico Hamiltonem (z któym wystąpił m.in. na festiwalu w Montreux), Gilem Evansem i Gato Barbierim. Jednakże największy rozgłos przyniosła mu współpraca z formacją fusion Billy'ego Cobhama, Spectrum, w której w pełni wykazał się swą niepospolitą techniką i muzyczną wyobraźnią.
W połowie lat 70. Abercrombie zaczął odkrywać nowy i zupełnie odmienny muzyczny świat. W założonym przez siebie triu Timeless starał się traktować fusion tak samo, jak kiedyś grupa Modern Jazz Quartet traktowała bebop. Delikatna, wysmakowana muzyka zespołu cieszyła się sporym uznaniem zarówno krytyków, jak i publiczności. Kontynuacją Timeless była założona w 1975 r. grupa Gateway (z Dave'em Hollandem i Jackiem DeJohnette'em), która trzy lata później rozrosła się do kwartetu (m.in. z Michaelem Breckerem).
Mimo że w latach 80. Abercrombie był jednym z popularniejszych gitarzystów jazzowych, miał czas także na własne projekty, jak choćby duet z Ralphem Townerem. Jest również członkiem złożonego z samych gwiazd big-bandu, który zadebiutował oryginalną wersją "Epitaph" Charlesa Mingusa. Abercrombie pozostaje jednym z najwszechstronniejszych i najbardziej utalentowanych gitarzystów nowoczesnego jazzu.
M a r c C o p l a n d
Ur. 1948-05-27, Filadelfia, Pensylwania ( USA)pianista
Na początku lat 70. Marc Copland (właściwie Cohen) przeniósł się z rodzinnej Filadelfii do Nowego Jorku sądząc, że właśnie w "mieście jazzu" zrobi wielką karierę jako saksofonista. Niebawem okazało się, że dużo łatwiej nawiązuje współpracę z zespołami prezentując swój kunszt jako pianiasta.
Od tej pory będzie zamiennie traktował oba instrumenty, chociaż postrzegany jest dzisiaj głównie jako pianista jazzowy. Jako saksofonista nagrywał jako leader w 1973 r. Później (od 1983 roku) prowadził własne trio fortepianowe (często z Gary'm Peacockiem).
Grał także z Johnem Scofieldem (1985-86), Bobem Beldenem, Billem Kirchnerem (od 1985), Dave'm Samuelsem (od 1987), Cindy Blackman, Wallacem Roneyem, zespole towarzyszącym Astrud Gilberto (1988), grupach Herbie'go Manna (1988-89), kwintecie Jamesa Moody'ego, zespołach Jima Snidero, Dave'a Strykera (od 1988) oraz Petera Erskine'a (1989).
Nie poddając się presji wielkich liderów tworzyl także własne grupy: trio (z Peacockiem, Billy'm Hartem) warsztatowy zespół (z Dieterem Ilgem, Jeffem Hirshfieldem), duet z gitarzystą Ralphem Townerem, kwintet (z Randy'm Breckerem, Bobem Bergiem, Jamesem Genusem, Dennisem Chambersem).
Bedąc samoukiem zbierał doskonałe recenzje i rekomendacje. Jego zmysł harmoniczny i żarliwość swingu oraz melodyka bluesa stworzyły charakterystyczne brzmienie. Muzyk i producent Bob Belden komplementował pianistę "jeden z najbardziej wyrafinowanych i dobrze rozwiniętych pomysłów na ruch harmoniczny".
Bilety do nabycia:
- w klubie Bohema Jazz Club
- na stronie www.ticketonline.pl